Przejście na urlop tacierzyński ma związek z urlopem macierzyńskim. Wolne przysługuje wyłącznie mężczyznom podlegającym ubezpieczeniu. Jak z niego skorzystać?
Z tego poradnika dowiesz się:
- Co to jest urlop tacierzyński i jak z niego skorzystać?
- Na jak długo można wziąć urlop tacierzyński?
W ustawach na próżno szukać wzmianki o urlopie tacierzyńskim. Dni wolne od pracy pochodzą w tym wypadku z puli niewykorzystanego urlopu macierzyńskiego. Matka decyduje się na przekazanie ich ojcu dziecka, dzięki czemu ten zyskuje dodatkowe dni wolne od pracy. Warto także wiedzieć, że urlop tacierzyński i ojcowski to nie to samo. Przeczytaj więcej na ten temat.
Szukając pomysłów na zabawy z dziećmi w czasie urlopu przeczytaj artykuł: Kalambury. 30 haseł do zabawy ze starszymi dziećmi.
Czym jest urlop tacierzyński?
Urlop tacierzyński jest określeniem dni wolnych, jakie ojciec narodzonego dziecka może przejąć od matki z tytułu niewykorzystanego urlopu macierzyńskiego. Mężczyzna może zyskać nawet do kilku tygodni wolnego, pod warunkiem powrotu do pracy swojej partnerki. Do uzyskania urlopu tacierzyńskiego konieczna jest bowiem rezygnacja matki z części swojego urlopu macierzyńskiego. Wówczas okres ten może wykorzystać ojciec dziecka.
Warunkiem niezbędnym do uzyskania urlopu tacierzyńskiego jest posiadanie ubezpieczenia. Z dni wolnych od pracy mogą skorzystać zatem wyłącznie mężczyźni odprowadzający składki na ubezpieczenia społeczne. Wolne przysługuje ojcom zatrudnionym na umowę o pracę lub prowadzącym własną działalność gospodarczą. Konieczne jest także uzyskanie prawa do urlopu macierzyńskiego przez matkę. Jeśli jest ona bezrobotna, a więc nie posiada prawa do dni wolnych, wówczas ojciec dziecka także nie będzie mógł ubiegać się o urlop. Więcej informacji na ten temat można znaleźć między innymi na blogach rodzicielskich poświęconych poradom dla rodziców.
Bardzo ważna kwestia dotyczy wynagrodzenia w czasie absencji w pracy. Wybierając się na urlop tacierzyński można liczyć na 100% podstawy wymiaru wynagrodzenia, która w tym okresie nazywana jest zasiłkiem tacierzyńskim wypłacanym przez ZUS. Wynagrodzenie oblicza się na podstawie przeciętnych zarobków, jakie ojciec dziecka osiągał w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed przejściem na urlop. Podczas urlopu tacierzyńskiego mężczyzna objęty jest specjalnymi prawami. Chodzi przede wszystkim o ochronę przed zwolnieniem z pracy – przepisy prawa gwarantują ojcom, że podczas opieki nad dzieckiem umowa z pracodawcą nie zostanie rozwiązana.
Kiedy można wziąć urlop tacierzyński?
Prawo do przejścia na urlop tacierzyński mają mężczyźni zarówno po urodzeniu, jak i przysposobieniu dziecka na wychowanie. Procedura ubiegania się o dni wolne przebiega podobnie, jak w przypadku standardowego urlopu, jednak z drobnymi różnicami. Bardzo ważna jest współpraca z matką wracającą do pracy z urlopu macierzyńskiego, ponieważ do wniosku o wolne trzeba dołączyć odpowiednie zaświadczenia. Przejście na urlop tacierzyński zasady ma stosunkowo przejrzyste, a pracodawca nie może odmówić ojcu udzielenia dni wolnych. Aby z nich skorzystać należy:
- podlegać ubezpieczeniom społecznym,
- złożyć pisemny wniosek u swojego pracodawcy na 14 dni przed planowanym terminem urlopu,
- dołączyć do wniosku skrócony akt urodzenia dziecka,
- przedłożyć zaświadczenie z zakładu pracy matki o terminie, wraz z którym przestanie ona korzystać z urlopu macierzyńskiego.
Jakie kroki powinna podjąć w tym czasie matka dziecka? W przypadku rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego musi ona:
- powiadomić swojego pracodawcę o powrocie do pracy na 7 dni przed tym terminem,
- złożyć oświadczenie o rezygnacji z urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca,
- dostarczyć swojemu pracodawcy oświadczenie od zakładu pracy ojca, że został mu udzielony urlop tacierzyński.
Ważne! Matka nie może zrezygnować z urlopu macierzyńskiego szybciej, niż po upływie 14. tygodni opieki nad dzieckiem.
Czy warto wziąć urlop tacierzyński
Nie ma wątpliwości, że warto postarać się o urlop tacierzyński. Sytuacja, gdy mama decyduje się wrócić do pracy przed zakończeniem swojego urlopu jest dla mężczyzny okazją do zacieśnienia więzi z dzieckiem i czerpania radości z życia rodzinnego. Zwłaszcza, że uzyskane dni wolne nie wpływają na przebieg dotychczasowego zatrudnienia. Kwestie regulujące urlop tacierzyński oraz ile jest on płatny i czy można zwolnić przebywającego na nim pracownika, ustalane są prawnie. Ojciec ma więc gwarancję otrzymywania 100% wynagrodzenia oraz zabezpieczenie przed rozwiązaniem umowy o pracę. Z dni wolnych warto skorzystać także ze względu na sprawdzenie się w roli opiekuna. Mężczyzna będzie miał okazję obserwować i wspierać rozwój maluszka już od pierwszych tygodni życia. W czasie wolnym może natomiast pogłębiać swoją wiedzę w zakresie wychowywania dziecka. Czytanie poradników o wpływie kupowania nowych zabawek na rozpieszczenie dziecka, czy nauce nowych wyrażeń przygotują ojca do wyzwań czekających go niebawem.
Urlop ojcowski a tacierzyński – czy jest różnica?
Rodzice spodziewający się dziecka powinni umieć odróżnić pojęcie urlopu tacierzyńskiego od ojcowskiego. Oba terminy opisują dni wolne, jakie przysługuje ojcu z tytułu narodzin lub przyswojenia dziecka, jednak różnią się one m.in. trybem przyznawania oraz czasem trwania. Czym różni się urlop ojcowski a tacierzyński i o czym trzeba pamiętać?
Urlop tacierzyński | Urlop ojcowski | |
Istota | Dni wolne przyznawane ojcom narodzonych lub przysposobionych dzieci. | Dni wolne przyznawane ojcom narodzonych lub przysposobionych dzieci. |
Komu przysługuje? | Mężczyźni odprowadzający składki na ubezpieczenia społeczne. | Mężczyźni odprowadzający składki na ubezpieczenia społeczne. |
Czas trwania | Maksymalnie 6 tygodni w przypadku narodzin lub przysposobienia jednego dziecka. | Maksymalnie 14 dni. |
Związek z urlopem macierzyńskim | Udzielany po rezygnacji z urlopu macierzyńskiego przez matkę. | Udzielany niezależnie od urlopu macierzyńskiego. |
Kiedy można wykorzystać? | Od razu po rezygnacji z urlopu macierzyńskiego przez matkę. | Do 24. miesiąca życia dziecka, urlop można podzielić na części i korzystać równolegle z urlopem macierzyńskim matki. |
Ile trwa urlop tacierzyński?
Wymiar czasu jaki obejmuje urlop tacierzyński wynosi najczęściej 6 tygodni. Wynika to z minimalnego okresu, w którym matka powinna dbać o wychowanie i rozwój nowonarodzonego dziecka. W ciągu 21 tygodni urlopu macierzyńskiego powinna zajmować się noworodkiem nie krócej, niż przez 14 tygodni. Po tym czasie pozostały wymiar urlopu może przekazać na poczet ojca. Może dojść jednak do sytuacji, gdy mężczyzna uzyska więcej lub mniej, niż 6 tygodni wolnego. Kwestia ile trwa urlop tacierzyński może zależeć bowiem od liczby urodzonych lub przysposobionych dzieci. W przypadku dwójki lub więcej podopiecznych wymiar urlopu odpowiednio się wydłuża. Mniejsza ilość dni wolnych ma z kolei związek z sytuacją, gdy matka dziecka zdecyduje się korzystać z urlopu macierzyńskiego przez dłuższy czas, niż 14 tygodni. Wówczas ojcu przysługuje tyle dni urlopu tacierzyńskiego, ile pozostało do ustawowych 21 tygodni urlopu macierzyńskiego.
FAQ
Co to jest urlop tacierzyński i czy warto go wziąć?
Urlop tacierzyński określa dni wolne, z których może skorzystać ojciec dziecka po rezygnacji matki z części urlopu macierzyńskiego. Może ona wrócić do pracy po 14 tygodniach opieki nad noworodkiem, a pozostały czas urlopu przekazać na poczet ojca. Warto skorzystać z tej formy urlopu, ponieważ w czasie jej trwania mężczyzna zachowuje prawo do uzyskiwania 100% wymiaru wynagrodzenia i jest chroniony przed zwolnieniem z pracy. Może również sprawdzić swoje umiejętności wychowawcze w praktyce, nawiązać relację z dzieckiem i uczestniczyć w jego życiu od pierwszych tygodni po narodzinach.
Jakie zasady trzeba spełnić, żeby wziąć urlop tacierzyński?
Uzyskanie urlopu tacierzyńskiego możliwe jest w sytuacji, gdy ojciec podlega ubezpieczeniom społecznym. Musi być więc zatrudniony na umowę o pracę lub prowadzić własną działalność gospodarczą. W pierwszym przypadku do uzyskania urlopu konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku i załączników w swoim zakładzie pracy. Podobne kroki w celu przekazania urlopu powinna podjąć matka, zgłaszając chęć powrotu do pracy u swojego pracodawcy. Co ważne, aby uzyskać urlop tacierzyński trzeba w pierwszej kolejności upewnić się, że matka dziecka posiada prawo do urlopu macierzyńskiego. W przeciwnym wypadku również ojciec nie będzie mógł skorzystać z wolnego.