Na co pomaga koper włoski? Poznaj właściwości i zastosowanie

koper włoski

Koper włoski zajmował szczególne miejsce w apteczkach naszych babć – posiłkowały się nim przede wszystkim w przypadku problemów natury żołądkowo-jelitowej. Leczono nim zarówno dorosłych, jak i małe dzieci. Dziś jednak koper włoski nie cieszy się już tak dużą popularnością, jak kiedyś. Na co pomaga i co zrobić z kopru włoskiego?

Czym jest koper włoski i jakie ma zastosowanie?

Koper włoski  jest byliną zaliczaną do rodziny selerowatych. Obecnie roślina dostępna jest niemal wszędzie, głównie ze względu na niskie wymagania uprawowe. Można więc powiedzieć, że prawa kopru włoskiego prowadzona jest na całym świecie. Jest ona powszechnie wykorzystywana zarówno w medycynie naturalnej, jak i w przemyśle farmaceutycznym. Owoc kopru włoskiego zawiera olejki eteryczne, w których znajdują się dwa ważne związki chemiczne: fenchon i anetol, zapewniające skuteczne jego działanie. Na bazie kopru włoskiego produkuje się między innymi:

  • krople żołądkowe,
  • drażetki,
  • herbatki,
  • granulaty.

Jakie właściwości posiada koper włoski?

Herbatki z kopru włoskiego podawane są najczęściej w przypadku dolegliwości natury żołądowo-jelitowej. Wspomagają one trawienie, dobrze radząc sobie również z nagromadzonymi gazami. Ułatwiają przechodzenie treści pokarmowej przez jelita, a jednocześnie pomagają się wypróżnić. Warto mieć świadomość, że koper włoski wykazuje też pewne działanie przeciwzapalne oraz działa antyseptycznie na układ oddechowy, dlatego można podawać go w pierwszych objawach przeziębienia bądź grypy. Istnieje również spore prawdopodobieństwo, że koper włoski wspomaga laktację u kobiet karmiących, zwiększając wydzielanie mleka.

Jak jeść koper włoski?

Koper włoski można dodawać bezpośrednio do posiłków, jednak najczęściej podaje się go w formie naparu. Chcąc bazować na jego naturalnych właściwościach, warto sięgnąć po suszony koper włoski i przygotować napar. Należy wypijać go, gdy jest ciepły, lecz nie gorący. Herbata z kopru włoskiego zyskała znacznie większą popularność, niż medykamenty czy suplementy diety, których stanowi główny składnik. Niemniej jednak w razie potrzeby w aptece można nabyć różnego rodzaju krople żołądkowe bądź tabletki z koprem włoskim. Należy jednak zwrócić uwagę na to, dla kogo dokładnie są przeznaczone – czy dla osób dorosłych, czy dla dzieci.

Koper włoski w ciąży i w czasie karmienia piersią

Wśród kobiet oczekujących dziecka często pojawia się pytanie, czy koper włoski w ciąży jest w pełni bezpieczny? Okazuje się, że w stanie błogosławionym należy uważać ze wszelkimi ziołami czy naparami przygotowanymi na ich bazie. Nie ma jednoznacznych wyników badań, które potwierdzałyby bezpieczeństwo kopru włoskiego dla ciężarnych. Dlatego też warto kierować się zasadą – im mniej, tym lepiej. W przypadku problemów trawiennych należy sięgnąć po sprawdzone preparaty, które oznaczone są jako bezpieczne dla kobiet w ciąży. Tymczasem koper włoski można przyjmować wyłącznie po konsultacji ze specjalistą. Podobnie jest w przypadku kobiet karmiących – choć niektóre badania wskazują na to, że koper włoski pobudza laktację, to podobne efekty można uzyskać na inne sposoby, na przykład:

  • dbając o prawidłową technikę karmienia,
  • przystawiając często dziecko do piersi,
  • korzystając z laktatora,
  • odpowiednio nawadniając organizm.

Czy koper włoski szkodzi? Herbatka z kopru dla dzieci

Niegdyś herbatki z kopru włoskiego stanowiła remedium na kolki niemowlęce, dziś jednak nie zaleca się jej podawania maluchom. Wszystko ze względu na to, że koper włoski jest rakotwórczy, gdyż zawiera estragol. Osobom dorosłym, które spożywają go w małych dawkach, nie powinien zaszkodzić, jednak nie wiadomo, jak zareaguje na niego delikatny organizm dziecka. Czym zastąpić koper włoski? Obecnie największą popularnością cieszą się preparaty z symetykonem, działające rozkurczowo. Można również posiłkować się domowymi metodami walki z kolką, jakimi są:

  • masaże brzuszka,
  • ciepła kąpiel,
  • przytulanie dziecka,
  • przykładanie termoforu do brzuszka.

Starszym dzieciom również nie zaleca się podawania kopru włoskiego.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print
ile-powinno-przybierac-na-wadze-zdrowe-niemowle
Ile powinno przybierać na wadze zdrowe niemowlę?
Opieka nad noworodkiem to wyjątkowy okres w życiu rodziny, pełen troski i radości. Wiele rodziców ma...
Odblaski jako gadżety reklamowe
Odblaski jako gadżety reklamowe - jak wykorzystać je w promocji?
Akcesoria odblaskowe z logo firmy to skuteczne narzędzie marketingowe. Jak i kiedy warto po nie sięgnąć? Akcesoria...
Komoda do salonu
Komoda do salonu - klucz do stylu i funkcjonalności Twojego wnętrza
Komody do salonu to nie tylko praktyczne meble do przechowywania, ale także kluczowe elementy, które...
jak wybrać farbę do włosów
Farba do włosów - jak wybrać najlepszą i o czym pamiętać podczas koloryzacji?
Szeroki wybór farb do włosów sprawia, że możemy mieć problem z podjęciem decyzji, jaki produkt kupić....
Okna nietypowe
Okna nietypowe - co trzeba o nich wiedzieć?
Okna nietypowe zdecydowanie różnią się od okien standardowych. Wyróżniają się nietypowymi kształtami,...
fotelik-samochodowy-besafe-dla-niemowlaka
Foteliki dla niemowlaka - na co zwracać uwagę przy wyborze modelu 0-13 kg?
Wybór odpowiedniego fotelika dla niemowlaka jest niezwykle ważny dla zachowania jego bezpieczeństwa podczas...