Gry logiczne – odpowiedni sposób na edukację Twojego dziecka

Gry logiczne polegają na osiągnięciu wyznaczonego celu, zwiększając sprawność myślenia. Dlaczego warto proponować je dzieciom?

 

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są cechy gier logicznych,
  • jakie korzyści przynoszą dzieciom gry logiczne,
  • jakie są najpopularniejsze gry logiczne dla dzieci,
  • czy warto grać w gry logiczne online,
  • jakie gry logiczne warto zaproponować najmłodszym.

Gry logiczne stanowią swoisty trening dla mózgu. Wbrew pozorom nie są one dedykowane wyłącznie dzieciom w wieku szkolnym – coraz częściej producenci dbają o to, aby umysł mogły w ten sposób kształtować także kilkulatki. Gry logiczne mogą okazać się dobrą receptą na nudę, a jednocześnie sposób na to, by szare komórki pracowały efektywniej.

Czytaj także: Planszówki (nie) są dla nudziarzy! Szukamy gier dla przedszkolaka

Czym cechują się gry logiczne?

Gry logiczne dla dzieci jeszcze kilka lat temu były nieco zapomnianym sposobem na rozrywkę i spędzanie wolnego czasu. Dziś jednak wracają do łask, gdyż coraz częściej zdajemy sobie sprawę z zalet, jakie przynosi dzieciom regularne korzystanie z nich. Cechą charakterystyczną każdej gry logicznej jest sposób osiągania wyznaczonego celu. Powodzenie zależy tutaj nie od szczęścia, lecz od sprawności myślenia. Oznacza to, że im ciężej pracuje umysł malucha, tym lepsze efekty jest on w stanie osiągnąć. W grach logicznych mogą pojawiać się pewne struktury lub schematy, jednak cała zabawa polega na ich odkrywaniu czy nawet łamaniu. Dobrym przykładem gry logicznej, którą każdy z nas pamięta ze swojego dzieciństwa, są szachy czy warcaby. Niemniej jednak obecna oferta producentów jest na tyle szeroka, że każde dziecko jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Zabawy logiczne warto proponować dzieciom w każdym wieku – bez względu na zakres umiejętności, jakie posiadają.

Jakie korzyści płyną z gier logicznych dla dzieci?

Popularne gry logiczne pozwalają dzieciom przede wszystkim nabyć zdolność logicznego myślenia. To właśnie tej cesze zawdzięczają one swoją nazwę. Logiczne myślenie przydaje się na wielu polach, zwłaszcza w kontekście dalszej edukacji. Bez niego trudno zrozumieć matematykę czy zasady fizyki. Logicznie myśląc, jesteśmy w stanie rozwiązywać nawet skomplikowane problemy. Logika odgrywa dużą rolę także w naszej codzienności – dzięki niej nie dajemy się nabrać na chwyty marketingowe, podejmujemy rozsądne decyzje, umiemy dobrze przeanalizować sytuację. Wbrew pozorom tego rodzaju umiejętności mogą nabyć już dzieci w wieku szkolnym. Pozostałe korzyści, jakie płyną z regularnego sięgania po gry logiczne, to:

  • ćwiczenie pamięci,
  • nauka przestrzegania przyjętych zasad,
  • ćwiczenie koncentracji,
  • podejmowanie decyzji pod wpływem czasu,
  • ćwiczenie umiejętności wyciągania wniosków,
  • nauka radzenia sobie z problemami, które wydają się trudne do rozwiązania.

Co ciekawe, rozwiązywanie zagadek logicznych może przyczynić się także do rozwoju relacji i więzi rodzinnych. Dzieci nie zawsze bowiem radzą sobie z zadaniami, jakie są przed nimi stawiane, dlatego muszą poszukać pomocy u bliskich osób. Rodzice, którzy pomagają swoim pociechom zrozumieć pewien problem czy rozwiązać zagadkę, zbliżają się do nich, jednocześnie budując autorytet. Dzieci natomiast nabierają pewności, że zawsze mogą liczyć na swoich bliskich.

Najpopularniejsze gry logiczne dla dzieci

Szachy, warcaby, łamigłówki, gry logiczne planszowe – wybór jest obecnie tak duży, że często trudno podjąć ostateczną decyzję odnośnie zakupu konkretnej pozycji. Niemniej jednak pewne gry logiczne cieszą się bardzo dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. Te, które warto mieć w domu, przedstawia poniższa tabela:

Gra logiczna Charakterystyka
Jaś i Małgosia Propozycja dla dzieci 3+, w której znaleźć można aż 60 zadań do wykonania. Niektóre elementy obracają się, co może stanowić dodatkowe utrudnienie i zachęcać do większej aktywności intelektualnej.
Żabki Celem gry jest przedostanie się do punktu końcowego, w czym pomaga jedynie planowanie oraz analiza sytuacji. Pozycja przeznaczona jest dla 2-6 osób.
IQ Focus Logiczna gra kieszonkowa dedykowana starszym dzieciom. Celem gry jest takie ułożenie klocków na planszy, aby każdy z nich znalazł pasujące miejsce.
Castle Logix Castel Logix to propozycja dla dzieci, które lubią klocki i wręcz nie chcą się od nich odrywać. Zadania polegają na odwzorowaniu budowli, lecz jednocześnie można próbować tworzyć je samodzielnie, zgodnie z własną wyobraźnią.
Piraci-poszukiwanie skarbów Zadaniem dziecka jest takie umieszczenie puzzli, aby piraci mogli odnaleźć swój zaginiony skarb. W tej grze trudność rośnie w miarę układania.
SmartCar Mini Ta gra logiczna przeznaczona jest dla małych konstruktorów, którzy dodatkowo pasjonują się motoryzacją.

Propozycji ciekawych gier logicznych nie brakuje, jednak pojawia się pytanie, czym właściwie kierować się przy ich wyborze? Przede wszystkim weźmy pod uwagę wiek dziecka – zwłaszcza w przypadku najmłodszych pociech unikajmy drobnych elementów. Ważne są również zainteresowania oraz formuła, jaką preferuje dziecko. Niektóre pociechy lepiej rozwiązują zadania, mając do dyspozycji większe plansze, inne wolą gry małego formatu.

Gry logiczne online czy offline?

Gry dla dzieci przybrały dziś formę online – coraz więcej z nich można pobrać na komputer, tablet bądź smartfon. W opinii społeczeństwa stoją one niejako w opozycji do gier logicznych offline, z których korzystamy bez pomocy urządzeń elektronicznych. Które z nich warto wybierać dla swojego dziecka? Pedagodzy, logopedzi oraz wychowawcy radzą, aby dziecko w miarę możliwości korzystało głównie z gier offline. Pozwalają one w lepszy sposób kształtować mózg, jednocześnie zmuszając go do pracy. Dają również możliwość nawiązywania relacji społecznych, jeśli oczywiście dziecko gra z osobą w swoim wieku bądź z kimś dorosłym. Gry online powinny stanowić rozwiązanie doraźne, na przykład w podróży czy w innych sytuacjach, w których zapewnienie dziecku ciekawych zajęć jest stosunkowo trudne. Gry logiczne na telefon czy tablet z pewnością będą lepszym wyborem niż bajki. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że dzieci nie powinny spędzać przed szklanym ekranem więcej niż 2 godziny każdego dnia. Dobierzmy więc takie aktywności, które pozwolą ściśle przestrzegać tej zasady, tym bardziej że oferta gier logicznych offline jest naprawdę bardzo bogata.

Przykłady najpopularniejszych gier logicznych dla dzieci

Nie wszystkie gry dla dzieci można nazwać logicznymi, jednak wiele popularnych aktywności zasługuje na takie właśnie miano. Warto wspomnieć tutaj na przykład o dobrze znanych memorkach, dzięki którym można ćwiczyć umiejętność zapamiętywania, a także analizowania. Układanie różnego typu wież, piramid czy nawet samochodów z mniejszych lub większych elementów także można nazwać grą logiczną. Co ciekawe, tego typu aktywność przeznaczona jest nie tylko dla dzieci, lecz również dla osób dorosłych. Gra zręcznościowa Jenga również kształtuje umiejętność analitycznego myślenia, dlatego coraz częściej umieszczana jest w kategorii gier logicznych. Tradycyjne szachy i warcaby, choć nie są lubiane przez wszystkich, doskonale wpisują się w ideę treningu szarych komórek. Młodszym dzieciom można natomiast zaproponować domino z liczbami czy zwierzątkami. Dobrze sprawdzają się również logiczne karty edukacyjne, które zachęcają do wykonywania różnego typu zadań bądź odpowiadania na łatwe oraz bardziej skomplikowane pytania.

Najczęściej zadawane pytania

Dla jakiego wieku dedykowane są gry logiczne?

Gry logiczne można zaproponować nawet kilkulatkom, a także dzieciom w wieku szkolnym. Wiele zależy od konkretnej pozycji i umiejętności, jakich wymaga wykonanie poszczególnych zadań.

Czy warto grać w gry logiczne online?

Gry logiczne online to dobra alternatywa dla oglądania bajek, lecz należy pamiętać, aby nie proponować ich dziecku zbyt często. Warto posiłkować się nimi jedynie w przypadku, gdy nie mamy dostępu do gier w wersji tradycyjnej.

Jaka jest idea gier logicznych?

Główną ideą gry logicznej jest osiągnięcie oczekiwanych efektów poprzez zwiększenie sprawności myślenia i analizowania. Mniejsze znaczenie ma natomiast przyjęcie określonego schematu czy strategii.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print
2
Nowoczesne przestrzenie edukacyjne: Jak design i akustyka wspierają rozwój dzieci w przedszkolach i szkołach
W dzisiejszych czasach estetyka i funkcjonalność wnętrz odgrywają ogromną rolę w codziennym życiu – również...
Kolorowanka XXL
Kolorowanka XXL – twórcza zabawa dla całej rodziny
Kolorowanie to nie tylko popularna forma zabawy dla dzieci, ale również kluczowy element wspomagający...
Czarna sypialnia
Czarna sypialnia – jak zaaranżować ją ze smakiem?
Czarny to kolor, który kojarzy się z tajemniczością i klasyczną elegancją. Nie każdy jednak odważy się...
Dlaczego warto liczyć kroki
Dlaczego warto liczyć kroki?
W dzisiejszych czasach dbanie o kondycję fizyczną i pozostanie zmotywowanym jest niezwykle ważne dla...
Wygodne botki damskie
Wygodne botki damskie na sezon 2023/2024 - jaki model wybrać, by komfortowo w nich chodzić?
Sezon 2023/24 przynosi ze sobą nie tylko nowe trendy w modzie, ale także innowacje w zakresie wygody...
Jak pomóc dziecku w nauce
Jak pomóc dziecku w nauce? Metody i techniki efektywnego uczenia się
W obliczu wyzwań, jakie stawia przed młodymi ludźmi dzisiejszy świat, zdolność efektywnej nauki staje...