Czy kosmetyki dla dzieci to nieodłączny element ich życia? Co na ten temat myśleć? Przekonaj się już teraz.
Z artykułu dowiesz się:
- Ile kosmetyków potrzebuje dziecko?
- Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę w trakcie zakupu kosmetyków dla najmłodszych?
- Jakie kosmetyki dla dziecka warto wybrać?
- Czy stosowanie kosmetyków hipoalergicznych to dobry pomysł?
Czy dziecko faktycznie potrzebuje ogromnej ilości kosmetyków? Kampanie reklamowe prezentują coraz to nowsze preparaty o coraz to nowszych właściwościach. Jednak, co o tym wszystkim sądzą dermatolodzy? Dowiedz się już teraz. Zanim jednak przejdziesz do dalszej części artykułu, zapoznaj się również z tą stroną: piekne-rzeczy.pl
Czy dzieci powinny stosować kosmetyki?
Wyprawka dla dziecka powinna zawierać tylko najpotrzebniejsze środki, które przydadzą się podczas codziennej pielęgnacji malucha. Wśród nich można wyróżnić mydełko dla niemowląt albo żel do mycia, szampon, balsam nawilżający oraz krem przeciwodparzeniowy. W tym miejscu warto dodać, że niektóre kosmetyki dla najmłodszych łączą w sobie kilka funkcji, np. jeden preparat sprawdzi się zarówno w trakcie mycia ciała, jak i włosów. Produkty takie określamy mianem 2w1 lub 3w1. Większość dermatologów uważa, że stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyków może zaszkodzić skórze malucha. Dlaczego? Naskórek niemowlęcia jest o połowę cieńszy niż u starszego dziecka. Oprócz tego można go łatwiej uszkodzić, ponieważ słabiej przylega do skóry właściwej. W przypadku noworodków warstwa hydrolipidowa nie istnieje, w związku z czym najmłodsi mają suchą powierzchnię ciała. U noworodków częściej występują podrażnienia ze względu na niską aktywność gruczołów łojowych. W połączeniu z zasadowym odczynem pH skóry, u malucha może dojść do stanu zapalnego. Najmłodsi nie mają również dobrze wykształconej bariery naskórkowej. W takiej sytuacji stosowane kosmetyki po prostu przez nią przenikają. Takie preparaty mogą doprowadzić u malucha do podrażnień, czy uczulenia. Aby ich uniknąć, nie wystarczy jedynie ograniczyć ilość środków do pielęgnacji. Równie ważną rolę odgrywa również wielkość nakładanej porcji. Ją również należy zredukować do minimum po to, aby nie pozostawała na skórze bobasa. Najmłodsi nie powinni również stosować kosmetyków przeznaczonych dla dorosłych, ponieważ te nie są dostosowane do tak delikatnej skóry.
Do kosmetyków, których potrzebuje noworodek, należą:
- maść ochronna na okolice podpieluszkowe,
- jałowe gaziki,
- waciki bawełnianie (do przemywania skóry),
- preparaty do kąpieli,
- emulacja z tlenkiem cynku (łagodzi odparzenia),
- roztwór wody morskiej oraz sól fizjologiczna,
- preparat antyseptyczny (przeznaczony m.in. do pielęgnacji pępka),
- emulsja nawilżająca,
- krem ochronny,
- krem nawilżający do skóry twarzy.
Kosmetyki dla dziecka — na co zwrócić uwagę?
Każdy kosmetyk dla dziecka powinien być przeznaczony dla stosowania przez najmłodszych. Warto używać tych, które nadają się do skóry wrażliwej. Jednak i w tym przypadku mogą pojawić się preparaty słabszej jakości. Z pomocą przychodzą informacje zawarte w poniższej tabeli.
Cecha | Charakterystyka |
Skład | Produkty dla najmłodszych powinny być bogate w składniki czynne, np. emolienty, czyli kwasy tłuszczowe, oleje lub masło shea. W przypadku występowania u dziecka podrażnień warto wybrać środki, które posiadają alantoinę lub D-panthenol. Równie dobrze sprawdzą się preparaty natłuszczające (oleje z dużą zawartością wielonasyconych kwasów tłuszczowych, np. canola). Na szczególną uwagę zasługują także produkty wspomagające nawilżenie (hialuronian sodu, urea), a także te zawierające NNKT, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe, np. kwasy omega 3-6-9. Zarówno kosmetyki dla mamy, jak i dla dziecka nie powinny zawierać parabenów. Równie niebezpieczne są spieniacze (SLS, SLES), formaldehyd, ftalany, glikole propylenowe, glikole polietylenowe (PEG), (PG), glikole polipropylenowe (PPG), poliakrylamid, triethanolamine (TEA), triclosan, lanolina, parafina, oleje silikonowe, substancje zapachowe, czy zbyt duża zawartość wody. Pamiętaj, że substancje te mogą występować pod różnymi nazwami. pH kosmetyków dla dzieci powinno być zbliżone do wartości 7. |
Badania i atesty | Kosmetyki dla najmłodszych powinny posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny oraz pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Preparaty dla dzieci warto kupować w aptece i zadbać o to, aby pochodziły z jednej linii kosmetyków. |
Przeznaczenie | Pojemnik na kosmetyki dla malucha powinien posiadać preparaty dostosowane do jego wieku. Skóra dziecka dopiero w 3 roku życia zaczyna być podobna do skóry osoby dorosłej (oczywiście pod względem budowy). Preparaty dla najmłodszych powinny chronić przed podrażnieniami i przesuszeniami, a także budować barierę przy jednoczesnym uzupełnianiu lipidów oraz cementu międzykomórkowego warstwy rogowej. |
Komfort stosowania | Mydło w kostce nie będzie tak wygodne, jak chociażby płyn lub żel do mycia. Emolient jest komfortowy w użyciu, ponieważ możesz go wlać do wanienki z wodą, w której kąpiesz swoje dziecko. |
Skóra wrażliwa u dziecka — jak wybrać odpowiednie kosmetyki?
Wśród objawów skóry wrażliwej możemy wyróżnić obniżony próg tolerancji skórnej. Co to oznacza? Skóra malucha silnie reaguje na czynniki zewnętrzne, do których należą m.in. wiatr, zmiany temperatury, słońce, zanieczyszczenia powietrza, czy styczność z poszczególnymi tkaninami. Maluszek, który wykazuje skórę wrażliwą, odczuwa uczucie mrowienia oraz napięcia skóry. Oprócz tego można na niej zauważyć piekące i bolesne zaczerwienienia, a także wysypkę. Dolegliwości te pojawiają się najczęściej po kontakcie z czynnikiem drażniącym. Codzienna pielęgnacja powinna być dostosowana do skóry dziecka. Wybieraj więc preparaty niezawierające substancji zapachowych oraz drażniących składników. Produkty powinny mieć odpowiedni odczyn pH (7), a także pomagać w odbudowie ochronnej warstwy hydrolipidowej naskórka. Działanie takie wykazują emolienty. Te preparaty pielęgnacyjne natłuszczają skórę, nawilżają ją oraz regenerują płaszcz hydrolipidowy. Wszystko dzięki zawartym w nich substancjom wiążącym wodę w skórze. Oprócz tego ubrania dla najmłodszych należy prać w proszkach typu sensitive, czyli przeznaczonych dla skóry wrażliwej.
Kosmetyki hipoalergiczne — czyli bezpieczny wybór do higieny dzieci
Kosmetyki hipoalergicznie nie dość, że zwiększają odporność skóry wrażliwej, to jeszcze pomagają w odbudowie uszkodzonego naskórka. Oprócz tego eliminują (lub zmniejszają) objawy alergii, a także łagodzą powstałe podrażnienia. W tym miejscu należy dodać, że naturalne kosmetyki wcale nie muszą być hipoalergiczne. To właśnie te drugie nie wywołują alergii. Co do zasady powinny być bezpieczne dla wszystkich dzieci, również tych zmagających się z alergią. Preparaty hipoalergiczne przeznaczone są dla najmłodszych z wrażliwą skórą, skłonną do podrażnień oraz wysuszania. Dolegliwości te mogą być spowodowane standardowymi kosmetykami. Dlatego też produkty hipoalergiczne są znacznie bezpieczniejszą opcją. Wykazują właściwości lecznice, niwelują silne przesuszenie czy zaczerwienienie naskórka, a także łagodzą stany zapalne. Ich skład jest jednym z najbezpieczniejszych, dzięki czemu są przeznaczone do każdego rodzaju skóry.
Każdy organizer na kosmetyki dla dziecka powinien zawierać tylko najpotrzebniejsze preparaty. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia u Twojej pociechy podrażnień oraz uczuleń. Wybierając kosmetyki dla swojej pociechy, zwróć szczególną uwagę na ich skład oraz przeznaczenie. Preparaty takie powinny posiadać odpowiednie atesty, a także być dostosowane do wieku malucha.
FAQ
Kosmetyki dla dzieci — czy są konieczne?
Dzieci potrzebują tylko i wyłącznie najpotrzebniejszych kosmetyków (m.in. krem ochronny, emulsje, preparaty do kąpieli). Ich zbyt duża ilość może doprowadzić nawet do uszkodzenia skóry najmłodszych.
Kosmetyki dla dzieci — co wziąć pod uwagę podczas zakupu?
Kupując kosmetyki dla najmłodszych, zwróć szczególną uwagę na ich skład oraz odpowiednie badania i atesty. Preparaty nie powinny zawierać m.in. parabenów, SLS, SLES, PEG, PG, czy PPG (pamiętaj, że substancje te mogą występować pod różnymi nazwami). Równie ważne jest dostosowanie preparatu do wieku malucha, a także komfort ich użytkowania.
Kosmetyki hipoalergiczne dla dzieci — czy warto?
Kosmetyki hipoalergiczne są jednymi z bardziej bezpiecznych preparatów. Nie dość, że nie uczulają, to jeszcze wykazują właściwości lecznicze oraz łagodzą stany zapalne. Oprócz tego pomagają w odbudowie uszkodzonego naskórka, a także eliminują (lub zmniejszają) objawy alergii.