Ekorodzicielstwo to nowoczesny trend. Aby móc za nim podążać, musimy włożyć w to serce oraz odrobinę wysiłku.
Z artykułu dowiemy się:
- Co to jest ekorodzicielstwo;
- Jak zostać ekorodzicem;
- Po jakie produkty ekologiczne sięgać;
- Dlaczego warto dbać o środowisko;
- Czy bycie eko musi być drogie;
- Jak nauczyć dzieci dbania o środowisko.
Zapraszamy także do śledzenia ciekawych informacji w dziale Zasłyszane przez mamę.
Ekorodzicielstwo – co to jest?
Ekorodzicielstwo to opieka nad dzieckiem zgodna z naturą. Wynika ona z naszych przekonań, troski o środowisko oraz chęci oferowania dziecku wszystkiego, co najlepsze. Ekologiczna mama sięga po naturalne produkty, wychowuje dziecko słuchając swojego instynktu oraz dba o otoczenie. W tabelce poniżej znajdziemy informacje na temat tego, jak dbać o środowisko.
Zwykłe produkty | Produkty ekologiczne |
Pieluszki jednorazowe | Pieluszki wielokrotnego użytku:
|
Wózek, nosidełko | Bawełniana chusta do noszenia dzieci |
Plastikowe zabawki | Ekologiczne zabawki:
|
Żywność przetworzona | Zdrowa żywność:
|
Produkty złej jakości | Żywność bio:
|
Złej jakości, nietrwałe tekstylia | Dobrej jakości ubrania oraz obuwie z naturalnych materiałów od znajomych lub kupowane:
|
Kosmetyki |
|
Silne środki czystości | Domowe sposoby
|
Folia spożywcza oraz aluminiowa |
|
Bycie ekorodzicem w wielu przypadkach może okazać się znacznie tańsze. Na przykład: wózek kontra chusta do noszenia dziecka czy pieluszki jednorazowe kontra pieluszki wielokrotnego użytku. Warto porównać takie ogólne koszty w codziennym życiu.
Pierwsze kroki jako ekorodzic
Ekorodzicielstwo zaczyna się już w czasie ciąży. Rodzice mają wpływ na to, jaki stosunek będzie miało ich dziecko do ekologii. Dorosłe pociechy same podejmą świadomą decyzję, w jakim kierunku pójdą. Warto wierzyć w przysłowie „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.
Jak wygląda droga do bycia ekorodzicem krok po kroku?
- Okres ciąży – spodziewając się narodzin dziecka unikamy stresu, spożywamy zdrową żywność, nie stosujemy używek, spędzamy czas na świeżym powietrzu oraz wsłuchujemy się w dźwięki natury.
- Poród – decydujemy się na naturalny poród, bez użycia środków farmakologicznych. Dziecko po porodzie jest kładzione na brzuchu mamy. Maź płodową zmywamy dopiero po dwudziestu czterech godzinach.
- Pierwsze miesiące życia – dziecko intuicyjnie wie, co jest dla niego najlepsze. W pierwszych miesiącach swojego życia nie potrafi nam o tym powiedzieć. Daje nam jednak sygnały. Młoda mama musi nauczyć się je odczytywać. Przytulić dziecko, kiedy potrzebuje bliskości. Nakarmić, gdy jest głodne. Stworzyć odpowiednie warunki do snu, gdy maleństwo potrzebuje wypoczynku.
- Karmienie dziecka – w pierwszych miesiącach niezwykle ważne jest karmienie piersią. Gdy zaczynamy sięgać po produkty spożywcze dla dziecka, powinny one pochodzić z ekologicznych upraw oraz hodowli. Zgodne z naturą jest sięganie po owoce oraz warzywa sezonowe. W żadnym wypadku nie powinniśmy podawać dzieciom żywności przetworzonej tj. ekspresowe kaszki czy gotowe dania dla niemowląt ze słoiczka.
- Pielęgnowanie dziecka – sięgamy po naturalne kosmetyki oraz pieluszki wielorazowe.
- Zabawki dla dziecka – decydujemy się na zabawki z materiałów ekologicznych (rękodzieło lub inne zabawki z atestem), ograniczamy ilość.
- Wychowanie dziecka – uczymy nasze pociechy oszczędzania wody oraz światła, sortowania śmieci, oszczędności, pokory i miłości do zwierząt.
Wychowując dziecko w ten sposób możemy być pewni, że w dorosłym życiu pójdzie ono naszymi śladami. Informacje na temat tego, jak dbać o środowisko, powinny być przekazywane maluchowi poprzez czyny, a nie puste słowa.
Czy ekorodzicielstwo jest funkcjonalne?
Dlaczego warto dbać o środowisko? Czy ekorodzicielstwo jest funkcjonalne? Być może do tej pory nie przywiązywaliśmy zbytniej wagi do tego, aby być eko. Czasami chcieliśmy żyć w zgodzie z naturą, ale brakowało nam do tego odpowiedniej motywacji. Przyjście dziecka na świat to moment, w którym powinniśmy zadać sobie pytanie, jaką rzeczywistość chcemy zostawić przyszłym pokoleniom – naszym dzieciom, wnukom oraz prawnukom.
Już teraz możemy zaobserwować niepokojące zmiany wynikający z tego, że odwróciliśmy się od natury i nie dbaliśmy o środowisko. Chcieliśmy mieć więcej, szybciej, lepiej oraz mniejszym kosztem. Co dostaliśmy w zamian? Przetworzoną żywność, zatrute powietrze, zanieczyszczone wody, hałdy śmieci, przewlekły stres, brak czasu oraz choroby cywilizacyjne.
Niektórzy z nas pamiętają lata, gdy można było pić wodę z rzeki, gdy dzieci beztrosko spędzały wspólnie czas na zabawie, gdy piło się mleko prosto od krowy i jadło świeże owoce właśnie zerwane z drzewa. Skoro ingerencja człowieka w naturalne środowisko wyrządziła takie szkody na przestrzeni 3-4 dekad, jakiego świata możemy spodziewać się za kilka kolejnych?
Rodzicielstwo ekologiczne wymaga od nas większego wysiłku – pracy, planowania, cierpliwości, poszukiwań naturalnych produktów oraz rozwiązań służących ochronie środowiska. Niektórym może się wydawać, że w dzisiejszych czasach nie może to działać. Brakuje nam do tego czasu oraz środków. Tam, gdzie są chęci, znajdzie się rozwiązanie. W nagrodę za trud włożony w wychowanie dzieci w szacunku do naturalnego środowiska będziemy mogli cieszyć się ich dobrym zdrowiem oraz samopoczuciem.
Czy każdy może sobie pozwolić na bycie ekorodzicem?
Bycie eko wydaje się być drogie. Wcale nie musi tak być. Produkty bio na sklepowych półkach mają swoją cenę. Możemy poszukać innego źródła zdrowej żywności. Warto zwrócić uwagę na to, aby nie marnować jedzenia. Według badań Instytutu Ochrony Środowiska przeprowadzonych w 2021 r. średnie gospodarstwo domowe, liczące cztery osoby, tygodniowo wyrzuca 3,9 kilograma żywności do śmieci. Rocznie stanowi to wartość około 3 tys. złotych. Planując zakupy oraz przechowując żywność w odpowiedni sposób możemy kupić jej mniej, ale za to dobrej jakości. Największym problemem, jest okres świąt. Wyrzucamy wówczas trzy razy więcej jedzenia!
Bycie ekorodzicem to nie tylko dbanie o żywność ekologiczną. To ograniczenie produkowania śmieci. Dotyczy się to nie tylko zużytych opakowań, które możemy ograniczyć kupując ekoworki. Mowa jest o zabawkach, ubraniach, butach, które służą nam przez jeden sezon oraz meblach i sprzęcie elektronicznym kupowanych bez większego namysłu. Decydując się na rzeczy dobrej jakości, musimy wyłożyć więcej gotówki. Posłużą one nam jednak nie rok, ale dekadę lub dłużej. Każdy z nas może sobie pozwolić na dbałość o nasze środowisko. Konieczna jest świadomość, jak ważne jest bycie eko oraz zmiana nawyków.
Jak wdrażać dziecku eko-nawyki?
Maluch przyswaja każdego dnia nowe słowa. Jeśli zastanawiamy się, jak wytłumaczyć dziecku, co to jest ekologia, robimy to zupełnie niepotrzebnie. Szkrab zrozumie, gdy powiemy mu, że jest to nauka o tym, jak być dobrym dla naszego otoczenia. Zwłaszcza jeśli naszym słowom będą towarzyszyły czyny. Dzieci są wspaniałymi obserwatorami. W mgnieniu oka zwrócą one uwagę na wiele faktów i powiążą je ze sobą. Obserwując w domu, z jakim szacunkiem odnosimy się do żywności, pielęgnujemy ogród, segregujemy śmieci, oszczędzamy wodę oraz prąd, posiądą one wiedzę, którą będą mogły przekazywać dalej.
Opuszczając gniazdo młody człowiek powinien być świadomy tego, jak ważne jest życie w zgodzie z naturą oraz dlaczego.
FAQ
Co to ekorodzicielstwo?
Ekorodzicielstwo to opieka nad dzieckiem zgodna z naturą. Wynika ona z naszych przekonań, troski o środowisko oraz chęci oferowania dziecku wszystkiego, co najlepsze. Ekologiczna mama sięga po naturalne produkty, wychowuje dziecko słuchając swojego instynktu oraz dba o otoczenie.
Jak wychowywać dziecko w duchu ekologii?
Dzieci są wspaniałymi obserwatorami. W mgnieniu oka zwrócą one uwagę na wiele faktów i powiążą je ze sobą. Obserwując w domu, z jakim szacunkiem odnosimy się do żywności, pielęgnujemy ogród, segregujemy śmieci, oszczędzamy wodę oraz prąd, posiądą one wiedzę, którą będą mogły przekazywać dalej.