Picie octu jabłkowego ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Warto więc włączyć go do codziennej diety.
Z artykułu dowiemy się m.in.:
- Jak pić ocet jabłkowy.
- Na co pomaga ocet jabłkowy.
- Jak długo stosować ocet jabłkowy.
- Jakie są skutki uboczne spożywania octu jabłkowego?
- Jakie są przeciwskazania do picia octu jabłkowego.
Osoby zainteresowane zdrowym stylem życia zapraszamy do pozostałych artykułów na tematy tj. zdrowie, naturalne metody leczenia oraz profilaktyka chorób.
Jak pić ocet jabłkowy?
Picie octu jabłkowego może sprawiać trudności. Jabłka, które spożywamy oraz używamy w naszej kuchni na co dzień np. na kompot czy też wypieki, to smaczne i słodkie owoce. W zależności od odmiany mogą być one lekko kwaśne. Owoce te mają delikatny aromat, który podczas gotowania podkręcamy przyprawami tj. cynamon czy goździki. Niestety ocet nie jest już tak smaczny – zwłaszcza, jeśli chcemy go wypić.
Wobec tego kiedy pić ocet jabłkowy? Eksperci zalecają picie octu jabłkowego z wodą rano – na czczo, lub 15-30 minut przed posiłkiem. Jak zaś pić ocet jabłkowy? Na szklankę wody dajemy jedną łyżkę stołową octu. Dla poprawienia smaku możemy dodać niewielką ilość miodu (pół łyżeczki). Sięgając po ocet jabłkowy powinniśmy zwracać uwagę na jego jakość. Najlepiej sięgać po produkty ekologiczne. Ocet jabłkowy możemy także zrobić samodzielnie.
Ocet jabłkowy do picia powinno się rozpuszczać w chłodnych lub letnich napojach. Jeśli użyjemy go do gorącej wody, nie tylko straci on swoje właściwości odżywcze, ale będzie miał nieco nieprzyjemny zapach, który może utrudnić wypicie napoju. W przypadku trudności z piciem wody z octem jabłkowym, możemy dodawać go do soków owocowych lub warzywnych. Świetnie sprawdza się on w sokach ze słodkich owoców oraz warzyw tj. jabłka, gruszki, marchew, czy czerwone buraczki. Więcej inspiracji znajdziesz m.in. na stronie Świat kuchni.
Co daje picie octu jabłkowego?
Picie octu jabłkowego jest zalecane przez ekspertów z zakresu zdrowego żywienia w przypadku wielu dolegliwości. W tabelce poniżej znajdziemy informacje na temat tego, co daje picie octu jabłkowego.
Schorzenia | Właściwości |
Cukrzyca typu 2, insulinooporność | · Obniża poziom cukru
· Poprawia reakcję na insulinę |
Otyłość | · Obniża poziom cukru
· Hamuje apetyt · Oczyszcza jelita · Przyspiesza trawienie |
Choroby serca | · Obniża poziom cholesterolu
· Obniża ciśnienie · Poprawia pracę serca · Poprawia krążenie |
Choroby nowotworowe | · Niszczy komórki rakowe
· Przyczynia się do kurczenia się tumorów |
Przeziębienie/ alergie | · Właściwości antybakteryjne
· Właściwości antyoksydacyjne · Zawartość witaminy C |
Przewlekłe zmęczenie | · Obniżenie poziom cukru
· Zawiera potas · Zawiera witaminy z grupy B |
Refluks żołądka/ zgaga | · Poprawia pracę żołądka, który na skutek stresu lub nieodpowiedniej diety wytwarza nieodpowiednią ilość kwasu żołądkowego, co jest przyczyną zgagi/refluksu żołądka |
Ukąszenia owadów, poparzenia słoneczne, swędzenie | · Rozcieńczony z wodą ocet jabłkowy stosowany na skórę łagodzi objawy tj. piecznie czy świąd |
Ekologiczny ocet jabłkowy to doskonały probiotyk. Picie octu jabłkowego poprawia pracę jelit, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Prawidłowo funkcjonujące jelita umożliwiają wchłanianie substancji odżywczych z przyjmowanych pokarmów. Dzięki temu nasz organizm lepiej trawi niezbędne do życia oraz normalnego funkcjonowania białka, węglowodany, tłuszcze i wchłania minerały oraz witaminy.
Picie octu jabłkowego – kiedy widać efekty?
Picie octu jabłkowego – efekty niekiedy są widoczne już po kilku dniach. Specyfik ten poprawia samopoczucie, trawienie oraz stan zdrowia. W niektórych przypadkach na efekty trzeba czekać znacznie dłużej. Dużo zależy od tego, na jakie schorzenia stosujemy ocet jabłkowy. Problemy żołądkowe powinny ustąpić już po kilku dniach – podobnie jak zmęczenie, nadmierny apetyt czy też przeziębienie. W przypadku chorób tj. cukrzyca, nadciśnienie czy też otyłość na widoczne efekty możemy czekać nawet kilka miesięcy.
Aczkolwiek picie octu jabłkowego jest panaceum na wiele dolegliwości, nie możemy zapominać o zdrowym stylu życia, a więc zmianie nawyków żywieniowych oraz ruchu – najlepiej na świeżym powietrzu. Poza tym ocet jabłkowy powinniśmy stosować regularnie. Najlepiej robić to profilaktycznie, a nie dopiero, gdy pojawią się pierwsze dolegliwości. Jest to produkt spożywczy, który powinien znaleźć się w naszej codziennej diecie.
Jeśli wprowadzając do diety ocet jabłkowy nie wiemy, jak długo pić ten specyfik, powinniśmy zadać sobie pytanie, czego oczekujemy w związku z jego spożywaniem. Jeśli zależy nam jedynie na tym, aby ustąpiły nieprzyjemne dolegliwości, możemy go odłożyć, gdy tylko się z nimi uporami. Ocet jabłkowy możemy spożywać także regularnie – profilaktycznie. Niekoniecznie muszą to być napoje z dodatkiem octu. Można go dodawać także do różnego rodzaju sałatek.
Picie octu jabłkowego – jakie są skutki uboczne?
Mimo że specjaliści zalecają regularne picie octu jabłkowego, u niektórych osób mogą się pojawić skutki uboczne. Najczęstsze z nich to podrażnienie dziąseł, krtani czy też żołądka. Wystąpić mogą też mdłości, ból głowy, biegunka oraz reakcja alergiczna. Pamiętajmy, że nie należy pić nierozcieńczonego octu jabłkowego. Maksymalna dzienna dawka nie powinna przekraczać dwóch łyżek.
W przypadku niektórych schorzeń tj. refluks czy nieżyt żołądka, warto skontaktować się z prowadzącym nas lekarzem i wyjaśnić, czy stan naszego zdrowia pozwala na spożywanie octu jabłkowego. Przy wyżej wymienionych dolegliwościach wskazane jest spożywanie octu jabłkowego po posiłku. W razie pojawienia się jakichkolwiek skutków ubocznych, specyfik należy odstawić.
Jakie są przeciwwskazania do picia octu jabłkowego?
Przeciwwskazania do picia octu jabłkowego dotyczą przede wszystkim osób z refluksem oraz problemami żołądkowymi. Jeśli lekarz zdecyduje, że możemy włączyć ocet jabłkowy do diety, najlepiej robić to stopniowo i obserwować reakcję organizmu. Spożywanie octu jabłkowego może być przyczyną dolegliwości tj.
- podrażnione dziąsła oraz uszkodzenie szkliwa – po wypiciu wody lub soku z octem jabłkowym należy wypłukać jamę ustną wodą oraz umyć zęby dopiero po 30 minutach;
- w przypadku refluksu oraz problemów z żołądkami należy się skonsultować z lekarzem, czy dozwolone jest spożywanie octu jabłkowego, który może podrażnić błonę śluzową żołądka;
- ocet jabłkowy może podrażnić przełyk, dlatego należy go odpowiednio rozcieńczyć;
- zmniejszenie gęstości kości – przyczyna złamań;
- interakcja z lekami – jeśli przyjmujemy leki przepisywane na receptę, powinniśmy upewnić się, czy możemy spożywać ocet jabłkowy.
Ocet jabłkowy może być stosowany na zewnątrz np. na włosy oraz skórę. Należy pamiętać, aby stosować jedynie ocet jabłkowy rozcieńczony z wodą. Zanim zastosujemy go na większą powierzchnię ciała, należy wypróbować, czy po styczności z nim nie pojawią się niepożądane zmiany skórne.