Mamo, zostań Panią swego czasu!

Czy Was też dopada czasem taki paradoks, że niezależnie od tego czy macie dużo obowiązków czy mało, to i tak brakuje wolnego czasu?

Zawsze się tłumaczę, że dom, dziecko, prowadzenie firmy… tak – mam dużo obowiązków. Zdarza się jednak czasami, że jest weekend, dziecko u dziadków, w firmie w miarę czysta sytuacja, a i tak czas mi gdzieś ucieka i nie jestem w stanie zrealizować nawet połowy zadań, które sobie wyznaczyłam. Zaczęłam się zastanawiać gdzie ten czas mi ucieka i traf chciał, że wpadły mi w ręce jakieś artykuły o zarządzaniu czasem. Postanowiłam więc wziąć tę sprawę pod lupę 🙂

ETAP PIERWSZY
Przez kilka dni zapisywałam co robię w ciągu dnia.

Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ tu chodzi o to, żeby wyłapać szczegóły. Najlepiej więc ustawiać sobie budzik, żeby dzwonił np. co kwadrans lub co pół godziny. Gdy zadzwoni, trzeba skrupulatnie zapisać wszystkie czynności, które wykonywaliśmy w tym czasie.
Tak – to brzmi strasznie. Tak, to jest męczące 😉 Ale warto się przemęczyć przez kilka dni.

ETAP DRUGI
Analiza

Wiecie co odkryłam? Że tracę naprawdę dużo czasu! Już mówię na co:

Sieci społecznościowe, ciekawe artykuły na blogach i w różnych serwisach: Wydawało mi się, że tylko zerkam na chwilę co słychać, a okazało się, że te chwile wydłużają się nawet do kilkunastu -kilkudziesięciu minut!

Przerywanie wykonywanych zadań: Okazało się, że żadnego z zadań nie wykonuje w całości do końca, bo w międzyczasie: sprawdzam pocztę (i odpisuję na firmowe maile), sprawdzam telefon (i odpisuję na smsy), przypominam sobie o czymś ważnym do zrobienia w domu i idę to zrobić, nadchodzi pora posiłku dla dziecka itp. itd… Jasne, wiadomo że praca w domu jest trochę bardziej uciążliwa, ale ciągłe przerywanie zadań i przeskakiwanie między nimi powoduje, że tracę koncentrację i przez to każde zadanie wykonuję dłużej.

ETAP TRZECI
Wprowadzanie planu naprawczego 🙂

Planowanie. Zaczęłam zapisywać sobie na kartce co mam do zrobienia w danym dniu. Po wykonaniu danej czynności skreślałam ją z listy. Miło jest patrzeć jak ubywa nam pracy i jest to szalenie motywujące!

3 do 12. Pamiętam jeszcze ze studiów taką złotą zasadę 3 do 12 – czyli zrób trzy najważniejsze (lub najtrudniejsze) rzeczy zrób do godziny 12. Z mojej kartki z zadaniami wybierałam więc trzy najważniejsze rzeczy i stawiałam przy nich wykrzykniki. Starałam się wykonać je w pierwszej kolejności.

Nie przeszkadzać! Przed przystąpieniem do ważnej pracy starałam się zminimalizować ryzyko, że coś lub ktoś mi ją przerwie.
(Dziecko nakarmione, przewinięte, zabawione, ja również nakarmiona i po kawie 😉 Wyłączona poczta, wyłączony Facebook itp…). Wiadomo, że mając w domu dziecko przerywanie jest nieuniknione 🙂 ale prawdę mówiąc bardziej rozkojarzało mnie kompulsywne niemalże sprawdzanie poczty i FB, które też są częścią mojej pracy.

Zaplanuj przerwy! Nie samą pracą człowiek żyje. Krótkie wyjście na kawę do kuchni (lub dłuższe wyjście na spacer z dzieckiem – w przypadku mam pracujących w domu:) ) potrafi świetnie zregenerować.

… i tak oto bez przerw udało mi się napisać ten oto wpis 🙂

Zdjęcie: Pixabay.com/CC0

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

7 thoughts on “Mamo, zostań Panią swego czasu!”

  1. Mim największym czasopożeraczem jest Facebook (ale nie Fb sam w sobie – tylko przekierowania do ciekawych artykułów, informacji). Nie wiem jak to się dzieje, nie wiem czy to uleczalne 😉

Zostaw komentarz

sandały damskie
Elegancja i kobiecość, czyli sandały damskie na szpilce
Sandały damskie na szpilce są nieodłącznym elementem damskiej garderoby, dodając elegancji i podkreślając...
Salony Denon i Netatmo Security
Salony Denon i Netatmo Security - Zadbaj skutecznie o bezpieczeństwo swojego domu!
Bezpieczeństwo w domu to sprawa najwyższej wagi, która nie powinna być bagatelizowana. Dziś kiedy to...
biżuteria dla mamy
Jak młoda mama może podkreślić swoje piękno?
Chcesz się czuć piękna, więc poświęcasz wiele czasu na różne zabiegi, które mają w tym pomóc. Jednak...
guarana
Guarana - naturalny energetyk? Nie tylko! Właściwości, zastosowanie i skutki uboczne
Guarana zdobywa coraz większą popularność dzięki swoim właściwościom pobudzającym i prozdrowotnym. To...
womenspajamas
Piżamy damskie na każdą porę roku: letnie lekkość i zimowa ciepło
Piżama to coś więcej niż tylko strój do spania. Dla wielu kobiet jest to element codziennej garderoby,...
olej kokosowy
Olej kokosowy - czego jeszcze o nim nie wiesz?
Olej kokosowy to naturalny tłuszcz roślinny, który zdobywa coraz większą popularność zarówno w kuchni,...