Dzieci kochają je od pokoleń – przegląd ponadczasowych zabawek.

ponadczasowe zabawki dla dzieci

Są takie typy zabawek, które nigdy nie wyjdą z mody. Kiedy przychodzi wspólnie spędzić czas kilku pokoleniom: dziadkom, rodzicom i dzieciom, nagle okazuje się, że znajdują wspólny język. Tym językiem jest ponadczasowość. Niezależnie od wieku, prawie każdy lubi i zna puzzle, intuicyjnie wie, jak ustawiać wieżę, a sorter niezmiennie zaprasza, by powkładać do niego klocki. Zatem które zabawki można uznać za uniwersalne i zachować dla przyszłych pokoleń? Poniżej lista z podpowiedziami.

Wieża z klocków

Zabawa w układanie wieży to ponadczasowa aktywność, która łączy w sobie edukację, kreatywność i radość. Jest atrakcyjną formą rozrywki zwłaszcza dla najmłodszych dzieci, które właśnie zaczynają ustawiać przedmioty jeden na drugim. Sprawienie, by budowla była stabilna to też swojego rodzaju wyzwanie. Wymaga bowiem od maluchów precyzji, opanowania oraz koordynacji ruchowej. Najmłodsi wcale nie muszą układać przedmiotów od największego do najmniejszego, czy też według oznaczeń na ściankach. Dla rozwoju kreatywności warto zachęcać maluchy do wymyślenia konstrukcji, będącej odzwierciedleniem ich własnej, abstrakcyjnej wizji. Podczas ustawiania piramidy dzieci muszą myśleć o kolejnych krokach i planować swoje działania, panować nad ciałem i emocjami, ale satysfakcja po ukończeniu zadania jest ogromna.

Warto pomyśleć o różnych wariantach tej klasycznej zabawki, czyli o:

 • Klasycznych sześciennych klockach, które łączą w sobie walor estetyczny z edukacyjnym (nauka kolorów, nazw zwierząt, cyfr).
 • Sensorycznej wieży z krążków pokrytych fakturami stymulującymi zmysł dotyku (podczas gryzienia i ściskania). Kształty ułatwiają najmłodszym chwytanie i układanie.
 • Silikonowej wieży złożonej z elastycznych puzzli, idealnych do gryzienia dla niemowląt, zwłaszcza w okresie ząbkowania.
 • Drewnianej wieży z klocków o nietypowym, intrygującym kształcie. Dzięki certyfikowanemu drewnu dziecko czerpie przyjemność z kontaktu z doskonale wykończonym materiałem (zapach, dźwięk i faktura kojarzą się z naturą).

4.png

Puzzle w 4 wariantach

Jednym z głównych atutów tej formy rozrywki jest rozwijanie umiejętności poznawczych, takich jak koncentracja, logiczne myślenie i zdolność rozwiązywania problemów. W trakcie układania puzzli mózg pracuje nad rozpoznawaniem wzorców, kształtów i kolorów, co doskonale rozwija umiejętność analizy i wnioskowania. Ponadto układanie puzzli uczy wytrwałości i cierpliwości. To proces czasochłonny, który wymaga zaangażowania i skupienia, co może być rewelacyjnym treningiem pokonywania trudności. Zabawa tego typu jest również formą relaksu i redukcji stresu. Skupienie na zadaniu oraz satysfakcja z uzupełniania kolejnych elementów układanki pozwalają na oderwanie się od codziennych trosk i napięć. Warto także podkreślić, że jest to znakomita okazja do wspólnego spędzania czasu z rodziną lub przyjaciółmi.

Ciekawymi propozycjami wieloelementowych układanek są:

 • Pierwsze puzzle sensoryczne dla niemowlaka – wykonane z silikonu, więc mogą być zarówno układanką, jak i gryzakiem przynoszącym ulgę ząbkującym szkrabom.
 • Puzzle 4D, którą są gumkami do mazania – to zmyślne połączenie przyboru szkolnego z edukacyjną rozrywką rozwijającą wyobraźnię przestrzenną.
 • Klasyczne puzzle z ponadczasowym nadrukiem mapy – są nie tylko edukacyjne; styl retro spodoba się dzieciom, rodzicom, a nawet dziadkom.
 • Puzzle drewniane kultowej marki Grimm’s, które są abstrakcyjną układanką. Drewno jako naturalny materiał to unikalne doznania zmysłowe dla dziecka.

2.png

Sorter na 3 sposoby

Zabawa sorterem to fascynująca aktywność, która jest doskonałym narzędziem do rozwijania zdolności poznawczych. Poprzez segregowanie i kategoryzowanie różnych elementów, maluchy uczą się rozróżniać kształty, kolory i rozmiary. Sortowanie to również doskonała okazja do wprowadzenia dzieci w świat matematyki. Warto zaznaczyć, że zabawa może być dostosowana do wieku i poziomu umiejętności malucha, co sprawia, że jest odpowiednia dla różnych grup wiekowych. Jest także wykorzystywana jako narzędzie terapeutyczne w pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Taka forma rozrywki integruje naukę i zabawę, co jest kluczowe dla efektywnego rozwoju naszych pociech. Rozwijając ich zdolności poznawcze, matematyczne, manualne i umiejętność koncentracji, ta aktywność pomaga najmłodszym stawiać pierwsze kroki w nauce i zyskiwać cenne umiejętności życiowe.

Jakie sortery są najciekawsze?

 • Kompaktowa drewniana skrzyneczka z motywem zwierząt – zabawka utrzymana w stylu retro, wierna tradycji klasycznych sorterów, będących zestawieniem pudełka i klocków.
 • Tęczowy sorter, który jest oryginalnym połączeniem drewnianej planszy i kolorowych, stempli. Silikonowe pieczątki trzeba umieścić w odpowiednim baloniku.
 • Zmyślny kubeczek na owoce, które trzeba włożyć do środka po pokonaniu plątaniny sznureczków. Jego zaletą jest to, że można go używać np. podczas kąpieli.

Balonowy Sorter.png

Kwiat w wielu odsłonach

Zabawki swoim kształtem przypominające kwiat budzą w dzieciach pozytywne emocje. Są urocze i kolorowe, a dzięki różnym teksturom, kolorom i dźwiękom stymulują rozwój sensoryczny maluchów. Manipulowanie tymi przedmiotami (np. zawieszkami do wózka, układankami, figurkami) pomaga w rozwijaniu zdolności motorycznych, a także precyzji ruchowej małych rączek. Kwiatowe zabawki wprowadzają dzieci w fascynujący świat przyrody. Kształt kwiatów może stanowić punkt wyjścia do kreatywnego wymyślania różnych historii i przygód np. opowieści o magicznych ogrodach pełnych tajemniczych kwiatów. Warto zaznaczyć, że zabawa przedmiotami w kształcie kwiatów może być formą relaksu i pomagać dzieciom radzić sobie z emocjami. Pluszowe kwiatki będą wtedy stanowić źródło pocieszenia i komfortu w trudnych chwilach.

Oryginalne zabawki-kwiaty, które mogą zainteresować Twoje dziecko:

 • Gryzak do chłodzenia, który przynosi niemowlętom ulgę podczas ząbkowania. Silikonowy, fakturowany, kolorowy – ma wszystkie zalety zabawki dla maluszków.
 • Drewniany kwiat, który można potraktować jak układankę-wieżę lub np. nawlekać na sznureczek, uczyć się liczenia czy kolorów.
 • Pluszowy, szeleszczący kwiat, który jest zawieszką do wózka dla niemowlaka, ale też doskonałym narzędziem sensorycznym, sprzyjającym uspokojeniu i skupieniu.

3.png

Ponadczasowe zabawki to takie przedmioty, którymi chętnie bawiły i wciąż bawią się dzieci. Warto więc sięgać po sprawdzone opcje i jako rodzic wrócić na chwilę do czasów własnego dzieciństwa.

Artykuł sponsorowany.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print
jakie kocyki wybrać dla niemowlaka
Bawełniane czy bambusowe - jakie kocyki wybrać dla niemowlaka?
Który kocyk dla dziecka jest lepszy – bambusowy czy bawełniany? Oba typy okrycia dla niemowląt...
Sukienki dziewczęce
Sukienki dziewczęce – na święta i na co dzień
Dziewczynki kochają sukienki, podobnie jak dorosłe już kobiety. Miłość ta nie mija z wiekiem. Wśród sukienek...
Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?
Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?
Zakup nowych krzeseł do stołu w jadalni to ważna decyzja, która może wpłynąć na funkcjonalność i wygląd...
Stół Family marki Lissy
Stół Family marki Lissy - wyjątkowa elegancja i funkcjonalność w Twoim Domu
W poszukiwaniu idealnych mebli do Twojego domu, warto wybierać te, które łączą w sobie nie tylko estetykę,...
otulacz niemowlęcy
Otulacz do spania - bezpieczeństwo podczas snu
Świat, który witamy przy narodzinach, jest pełen nowych bodźców, dźwięków i doznań. Opieka nad noworodkiem...
Butelki do karmienia
Butelki do karmienia i ich rodzaje
Wybór odpowiedniej butelki do karmienia stanowi jedno z ważniejszych zadań, przed którym stają rodzice....