Czytałam ostatnio, że aż 80% Polaków robi postanowienia noworoczne. To chyba prawda, bo przez ostatni tydzień (czyli pierwszy tydzień Nowego Roku), co chwilę natrafiałam na informacje, artykuły, oferty i poradniki dotyczące noworocznych postanowień oraz deklaracje i komentarze zmotywowanych osób. Dotyczyły one zazwyczaj diety, ćwiczeń, rzucania palenia, znalezienia lepszej pracy itp. Wiecie – „nowy rok, nowa Ja” 😉
Pomyślałam sobie wtedy, że może warto postanowić sobie również coś z myślą o naszych dzieciach? O ich rozwoju i wspólnym rodzinnym spędzaniu czasu. W mojej głowie zaroiło się od pomysłów, ale postanowiłam przystopować i spojrzeć na to z innej perspektywy. Podobno bowiem tylko 5% osób dotrzymuje swoich noworocznych postanowień. Dlaczego? Ponieważ zazwyczaj postanowienia są zbyt trudne, zbyt ogólne albo po prostu brakuje nam wiary w to że się uda i wsparcia ze strony bliskich.
Postanowiłam więc zabrać się do składania noworocznych obietnic w przemyślany, skuteczny sposób. Tak właśnie narodził się pomysł projektu: Postanowienia całoroczne z myślą o dzieciach.
Raz na 3-4 tygodnie założymy na naszym profilu na Facebooku wydarzenie z konkretnym postanowieniem. Oczywiście poinformujemy o tym również na blogu.
Główne założenia:
- Postanowienie dotyczy naszych relacji z dzieckiem, ma pozytywnie wpływać na rozwój dziecka lub więzi rodzinne (na przykład: codzienne wspólne czytanie, rodzinna gra w planszówki w niedzielę, wykonywanie prac plastycznych z dzieckiem co najmniej raz w tygodniu, rodzinny posiłek co najmniej raz dziennie itp.).
- Postanowienie ma być bardzo konkretne i ma być na tyle łatwe, aby możliwa była jego realizacja.
- Postanowienie będzie ograniczone czasowo lub ilościowo, ponieważ wtedy łatwiej jest wytrwać (ale oczywiście po ciuchu liczymy, że dobre nawyki wejdą nam wszystkim w krew i że będziemy je kontynuować już bez żadnych postanowień)
- Wsparcie grupowe – w tym celu organizujemy wydarzenia na Facebooku.
W styczniu codziennie czytam dziecku co najmniej przez 10 minut.
Nie musimy chyba nikogo przekonywać, że czytanie to wspaniała rzecz. Zaleca się czytać dzieciom już od urodzenia. A więc do dzieła! Mam nadzieję, że dołączycie – pamiętajcie: W grupie siła! Link do wydarzenia: Facebook.
Zdjęcia: Pixabay.com/CC0