Jak wybrać imię dla chłopca?

Oczekujesz narodzin synka? Jeśli tak, koniecznie musisz dowiedzieć się, które imię dla chłopca warto wybrać. 

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • Na co zwrócić uwagę przy wyborze imienia?
 • Które imię lepiej wybrać — symboliczne, czy oryginalne?
 • Jakie są zagraniczne imiona dla chłopca?
 • Jakie imiona dla chłopców są popularne?
 • Z których imion lepiej zrezygnować?

Czasami niektórzy rodzice nie wiedzą, jakie imię mają wybrać dla swojej pociechy. Powinni kierować się tradycją? A może lepszym pomysłem będzie oryginalne imię? Takie wątpliwości pojawiają się u każdego przyszłego rodzica. Jeśli i Ty się z nimi borykasz, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wychowania dziecka? Jeśli tak, zapoznaj się również z naszą kategorią: Wychowanie i Rozwój.

Czym kierować się przy wyborze imienia?

Wybranie imienia dla dziecka jest nie lada wyzwaniem. Niektórzy rodzice decydują o nim w trakcie ciąży. Inni natomiast czekają do samego porodu. Jednak prędzej, czy później stają przed podjęciem tej ważnej decyzji. Czym powinni się więc wtedy kierować?

Niektórzy rodziców stawiają na staropolskie imiona, a pozostali — na oryginalne. Pierwsi z nich bardzo często sięgają do swoich korzeni. Ich synek otrzymuje więc imię po dziadku lub pradziadku. Takie rozwiązanie pozwala oddać cześć bliskim członkom rodziny. Co więcej — tradycyjne imiona wracają do łask, dzięki czemu dziecko będzie nosiło modne imię. Są jednak i tacy rodzice, którzy wolą nazwać dziecko nietypowo. W ten sposób zamierzają podkreślić jego wyjątkowość. Niektórzy nie chcą również, aby pociecha miała w dowodzie wpisane to samo, co większość jego rówieśników, dlatego decydują się na nietypowy wybór.

Zarówno jedni, jak i drudzy powinni zwrócić uwagę, czy imię pasuje do nazwiska. Do długiego warto wybrać krótkie imię — i analogicznie — do krótkiego będzie pasować dłuższe imię. Rodzice powinni również przejrzeć listy imion, które są najpopularniejsze w danym roku. Warto, aby zapoznali się także ze zdrobnieniami. Może okazać się, że któreś z nich nie będzie im odpowiadać. Część rodziców zwraca również uwagę na znaczenie imion. Niektórzy sprawdzają także, jakie są święte imiona dla chłopca. Rodzice powinni wziąć pod uwagę wszystkie te kwestie i dokonać rozważnego wyboru..

Imię symboliczne czy oryginalne?

Symboliczne imiona czasami wiążą się z autorytetem rodziców. Być może te, które nadadzą swojemu synkowi, będzie takie samo, jak ich ulubionego aktora, czy piosenkarza. Może się również okazać, że ich dziecko zostanie nazwane na cześć ważnej osoby, która zapisała się na kartach historii. Rodzice mogą wybrać nowoczesne imię lub sięgnąć do zupełnie innej epoki. Niektórzy z nich kierują się również symboliką oraz etymologią. Część rodziców uważnie przegląda znaczenie imion w poszukiwaniu tego z najlepszymi cechami. Przykładowo — Jakub pochodzi z języka hebrajskiego od słowa aqeb, czyli pięta, lub od aramejskiego słowa ja’aqob’el, czyli niech Bóg ochrania. Osoba o tym imieniu jest pogodna, kulturalna oraz szczera. Jej słabym punktem jest natomiast egoizm.

Niektórzy rodzice stawiają na oryginalne imię dla chłopca. Najrzadziej wybieranymi w tym roku okazały się Jamie, Ari oraz Ambroży. Z pewnością wyróżnią one dziecko z na tle rówieśników, ale niekiedy mogą być powodem do wstydu, przez co dziecko w kontaktach z innymi będzie się nim posługiwać. Jeśli rodzice chcą nazwać nietypowo swoją pociechę, powinni być przede wszystkim rozsądni. Może okazać się, że Urząd Stanu Cywilnego odmówi nadania oryginalnego imienia ich dziecku, jeśli to jest ośmieszające, nieprzyzwoite lub nie wskazuje jego płci, a także występuje w zdrobniałej formie.

Zagraniczne imiona dla chłopca

Zagraniczne imiona dla chłopca stają się coraz popularniejsze. Przede wszystkim okazują się one proste do wymówienia za granicą, ale jednocześnie często brzmią egzotycznie. Przez to mogą być powodem do żartów wśród rówieśników. Przyszli rodzice powinni mieć tę kwestię na uwadze. Jeśli się zdecydują na takie zagraniczne imię, to powinno zachować oryginalną pisownię oraz ładnie komponować się z nazwiskiem.

Najpopularniejsze amerykańskie imiona dla chłopca:

 1. Noath
 2. Liam
 3. Olivier
 4. Elijah
 5. Lucas

Najpopularniejsze angielskie imiona dla chłopca:

 1. Oliver
 2. George
 3. Noah
 4. Arthur
 5. Harry

Zastanawiasz się, w jaki sposób nauczyć niemowlaka języka obcego? Jeśli tak, ten artykuł jest dla Ciebie: Metoda TPR w nauce języka obcego u dzieci.

Które imiona dla chłopca są popularne?

Antoni to zdecydowanie najpopularniejsze imię dla chłopca. W 2021 r. otrzymało je ponad  tys. dzieci. Rodzice dla swoich synków chętnie nazywali także: Jan, Aleksander, Jakub oraz Franciszek. Każde z nich zostało nadane ponad 6 tys. razy. Ponad 5 tys. chłopców otrzymało imiona takie jak Leon, czy Mikołaj. Pozostała część rodziców postanowiła, że ich dzieci będą nazywały się Szymon, Filip oraz Stanisław. Każde z nich zostało nadane ponad 4 tys. razy. Jak zatem wygląda dokładna lista najpopularniejszych imion męskich? Czy na jej podstawie można określić te najładniejsze dla chłopca?

 

 

Najpopularniejsze imiona męskie:

 

Imię Liczba nadanych imion
Antoni 7821
Jan 6975
Aleksander 6919
Franciszek 6629
Jakub 6427
Leon 5296
Mikołaj 5205
Szymon 4962
Filip 4884
Stanisław 4679

Chcesz poznać normy snu dziecka? Jeśli tak, zapoznaj się również z tym artykułem: Jak długo powinno spać dziecko? Zalecana ilość snu.

Jakich imion lepiej nie używać ze względu na komfort życia dziecka?

Każdy rodzic chce dla swojej pociechy jak najlepiej. Niestety czasami może okazać się, że imię, które jemu się podoba, nie koniecznie spodoba się dziecku. Opiekunowie, którzy rozważają nazwanie syna w nietypowy sposób, powinni mieć na uwadze kilka kwestii. Po pierwsze Urząd Stanu Cywilnego może nie zgodzić na ich propozycję (więcej informacji na ten temat znajduje się w drugim akapicie). Co więcej — rodzice, którzy wybiorą bardzo oryginalne imię, muszą liczyć się z tym, że ich pociecha w przyszłości może być ośmieszana przez rówieśników. Podobnie jest w przypadku imion zagranicznych.

Niektórzy rodzice czerpią inspirację z zachodnich imion lub po prostu je spolszczają. W takiej sytuacji warto postawić na oryginalną pisownię. USC nie zatwierdzi również imion, w których występują błędy w pisowni, np. Vitold. Wśród tych, których lepiej nie nadawać ze względu na komfort życia dziecka można wyróżnić: Alfons, Adolf, Donat, Ennis, Karp, Łazarz, Udo, czy Brajan. Biorąc pod uwagę ich oryginalność, niektórzy rówieśnicy mogą nie być przychylni dla tak nazwanych dzieci. Oczywiście nie jest to norma, jednak warto wziąć tę kwestię pod uwagę.

Rodzice mogą wybrać dla swojego synka imię tradycyjne lub oryginalne. Najważniejsze jest to, aby w obu przypadkach zachowali rozsądek. Mogą kierować się aktualnie obowiązującymi trendami, a także swoim gustem. Należy pamiętać, że imię, jakie nadadzą swojemu dziecku, będzie mu towarzyszyć przez bardzo długi czas, najpewniej do końca życia, dlatego taka decyzja powinna być przemyślana.

FAQ

Wybór imienia — na co zwrócić uwagę?

Część rodziców chce, aby ich dzieci nosiły imiona staropolskie, podczas gdy druga część uważa, że lepszym wyborem są imiona oryginalne. Rodzice powinni przejrzeć listę najpopularniejszych imion, a także sprawdzić formy zdrobnienia danego imienia oraz zwrócić uwagę na to, czy to będzie współgrać z nazwiskiem.

 

Lepiej wybrać imię symboliczne, czy oryginalne?

Niektórzy rodzice stawiają na symboliczne imiona, które mogą wiązać się zarówno z ich idolami, jak i ważnymi postaciami z innych epok. Oprócz tego zwracają również uwagę na znaczenie danego imienia. Inni rodzice chcą z kolei, aby ich dziecko nosiło oryginalne imię, które wyróżni je na tle rówieśników. Zarówno jedni, jak i drudzy powinni być rozsądni.

 

Jakie imię dla syna — zagraniczne, czy popularne?

W pierwszym przypadku rodzice powinni zadbać o oryginalną pisownię takiego imienia. Nie powinno być zbyt egzotyczne, aby ich pociecha nie była obiektem żartów ze strony rówieśników. Wybór popularnego imienia jest dużo bezpieczniejszą opcją, jednak jeśli inni rodzice również wybiorą taką strategię, może okazać się, że za kilka lat będzie bardzo dużo chłopców o takim imieniu.

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

Zostaw komentarz

sandały damskie
Elegancja i kobiecość, czyli sandały damskie na szpilce
Sandały damskie na szpilce są nieodłącznym elementem damskiej garderoby, dodając elegancji i podkreślając...
Salony Denon i Netatmo Security
Salony Denon i Netatmo Security - Zadbaj skutecznie o bezpieczeństwo swojego domu!
Bezpieczeństwo w domu to sprawa najwyższej wagi, która nie powinna być bagatelizowana. Dziś kiedy to...
biżuteria dla mamy
Jak młoda mama może podkreślić swoje piękno?
Chcesz się czuć piękna, więc poświęcasz wiele czasu na różne zabiegi, które mają w tym pomóc. Jednak...
womenspajamas
Piżamy damskie na każdą porę roku: letnie lekkość i zimowa ciepło
Piżama to coś więcej niż tylko strój do spania. Dla wielu kobiet jest to element codziennej garderoby,...
telewizor do salonu
Telewizory Hisense – który model wybrać do salonu?
Szukasz dobrego telewizora do salonu? Sprawdź ofertę marki Hisense! Sprzęty zbierają entuzjastyczne recenzje...
Najsłynniejsi ojcowie wśród sportowców
Najsłynniejsi ojcowie wśród sportowców
Czy oglądając mecz piłki nożnej lub tenisa zastanawiałeś się kiedyś, kto z biegających tam zawodników...