Składanie życzeń dziecku – o czym należy pamiętać?

skladanie-zyczen-dziecku-o-czym-nalezy-pamietac

Składanie życzeń dorosłym nie sprawia większych problemów, jednak życzenia dla dziecka to już niemałe wyzwanie. O czym pamiętać, składając je?

Z artykułu dowiesz się:

  • o czym pamiętać w kontekście życzeń dla dziecka,
  • dlaczego warto składać życzenia,
  • w jaki sposób składać życzenia dziecku,
  • czego życzyć dziecku,
  • jakie są przykładowe życzenia dla dziecka?

Życzenia składamy przy różnych okazjach – najczęściej są to święta, urodziny bądź inne, mniejsze lub większe uroczystości. Skomponowanie życzeń dla dorosłych nie sprawia nam większej trudności, jednak często nie wiemy, czego właściwie życzyć dzieciom? Tymczasem o dobrych słowach dla najmłodszych nie należy zapominać – ich wypowiadanie jest nie tylko czymś przyjemnym i miłym, lecz również uczy dobrych nawyków.

Składając życzenia dziecku zainteresować cię mogą także: Kartki urodzinowe do pobrania i wydruku

Składanie życzeń dziecku – o czym należy pamiętać?

Lekcja składania życzeń dotyczy nie tylko najmłodszych, lecz również dorosłych. Bardzo często nie wiemy bowiem, jak komponować treści skierowane do dzieci. Sprawia nam to trudność do tego stopnia, że czasami w ogóle pomijamy ten aspekt, przechodząc od razu do wręczania prezentu. Tymczasem jest to błąd – dzieci powielają zachowania dorosłych, zatem jeśli będziemy rezygnować z życzeń, one również zaczną to robić. Kwestie, o których należy pamiętać, obdarowując najmłodszych, przedstawia poniższa tabela:

O czym należy pamiętać, składając życzenia dzieciom? Charakterystyka
Dobór pozytywnych słów Odnosimy się jedynie do potencjalnych sukcesów, unikając sformułowań, które mogłyby być dla dziecka wstydliwe lub nawet krzywdzące.
Odpowiednia długość życzeń Kilka zwięzłych zdań w zupełności wystarczy – dzieci nie lubią długich, zagmatwanych wypowiedzi.
Odpowiedni ton głosu Składanie życzeń nie może przypominać wydawania rozkazu, słowa należy więc wypowiadać powoli i czule.
Właściwe zakończenie Na koniec warto przytulić dziecko lub nawet dać mu buziaka w policzek. Unikajmy tego jedynie w przypadku, gdy maluch wyraźnie sobie nie życzy takiego zachowania bądź gdy mamy do czynienia z bardzo małym dzieckiem.

Dlaczego warto składać życzenia?

Urodzinowe życzenia wydają się być czymś oczywistym, jednak coraz częściej ograniczamy się do tego, że umieszczamy je wyłącznie na kartce. Tymczasem to właśnie osobiste ich składanie przynosi najwięcej korzyści. Dlaczego nie warto z nich rezygnować? Otóż, jak się okazuje, życzenia:

  • pozwalają dziecku poczuć się doroślej i dojrzalej – dotyczy to szczególnie starszaków, które bacznie obserwują zachowania dorosłych,
  • uczą dobrych praktyk – dziecko, któremu składa się życzenia, najprawdopodobniej będzie je chciało składać innym,
  • są formą wyrażania uczuć – nawet jeśli nie są zwieńczone pocałunkiem czy przytuleniem,
  • zacieśniają więzi – zwłaszcza pomiędzy najbliższymi członkami rodziny,
  • stanowią wyraz szacunku – szacunek powinien być okazywany także dzieciom przez dorosłych.

Jeśli nie mamy pomysłu na to, co właściwie przekazać najmłodszym, możemy postawić na krótkie życzenia urodzinowe dla dziecka. Zawsze są one lepszym rozwiązaniem, niż całkowite unikanie rozmowy z maluchem, ograniczając się wyłącznie do wręczenia prezentu. Wielu wydaje się, że dzieci nie zwracają uwagi na życzenia, jednak w rzeczywistości jest dokładnie na odwrót, zwłaszcza że z wiekiem ich świadomość rośnie.

jak-skladac-zyczenia-dziecku

Jak składać życzenia dziecku?

Składanie życzeń dziecku nie jest łatwe, zwłaszcza że często mamy wrażenie, jakoby maluchy w ogóle nas nie słuchały. Rzeczywiście, małe dzieci mogą mieć pewien problem z koncentracją, jednak w dalszym ciągu nie warto rezygnować. Robimy to przede wszystkim w spokojnym miejscu – w zatłoczonym pokoju bardzo trudno będzie się skupić na rozmowie. Najlepiej poprosić brzdąca na bok. Zastanówmy się wcześniej, czego właściwie chcemy życzyć dziecku? Unikajmy ogólników, takich jak „dużo zdrowia czy szczęścia”, gdyż maluchy niewiele z nich rozumieją. Lepszym rozwiązaniem są sformułowania typu „abyś zawsze był/a tak uśmiechniętym dzieckiem” czy „abyś miał/a zawsze dużo siły do zabawy”. Składając takie słowa, nie skupiajmy się na jednym aspekcie – dotyczy to zwłaszcza dzieci w wieku szkolnym, którym najczęściej życzymy osiągnięć naukowych i dobrych ocen. Życzenia urodzinowe dla dziecka w wieku 9 lat powinny poruszać też kwestię kolegów/koleżanek, miłego spędzania czasu czy podróżowania. Ważne, aby dobierać treść życzeń do etapu rozwoju podopiecznego. W przeciwnym razie solenizantowi trudno będzie cokolwiek z nich zrozumieć.

Czego życzyć małemu dziecku?

Życzenia urodzinowe dla dziecka w wieku 10 lat nie sprawiają tyle problemu, co życzenia dla trzylatka. Im pociecha starsza, tym więcej rozumie, zatem łatwiej skomponować treściwe i znaczące słowa. A czego właściwie życzyć maluchowi? Kierujmy się tutaj wyłącznie tematami, które szkrab będzie w stanie zrozumieć. Jak wspominano, frazesy typu „dużo zdrowia” nie zrobią na nim wrażenia, jednak „abyś codziennie mógł/mogła bawić się na świeżym powietrzu” są już bardziej miarodajne. Układając treść życzeń, postawmy się w roli tak małego dziecka i zadajmy sobie pytanie, ile tak naprawdę rozumie ono z otaczającego je świata. Jednocześnie pamiętajmy, że dobre słowa muszą być bogate w przekaz, kształtując przy tym umysł młodego człowieka. Sformułowania dotyczące jedzenia dużych ilości słodyczy czy oglądania bajek zrobią na dziecku wrażenie, jednak nie są wartościowe. Skupmy się na tym, czego życzymy osobom dorosłym czy starszym dzieciom, jednak ujmijmy to w nieco innej, przyjaźniejszej formie. Stosując się do tej zasady, składanie życzeń maluchom nie będzie tak trudne, jak się wydaje.

Przykładowe życzenia dla dziecka

Treść życzeń dla dziecka zależy tak naprawdę od wieku odbiorcy. Maluszkom najlepiej powiedzieć krótki wierszyk – dzieci w tym wieku uwielbiają różnego rodzaju rymowanki, które w dodatku łatwo zapamiętują. Dla nich przykładowe życzenia urodzinowe mogą brzmieć:

Z okazji urodzin życzę Ci
rzeki i piasku przy rzece
na wspaniałe z piasku fortece.
I poziomek w leśnych kotlinach,
i drzew, po których łatwo się wspinać.

Tymczasem życzenia dla starszego dziecka mogą brzmieć następująco: „Samych sukcesów w szkole, wymarzonych prezentów i niezapomnianego przyjęcia urodzinowego. Niech słoneczko Ci zawsze świeci, a kłopoty omijają z daleka. Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na swoją (mamę/siostrę/ciocię)”. Komponując dobre słowa, możemy posiłkować się inspiracjami z internetu bądź samodzielnie stworzyć krótki wierszyk czy mini przemowę. Uwzględnijmy zawsze takie tematy, jak:

  • zdrowie,
  • przyjaciele,
  • radość w życiu,
  • pasje dziecka,
  • aktualną sytuację życiową malucha (to, czy chodzi do szkoły, czy jeszcze do przedszkola).

Oczywiście, bardzo istotny jest dobór odpowiednich słów, które dziecko będzie w stanie zrozumieć. Weźmy pod uwagę nie tylko wiek, lecz również stopień rozwoju intelektualnego i emocjonalnego. Nieco inaczej wygląda kwestia pisania życzeń na kartkach. Maluchy zwykle odczytują je dopiero po latach, dlatego możemy postawić na nieco bardziej oficjalny charakter, który będzie w stanie zrozumieć np. 10-latek. Oczywiście, zawsze dobrze sprawdzają się wierszyki, zwłaszcza jeśli życzenia mają mieć nieco bardziej humorystyczny ton. Jednocześnie musimy zadbać o to, aby niosły one za sobą swego rodzaju głębokie przesłanie, które będzie w stanie zrozumieć starsze czy nieco młodsze dziecko.

 

FAQ:

Dlaczego warto składać dzieciom życzenia?

Życzenia budują w dzieciach poczucie wartości, uczą je dobrych manier czy właściwego formułowania przekazu. Jednocześnie pozwalają poczuć się dojrzalej i doroślej.

Czego życzyć małym dzieciom?

Komponując życzenia dla małego dziecka, należy skupić się przede wszystkim na jego potrzebach. Sformułowania należy ująć tak, aby maluch był w stanie je zrozumieć, nie używając przy tym trudnych słów czy wojskowego tonu.

Jak składać życzenia dzieciom?

Życzenia składamy w cichej, spokojnej atmosferze. Postarajmy się ująć je w krótkim, zwięzłych zdaniach – dzieci nie lubią długich wypowiedzi, na których nie potrafią się skupić.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print
telewizor do salonu
Telewizory Hisense – który model wybrać do salonu?
Szukasz dobrego telewizora do salonu? Sprawdź ofertę marki Hisense! Sprzęty zbierają entuzjastyczne recenzje...
Najsłynniejsi ojcowie wśród sportowców
Najsłynniejsi ojcowie wśród sportowców
Czy oglądając mecz piłki nożnej lub tenisa zastanawiałeś się kiedyś, kto z biegających tam zawodników...
marula olejek właściwości kosmetyczne
Odkryj kosmetyczne właściwości olejku marula!
W świecie kosmetyków naturalnych, marula olejek właściwości kosmetyczne zdobywa coraz większą popularność....
henna pudrowa brwi
Henna pudrowa brwi: przewodnik po stylizacji i zabiegach
Henna pudrowa brwi to innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie stylizacji brwi, które zdobywa coraz większą...
sposoby na piękny biust
Topowe, sprawdzone sposoby na piękny i jędrny biust
W poszukiwaniu sposobów na piękny biust, warto zwrócić uwagę na różnorodne metody, które pomogą osiągnąć...
Kombinezon damski
Kombinezon damski to coroczny hit. Jaki wybrać i z czym go nosić?
Jest idealny na każdą okazję, pasuje na każdą sylwetkę, a do tego nie wychodzi z mody. To kombinezon...