Bostonka to z jedna z chorób charakterystycznych dla wieku dziecięcego. Medycy nazywają ją chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej, gdyż to właśnie w tych okolicach najczęściej pojawia się charakterystyczna dla bostonki wysypka. Jak poradzić sobie z tą chorobą?
Przyczyny i objawy bostonki. Czy bostonka jest zaraźliwa?
Bostonka to niezwykle zaraźliwa choroba, którą wywołują enterowirusy. Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z wydzielinami chorego: śliną, kałem, śluzem z nosa. Bostonka najczęściej dotyka dzieci w wieku do 10. roku życia. Narażone są na nią zwłaszcza te, które uczęszczają do żłobków czy przedszkoli. Charakterystyczne objawy bostonki to:
- gorączka – może sięgać nawet 39-40 stopni i utrzymuje się około 2-3 dni,
- wysypka – pojawia się na dłoniach, stopach oraz w jamie ustnej, przyjmując postać pęcherzykowatych lub grudkowatych zmian,
- ból gardła – spowodowany jest między innymi pękaniem krostek, co wywołuje dolegliwości bólowe,
- utrata apetytu,
- złe samopoczucie,
- zmęczenie i ospałość.
Bostonka często mylona jest z ospą, alergią czy opryszczką, jednak doświadczony pediatra bez problemu rozpozna ją, badając dziecko. Warto mieć na uwadze, że objawy bostonki nie są u każdego takie same – u niektórych dzieci dominuje wysypka, podczas gdy u innych ilość grudkowatych zmian na skórze jest niewielka. Objawy bostonki u dorosłego są dokładnie takie same, jak u dziecka, przy czym osoby dorosłe rzadziej zarażają się tą chorobą. Ponadto bostonka u dorosłego zwykle ma łagodniejszy przebieg.
Jak postępować w przypadku bostonki?
Ze względu na to, że bostonka jest chorobą zakaźną, która łatwo rozprzestrzenia się w małych skupiskach ludzi, należy o niej powiadomić przedszkole lub żłobek, do którego uczęszcza dziecko. Rodzice powinni obserwować swoje dzieci pod kątem ewentualnych zmian chorobowych, a w przypadku ich zaobserwowania poinformować lekarza o tym, że w placówce pojawiła się bostonka. Znacznie ułatwi to postawienie diagnozy, jeśli objawy choroby nie są specyficzne.
Rodzice często zastanawiają się, czym smarować krostki przy bostonce. Pediatrzy najczęściej zalecają stosowanie takich samych maści, jak w przypadku ospy. Praktykowane jest również smarowanie zmian roztworem wodnym fioletu, jednak należy mieć na uwadze, że specyfik ten silnie barwi skórę i ubrania. Pamiętajmy też, że stosowanie jakichkolwiek leków ma jedynie zniwelować objawy choroby. W przypadku zmian występujących w jamie ustnej zaleca się przyjmowanie środków łagodzących ból gardła. W leczeniu bostonki nie sięgamy po antybiotyki ze względu na fakt, iż chorobę wywołują wirusy, a nie bakterie.
Zadając sobie natomiast pytanie, czy z bostonką można wychodzić na dwór, zwróćmy uwagę przede wszystkim na etap choroby oraz ogólny stan dziecka. Okres wylęgania choroby trwa bowiem około 3-5 dni, przy czym nie występują wtedy objawy. Najczęściej pierwszym symptomem bostonki jest gorączka, a następnie pojawia się wysypka. Dziecko zaraża dopóty, dopóki nie zacznie ona zanikać. Ponadto maluch może być ospały i apatyczny – w takim przypadku lepiej unikać spacerów, zostając w domu. Poczekajmy, aż pociecha poczuje się lepiej, dając jej szansę na pełną regenerację.
Kiedy udać się z bostonką do lekarza?
Bostonka najczęściej ma łagodny przebieg, jednak rodzice zaniepokojeni wysoką temperaturą i wysypką często udają się na wizytę do pediatry. Nie ma jednak takiej konieczności, jeśli nie pojawiają się dodatkowe, niecharakterystyczne objawy. Do lekarza idziemy natomiast w przypadku, gdy:
- wysypka utrzymuje się dłużej niż 10 dni,
- chore dziecko ma mniej niż 6 miesięcy,
- gorączka, pomimo stosowania preparatów obniżających temperaturę, nie spada,
- dziecko odmawia przyjmowania płynów.
Objawy bostonki u dorosłych są najczęściej łagodne, dlatego nie muszą oni konsultować się z lekarzem. Jeśli jednak udajemy się do poradni, zawsze poinformujmy rejestratora o wysypce. Prawdopodobnie zaleci on oczekiwanie na wizytę w osobnym, wydzielonym pomieszczeniu, tak aby nie narażać na zakażenie innych małych pacjentów.