Fioletowy motylek – czy wiesz co oznacza?

Home/Zasłyszane przez Mamę/Fioletowy motylek – czy wiesz co oznacza?

Fioletowy motyl

Motylek jest fioletowy. Można go spotkać w szpitalach, przy łóżkach lub inkubatorach małych dzieci. Czy wiesz co oznacza? Wyobraź sobie kobietę, która oczekuje upragnionego dziecka. Dowiaduje się, że będzie miała bliźnięta, więc jej radość jest podwójna. Niestety kilka godzin po porodzie jedno z dzieci umiera. Ogromna radość z narodzonego dziecka przeplata się z wielkim żalem i bólem po stracie drugiego…

Wraz z kobietą na sali poporodowej leży szczęśliwa mama zdrowych bliźniąt. Nic nie wie o tragedii kobiety i w trakcie rozmowy, zapewne nieco zmęczona podwójnymi obowiązkami, żartując, mówi:

– Ciesz się, że masz tylko jedno dziecko do wykarmienia.

Pogrążona w żałobie mama wybiega z płaczem. Chyba możecie sobie wyobrazić jak w takiej sytuacji ranią słowa, które w każdym innym przypadku byłyby odebrane jako niewinny żart? Opowiedziana historia wydarzyła się naprawdę, w Wielkiej Brytanii. Bardzo możliwe, że podobne zdarzenia dzieją się dużo częściej. Millie Smith, bohaterka opowieści, postanowiła działać, aby zapobiec takim sytuacjom. Wraz z pracownikami szpitala wymyśliła, że przy łóżeczkach dzieci, które straciły rodzeństwo, będą naklejać fioletowego motyla. Symbol ma być znakiem, że w rodzinie wydarzyła się tragedia i że należy zachować się taktownie podczas rozmowy.

Witaj w świecie Pięknych Rzeczy. Podoba Ci się tutaj? Polub proszę nasz profil na Facebooku, aby być z nami w kontakcie. Zachęcam Cię także do zostawienia komentarza pod artykułem! :)

 

Pomysł zyskał popularność. Znak fioletowego motyla zaczęto stosować również w innych szpitalach. Millie Smith, wraz z mężem, założyła fundację „The Skye High”, która pomaga rodzinom uporać się ze śmiercią dziecka zmarłego po urodzeniu lub tuż przed urodzeniem. Fundacja rozprowadza również naklejki z fioletowym motylem. Akcja zaczyna docierać również do Polski, miejcie więc tę historię na uwadze, jeśli zobaczycie kiedyś w szpitalu, przy dziecięcym łóżeczku symbol fioletowego motylka.

 

Zdjęcie: Pixabay.com/CC0