Poszetka to eleganckie męskie akcesorium doskonale dopełniające każdy szykowny strój. Włożenie właściwie dobranej i złożonej poszetki w przednią kieszeń marynarki dodaje nam klasy i spina naszą wieczorową kreację w całość, nadając naszemu garniturowi finezji i formalności, często wymaganej na różnorodnych uroczystościach. Jeśli więc zbliża się wesele lub inna celebracja, w której będziesz brać udział, a wciąż nie wiesz, jak złożyć poszetkę, to doskonała okazja, by wreszcie nauczyć się tej przydatnej umiejętności.
Historia poszetki w pigułce
Poszetka to kawałek materiału wkładany do kieszeni marynarki na lewej piersi. Pełni funkcję czysto estetyczną – jej zadaniem jest nadać garniturowi męskiemu dodatkowy akcent kolorystyczny. Współcześnie poszetka wydaje się pozornie archaicznym dodatkiem, pozostawionym gdzieś w przeszłości. Nic bardziej mylnego. Poszetki są wciąż gustownym męskim dodatkiem pozwalającym wyglądać jak najprawdziwszy gentleman. To bardzo prosty sposób na dodanie swojej kreacji elegancji i właśnie dlatego panowie coraz częściej decydują się na włożenie w kieszeń poszetki, kiedy muszą na daną okazję wyglądać jak milion dolarów.
Skąd wzięła się ta tradycja? Według niektórych panowie po raz pierwszy sięgnęli po poszetki już w starożytnym Egipcie. Czerwona chusta była wtedy oznaką bogactwa i dobrobytu, a oprócz ozdoby pełniła też funkcję praktyczną – elegancki Egipcjanin mógł zawsze użyć jej do otarcia czoła z potu w trakcie gorącego dnia lub jako serwetę służąca otarciu ust po posiłku. Rzecz jasna starożytni Egipcjanie nie nosili tego rodzaju poszetki w kieszeni – ten zwyczaj został zapoczątkowany przez angielskiego króla Ryszarda II w XIV wieku.
Trend szybko podłapali dworzanie i szlachcie, aż wreszcie przeniósł się na ogół społeczeństwa. W kolejnych latach poszetki stawały się coraz popularniejsze wśród europejskich gentlemanów, a francuska królowa Maria Antonina, zirytowana brakiem konsekwencji w rozmiarze noszonej przez mężczyzn ozdobnej chusty, nakazała, aby każda poszetka miała rozmiar 16 na 16 cali (dziś zostały nieco zmniejszone i standardowa współczesna poszetka ma najczęściej 33×33 cm). Co ciekawe, wtedy poszetkę noszona zwykle w kieszeni spodni. Do kieszeni marynarki poszetka trafiła dopiero w XIX wieku, kiedy to dwuczęściowy garnitur stał się podstawą garderoby eleganckiego mężczyzny. To wtedy rozpoczęta zawijać poszetkę na przeróżne sposoby, tak, by jak najbardziej wyróżnić się finezją. Jak składać poszetkę, by wyglądać jak rasowy gentleman?
Trzy sposoby na złożenie poszetki
Pierwszym sposobem złożenia poszetki będzie TV fold – popularny, klasyczny sposób złożenia poszetki, który swoją nazwę zaczerpnął od aktorów i prezenterów telewizyjnych, którzy najczęściej decydowali się na ten właśnie sposób umieszczenia poszetki w kieszeni marynarki. TV fold nazywany jest również sposobem prezydencki lub po prostu – w prostokąt. Zaczynamy od złożenia poszetki na pół. Potem jeszcze raz na pół tak, aby uzyskać kształt kwadratu, i jeszcze raz na pół. Jeszcze jedno złożenie i gotowe – pozostaje jedynie dopasować poszetkę do głębokości kieszeni tak, aby wystawała równoległe do jej linii na wysokość około centymetra.
Drugim sposobem składania będzie niezwykle prosty, nieco bardziej ekstrawagancki puff. Jak składać poszetkę w ten sposób? Zaczynamy od chwycenia jej po środku i przeciągnięcia reszty materiału przez drugą dłoń. Tak ściśniętą końcówkę poszetki zawijamy do góry i wsuwamy do kieszeni marynarki. Ta banalna wręcz metoda mimo wszystko sprawdzi się na każdą okazję, zarówno mniej, jak i bardziej formalną.
Jeśli szukasz odpowiedniej poszetki do garnituru lub marynarki, sprawdź bogatą ofertę poszetek na Dobrzedodane.pl!
Ostatnią metodą złożenia poszetki będzie trójkąt, idealny dla początkujących. Poszetkę zwijamy po przekątnej tak, aby powstał trójkąt. Następnie zawijamy jego rogi do środka i ewentualnie podwijamy dół podszewki, by dopasować ją do głębokości kieszeni. Alternatywą dla wymagających będzie podwójny trójkąt. Proces rozpoczynamy podobnie, jednak zamiast złożyć poszetkę idealnie na pół powinniśmy zrobić to nieco niedokładnie, tak, aby jej dwie trójkątne połowy nie nachodziły na siebie do końca. Ponownie zaginamy boki poszetki do środka i wkładamy ją do kieszeni tak, aby wystawały z niej powstałe tą metodą dwa trójkąty.
Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.