Kaski narciarskie dla dzieci to podstawowe wyposażenie, jeśli jedziemy na stok. Są wymagane nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również zgodnie z prawem wszystkie dzieci do 16. roku życia muszą jeździć w kasku. Nie wystarczy jednak po prostu kupić kask w dziale dziecięcym – należy odpowiednio dobrać jego rozmiar, obudowę i kształt do głowy malucha. Jak to zrobić?
Kaski narciarskie dla dzieci – rodzaje
W sklepach znajdziemy 3 rodzaje kasków na narty dla dzieci. Są to:
- kaski narciarskie z pełną skorupą – są to modele bardzo zabudowane i najlepiej chronią dziecięcą główkę (są twarde i pozostawiają otwór tylko na twarz),
- kaski narciarskie z niepełną skorupą – tego rodzaju kaski na narty są twarde, ale ochraniają tylko czoło, wierzch głowy, skronie i potylicę (nie zabezpieczają uszu, co dla jednych jest zaletą, dla innych wadą, ponieważ zmniejsza bezpieczeństwo),
- kaski narciarskie z osłonką na szczękę – to kaski dziecięce podobne do tych z pełną skorupą, ale posiadają pałąk chroniący dolną część twarzy (dlatego to również najbezpieczniejsze kaski na rynku).
Jak dobrać rozmiar dziecięcego kasku narciarskiego?
Kaski narciarskie dla dzieci oznaczone są rozmiarami S, M oraz L. Nie powinniśmy jednak się nimi sugerować, ponieważ rozmiary mogą różnić się w zależności od przyjętej przez producenta klasyfikacji. Lepiej jest zmierzyć obwód główki dziecka, aby odpowiednio dostosować rozmiar kasku. Uzyskany wynik obwodu porównujemy z rozmiarami podanymi na etykiecie kasku w centymetrach (lub w przedziałach). Ciekawym rozwiązaniem jest wybór kasku regulowanego, który w każdej chwili można dostosować do głowy malucha. Taki kask pozostanie też z nami na dłużej, ponieważ z biegiem czasu i wzrostu pociechy można zmieniać rozmiar kasku.
Ważne jest, aby dziecko przymierzyło kask, ponieważ niektóre modele mogą być niedopasowane pod względem kształtu. Kask narciarski nie powinien opadać na oczy, powinien dobrze osadzać się na głowie, ale z drugiej strony nie powodować nieprzyjemnego ucisku.
Wyposażenie dodatkowe kasków dla dzieci
Dziecięce kaski narciarskie mogą także być wyposażone w dodatkowe elementy, np.:
- daszek (ochrania przed słońcem),
- zapięcie wyścielone materiałem przeciwko podrażnieniom skóry,
- nakładka (pozwala zmienić kolor kasku albo dodać np. zwierzęce uszka).
To jednak opcje, które nie są obowiązkowe i nie wpływają na bezpieczeństwo dziecka na stoku. Aby mu je zapewnić, przede wszystkim skup się na doborze rozmiaru i kształtu, typu kasku, posiadanych atestów CE, EN1077 lub ASTM czy skuteczności wentylacji.
Słowo od sponsora empik.com