Huśtawka ogrodowa dla dziecka — czym się kierować przy jej wyborze

Huśtawki dla dzieci sprawdzają się przez cały rok. Niektóre modele możemy zamontować zarówno w ogrodzie, jak i w domu. 

Z artykułu dowiemy się:

 • Jakie mamy rodzaje huśtawek.
 • Co daje dzieciom zabawa na huśtawce.
 • Jaką huśtawkę wybrać?
 • Na co zwracać uwagę podczas kupna huśtawki dla dzieci.
 • Jak zrobić samodzielnie drewnianą huśtawkę wiszącą oraz stojącą.

Zapraszamy także na stronę, gdzie odkryjemy niesamowite zabawki dla dzieci.

Huśtawka dla dziecka – absolutny must have

Huśtawka dla dziecka (domowa lub ogrodowa) to must have w każdym domu, w którym znajdują się maluchy. Bujanie się w foteliku huśtawki kubełkowej sprawi mnóstwo frajdy najmłodszym szkrabom. Huśtanie może służyć do uspokajania oraz usypiania maluchów. Dla większych dzieci przeznaczone są modele ogrodowe. Umożliwiają one dobrą zabawę oraz aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. W czasach, gdy ciężko oderwać nasze pociechy od smartphone oraz komputerów, każda forma ruchu na zewnątrz jest na wagę złota.

Huśtanie się to nie tylko rozrywka. Udostępniając maluchowi huśtawkę wspieramy rozwój dziecka. Co daje dzieciom zabawa na huśtawce? Bujanie się rozwija zmysły dotyku, wzroku oraz słuchu. Dziecko nabywa lepszej koordynacji ciała. Maluch zdobywa wiedzę, jak wykorzystać poszczególne części ciała, aby rozbujać huśtawkę. To dobry trening, który uczy ostrożności oraz odpowiedzialności. Warto również wspomnieć o kompetencjach społecznych, które nabywa się podczas wspólnej zabawy. Zabawa na huśtawce na świeżym powietrzu wpływa na zdrowie dziecka.

Huśtawka – domowa czy ogrodowa?

Huśtawka dla dzieci domowa pozwoli maluchom na zabawę w trakcie złej pogody lub późnym wieczorem. Najczęściej jest ona przeznaczona dla dzieci w wieku do lat trzech. Nowoczesne sprzęty domowe tego typu, tj. kokon lub gniazdo bociana, służą większym pociechom. Trudno mówić tutaj o huśtaniu się. Jest to bardziej bujanie. Gniazdo bociana jest na tyle duże, że umożliwia ono dzieciom kołysanie się w pozycji leżącej. Oba te rozwiazania to doskonałe wyposażenie pokoju dla dziecka. Wieszając je w królestwie malucha stworzymy mu świetne miejsce do relaksu w odosobnieniu.

Huśtawka ogrodowa dla dzieci wymaga od maluchów większego zaangażowania oraz umiejętności. Może ona stać się wyposażeniem placu zabaw. Decydując się na jej wariant wiszący warto rozważyć zakup dwóch huśtawek. Możemy je zawiesić na jednym szerokim stelażu. Dzieci będą mogły ze sobą rywalizować – które wyżej się rozbuja. Dwa różne siedziska pozwolą maluchom na testowanie sprzętu. Inaczej bowiem buja się na huśtawce w kształcie deski, a inaczej na okrągłym siedzisku czy też w wygodnym foteliku.

Rodzaje huśtawek dla dzieci, które warto wziąć pod uwagę

Huśtawki dla dzieci możemy podzielić na wiszące oraz stojące. Mogą one być wykonane z tworzywa sztucznego lub z drewna. Wersje drewniane dla dzieci to produkt ekologiczny. Z kolei plastikowe modele są niezwykle kolorowe oraz odpowiednio wyprofilowane. Materiał, z którego są one wykonane, powinien być bezpieczny dla podopiecznych. Huśtawka dla dzieci stojąca powinna być stabilna. Niekiedy konieczne może okazać się przymocowanie jej do podłoża.

Wisząca huśtawka dla dzieci może być przeznaczona również dla najmłodszych. W przypadku dzieci w wieku do trzech lat najbezpieczniejsze są modele kubełkowe. Warto zapoznać się z poniższą tabelką, która przybliża ich cechy charakterystyczne, miejsce oraz rodzaj zastosowania. Huśtawka dla dzieci może bowiem służyć nie tylko do huśtania, ale także delikatnego kołysania oraz relaksu. W niektórych modelach dzieci mogą się schować i odpocząć po wspaniałej zabawie, a nawet położyć.

Rodzaj huśtawki Rodzaj mocowania Cechy charakterystyczne Zastosowanie
huśtawka kubełkowa wisząca
 • solidne oparcie dla pleców,
 • zamknięte boki,
 • zabezpieczenie między nóżkami,
 • pasy bezpieczeństwa (dla dzieci do 6 miesięcy),
dom/ ogród

dla najmłodszych

huśtawka deska wisząca
 • siedzisko w kształcie deski,
ogród

dla większych dzieci, które potrafią się same rozbujać

huśtawka talerz wisząca
 • okrągłe siedzisko,
huśtawka bocianie gniazdo wisząca
 • siedzisko duże oraz okrągłe, może pomieścić nawet kilkoro dzieci,
 • możliwość dokupienia namiotu na bocianie gniazdo,
dom/ ogród/ taras/ altanka

może służyć także do odpoczynku oraz relaksu

huśtawka kokon wisząca
 • materiałowa, podwieszana,
 • w kształcie kokonu,
dom/ ogród/ taras

służy do relaksu

huśtawka bujak na sprężynie stojąca
 • na grubej sprężynie,
 • mocowana do podłoża,
 • najczęściej w kształcie zwierząt,
ogród

do bujania

huśtawka równoważna bujak stojąca
 • przenośna,
 • niewielka oraz lekka,
 • dla 2 lub 4 osób,
dom/ ogród

do bujania

huśtawka równoważna wahacz stojąca
 • przenośna lub mocowana do podłoża,
 • dla 2 lub 4 osób,
dom (przenośna)/ ogród

 

Jaką huśtawkę wybrać dla dziecka? Podczas podejmowania decyzji powinniśmy wziąć pod uwagę wiek podopiecznego oraz jego sprawność fizyczną. Huśtawka ogrodowa dla dzieci sprawdzi się przy dobrej pogodzie. Maluchy będą mogły pobawić się chwilę na świeżym powietrzu. Niektóre huśtawki wiszące możemy zamocować w domu. Warto o tym pamiętać. Najczęściej możliwe jest w nich jedynie lekkie bujanie. Huśtawki dla dzieci ogrodowe pozwolą maluchom na większą aktywność. Dzieciaki będą mogły się na nie wspinać, podciągać się, zwisać, no i oczywiście bujać w obłokach. To doskonały sposób na nudę. Zabawa na huśtawce wpływa również na rozwój ruchowy dziecka.

Czym się kierować przy wyborze huśtawki dla dziecka?

Rodzaje huśtawek dają nam dużą możliwość wyboru. Jaką huśtawkę wybrać? Podczas podejmowania decyzji powinniśmy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • wiek dziecka;
 • dopuszczalną wagę;
 • umiejętności maluchów;
 • bezpieczeństwo dziecka;
 • miejsce, w którym chcemy zamontować huśtawkę – dom czy ogród;
 • łatwość montażu;
 • upodobania dziecka;
 • czy interesuje nas produkt ekologiczny;
 • jakość;
 • cena huśtawki.

Jako rodzice zwracamy uwagę na względy praktyczne takie jak łatwość montażu oraz bezpieczeństwo maluchów. Jeśli jest to możliwe, powinniśmy uwzględnić upodobania naszej latorośli. Podczas wyboru powinniśmy sugerować się tym, czego pragnie podopieczny. Może nasza pociecha zamiast wiszącej huśtawki ogrodowej woli wersję 3w1, taką jak bocianie gniazdo? Dzieciak będzie mógł się w niej pobujać, zrobić krótką drzemkę czy pobawić się wspólnie z kolegami. Pod względem rodzaju huśtawek to najmłodsi wiedzą, jaka będzie najlepsza. Koniecznie powinniśmy je zapytać o zdanie.

Jak samemu wykonać huśtawkę dla dziecka?

Huśtawki drewniane dla dzieci możemy wykonać samodzielnie. Prosty model huśtawki do wykonania to huśtawka równoważna wahacz. Wystarczy gruby pień drzewa oraz szeroka deska. Gdy ułożymy deskę na pień, powstanie huśtawka równoważna. To bardzo prymitywny model. Pokazuje on, jak działa tego typu maszyna prosta. Posiadając tą wiedzę możemy stworzyć bardziej wyszukany, stabilny, bezpieczny oraz komfortowy projekt.

Huśtawka drewniana dla dzieci wisząca jest jeszcze prostsza w wykonaniu. Aby ją zrobić, potrzebujemy kawałek deski oraz grubą linę. Na obu bokach deski należy wywiercić po dwa otwory. Przez powstałe dziury przeciągamy linę, którą należy przerzucić przez gałąź albo trzepak. I tak oto huśtawka dla dziecka jest gotowa. Niektórzy wykorzystują do zrobienia tego modelu stare opony. Wystarczy zawiesić oponę samochodową na linie. Huśtawkę zawieszamy na grubej gałęzi lub na zrobionym samodzielnie stelażu. Cena huśtawki DIY to jedynie koszt materiału oraz czasu włożonego w jej wykonanie.

Faq

W jakim wieku dziecko może zacząć huśtać się na huśtawce?

Dziecko możemy bujać w huśtawce kubełkowej, gdy tylko będzie ono mogło samodzielnie utrzymać ciało w pozycji siedzącej. Należy pamiętać o zabezpieczeniu dziecka pasem bezpieczeństwa. Nie można zostawiać dziecka w huśtawce bez nadzoru dorosłego.

Co zrobić, aby huśtawka równoważna wahacz nie obijała się mocno o ziemię?

Siłę uderzenia huśtawki o podłoże możemy nieco zamortyzować przy pomocy starej opony. Połówkę starej opony samochodowej należy zakopać w ziemi łukiem do góry (w miejscu, gdzie ławeczka uderza o podłoże). Niewielka jej część powinna wystawać nad ziemią.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

Zostaw komentarz

Klapki i sandały dla dzieci na lato
Klapki i sandały dla dzieci na lato - 5 najlepszych modeli
Sandały i klapki stanowią podstawę wyposażenia każdej wakacyjnej garderoby. Odpowiednio dopasowane obuwie...
Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka
Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka?
Jazda na rowerze jest jedną z ulubionych aktywności każdego dziecka. Dostarcza zdrowej dawki ruchu, pozytywnie...
jakie kocyki wybrać dla niemowlaka
Bawełniane czy bambusowe - jakie kocyki wybrać dla niemowlaka?
Który kocyk dla dziecka jest lepszy – bambusowy czy bawełniany? Oba typy okrycia dla niemowląt...
Sukienki dziewczęce
Sukienki dziewczęce – na święta i na co dzień
Dziewczynki kochają sukienki, podobnie jak dorosłe już kobiety. Miłość ta nie mija z wiekiem. Wśród sukienek...
Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?
Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?
Zakup nowych krzeseł do stołu w jadalni to ważna decyzja, która może wpłynąć na funkcjonalność i wygląd...
Stół Family marki Lissy
Stół Family marki Lissy - wyjątkowa elegancja i funkcjonalność w Twoim Domu
W poszukiwaniu idealnych mebli do Twojego domu, warto wybierać te, które łączą w sobie nie tylko estetykę,...