Jak pomóc dziecku zasnąć? Poznaj nasze sprawdzone sposoby na to, jak szybko uspać dziecko

Wieczorne usypianie dziecka to dla wielu rodziców spore wyzwanie. Zwłaszcza jeśli czynności tej towarzyszy płacz malucha pomimo zaspokojenia wszystkich jego potrzeb. Dlatego też podpowiadamy, jak pomóc dziecku zasnąć, wprowadzając w życie kilka małych zmian, dzięki którym pora jego usypiania przestanie kojarzyć się ze stresem i poczuciem bezradności.

Jakie znaczenie ma sen w rozwoju dziecka?

Sen pełni niezwykle istotną funkcję w rozwoju dziecka. To właśnie wtedy jego organizm się regeneruje, aby mieć siłę na eksplorowanie świata. Wyspane dziecko ma lepszy humor, i apetyt, chętniej sięga także po zabawki. Dodatkowo podczas snu mózg dziecka przetwarza informacje zebrane w ciągu dnia i utrwala wszystko to, czego nauczył się maluch, co rozwija jego umiejętności. Dlatego też zadbanie o zdrowy sen dziecka w nocy jest tak istotne. Jego długość zależy natomiast od wieku malucha:

 • noworodki są w stanie przesypiać nawet 23 godziny na dobę,
 • dzieci w wieku od 3 do 6 miesięcy śpią w nocy około 8 godzin, nie wliczając w to przerwy na ich karmienie,
 • dzieci w wieku od 6 do 12 miesięcy, mogą przespać nawet 12 godzin w ciągu dnia.

Jak uspać dziecko, czyli skuteczne metody na szybsze zasypianie niemowlęcia

Istnieje wiele porad dotyczących tego, jak szybko uspać dziecko. Jednak w tym przypadku niezwykle istotny jest nie tylko sam moment usypiania maluszka, ale także cała otoczka tego procesu oraz to, co dzieje się przed nim. Dlatego też już od pierwszych dni życia dziecka warto wprowadzić stałą wieczorną rutynę, która pozwoli nie tylko je wyciszyć po dniu pełnym wrażeń, ale także będzie jasnym sygnałem, że niedługo nadejdzie pora zasypiania. Tego typu rutyna może składać się z różnych czynności. Najczęściej zalicza się do nich:

 • kąpiel,
 • masaż i pielęgnacja,
 • przebranie dziecka w piżamkę oraz pieluszkę nocną,
 • kołysanie i przytulanie się.

Oprócz tego przed oraz w trakcie wieczornej rutyny warto zadbać o odpowiednią atmosferę w domu. Przede wszystkim warto zasłonić okna w pokoju dziecięcym i zapalić w nim subtelne, ciepłe białe światło, sprzyjające zasypianiu. Wyłączyć w domu muzykę i telewizor, którego dźwięki mogą zaciekawiać dziecko, a także unikać głośnych rozmów. Zadbać o odpowiednią temperaturę w pokoju dziecka, tak aby w pomieszczeniu nie było zarówno zbyt zimno, jak i zbyt ciepło. I, co najważniejsze, zachować spokój. Dzieci doskonale wyczuwają bowiem emocje rodziców, przejmując je od nich. Dlatego też, jeśli usypiająca je mama lub tata są zdenerwowani, jest mu o wiele trudniej się zrelaksować i spokojnie zasnąć.

Jak szybko uspać dziecko – zastosowanie zasady 5S

Jedną ze skuteczniejszych metod na szybsze usypianie dziecka wieczorową porą jest zastosowanie zasady 5S autorstwa amerykańskiego pediatry Harveya Karpa. Bazuje ona na stworzeniu dziecku warunków, które zna ono z brzucha mamy, więc kojarzą mu się z poczuciem bezpieczeństwa. Jak sama nazwa tej zasady wskazuje, składa się ona z pięciu etapów.

Pierwszy z nich to spowijanie, czyli ciasne otulenie dziecka, tak aby miało ono wyprostowane nogi oraz rączki ułożone wzdłuż tułowia. Owinięcie w ten sposób dziecka nie tylko imituje warunki, jakie miało ono w brzuchu mamy, ale także minimalizuje odruchy moro, które je wybudzają ze snu. Drugim etapem jest ułożenie malucha na boku lub brzuchu. Pozycja ta pozwala się bowiem wyciszyć dzieciom, przez co o wiele łatwiej im zasnąć. Należy jednak pamiętać, że nie należy pozostawiać w niej śpiącego malucha. Po jego zaśnięciu należy go więc przełożyć na plecy. Trzeci krok to wyciszenie poprzez zastosowanie białego szumu, w czym idealnie sprawdzają się szumiące misie dostępne w sklepie Malulu. Wydawany przez nie dźwięk jest tożsamy z dźwiękiem wód płodowych, przez co dziecko, słysząc go, czuje się bezpiecznie. Czwarty etap zasady 5S to energiczne kołysanie malucha, natomiast piąty to zaspokojenie jego odruchu ssania poprzez zastosowanie smoczka lub karmienie piersią. Cały proces usypiania dziecka z zastosowaniem tych zasad pozwala znacząco skrócić czas zasypiania maluszka. W wielu przypadkach okazuje się także, że dziecko zasypia już przy trzecim kroku, dzięki czemu można pominąć kołysanie oraz karmienie piersią czy podawanie smoczka.

W jakie artykuły warto zainwestować, aby pomóc dziecku szybciej zasnąć?

Zadbanie o odpowiednią atmosferę w domu podczas usypiania dziecka oraz zastosowanie w tym celu zasady 5S nie może obejść się bez odpowiednich akcesoriów. Warto więc w tym celu zaopatrzyć się przede wszystkim w:

 • lampki zapewniające miękkie, ciepłe, białe światło o niewielkiej intensywności, które jedynie subtelnie oświetlą pomieszczenie,
 • wspomniane już szumisie lub inne produkty emitujące biały szum pomagający zasnąć dziecku,
 • rożki i otulacze, niezwykle przydatne podczas spowijania dziecka lub opcjonalnie cienkie kocyki, które są w stanie je zastąpić,
 • smoczki, wśród których nie powinno zabraknąć także smoczków uspokajających o specjalnej budowie.

Elementy te wraz z połączeniem wymienionych w artykule wskazówek pozwolą o wiele szybciej uspać dziecko oraz zapewnią mu spokojniejszy sen, który z pewnością będzie wybawieniem dla każdego rodzica.

Materiał promocyjny malulu.pl

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print
henna pudrowa brwi
Henna pudrowa brwi: przewodnik po stylizacji i zabiegach
Henna pudrowa brwi to innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie stylizacji brwi, które zdobywa coraz większą...
sposoby na piękny biust
Topowe, sprawdzone sposoby na piękny i jędrny biust
W poszukiwaniu sposobów na piękny biust, warto zwrócić uwagę na różnorodne metody, które pomogą osiągnąć...
Kombinezon damski
Kombinezon damski to coroczny hit. Jaki wybrać i z czym go nosić?
Jest idealny na każdą okazję, pasuje na każdą sylwetkę, a do tego nie wychodzi z mody. To kombinezon...
Bluzy damskie
Bluzy damskie – modne i komfortowe
Bluzy damskie to nie tylko element garderoby, ale także wyraz osobistego stylu i wygody. Stanowią one...
ślub w średnim wieku
Ślub w średnim wieku - początek czy kontynuacja?
Decyzja o zawarciu związku małżeńskiego po przekroczeniu progu czterdziestego roku życia często budzi...
jak się ubrać na świeta
Jak się ubrać na święta 2022? Poradnik dla kobiet i mężczyzn
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który spędzamy w gronie rodziny i przyjaciół. To także okazja,...