Jak bezpiecznie przechowywać noże w kuchni?

Jak bezpiecznie przechowywać noże w kuchni

Kuchnia jest miejscem, w którym tworzymy kulinarne arcydzieła, eksperymentujemy z nowymi przepisami i spędzamy czas z rodziną. To właśnie z uwagi na wielofunkcyjność tego pomieszczenia, trzeba szczególnie zadbać o bezpieczeństwo korzystających z niego osób. Jedną z rzeczy, której należy poświęcić więcej uwagi jest sposób przechowywania noży. Niedbałość w tym zakresie może stanowić zagrożenie dla zdrowia, ale też negatywnie wpływać na kondycję noży. Spośród różnych systemów przechowywania, rozważmy blok do noży.

Prawidłowe przechowywanie noży ma znaczenie

Zdarza się, że w codziennym pośpiechu nie przywiązujemy należytej wagi do tego, jak przechowujemy noże kuchenne. Tymczasem zaniedbania w tym zakresie mogą mieć przykre skutki i zagrażać bezpieczeństwu domowników. Dlaczego? Bo noże leżące luźno w szufladach lub na blatach mogą być szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Poza tym, ostrza takich noży są narażone na ścieranie pod wpływem kontaktu z blatem czy innymi naczyniami. Wtedy obserwujemy tępienie się noży, jak również powstawanie rys na powierzchniach stalowych czy plastikowych.

Wreszcie aspekty higieniczne – noże przechowywane w niewłaściwych warunkach mogą stać się siedliskiem bakterii.

Dlaczego bloki do noży są najlepszym wyborem?

Bloki do noży są zaprojektowane tak, aby każdy nóż miał swoje wydzielone, odseparowane od pozostałych miejsce (przegródkę, szczelinę). Dzięki temu noże są chronione przed przypadkowym uszkodzeniem i nie stykają się z innymi narzędziami i między sobą.

Warto przy tym zwrócić uwagę na estetykę i funkcjonalność takiego rozwiązania, szczególnie gdy wybierzemy ładne bloki do noży, np. drewniane, imitujące beton czy kamień. Dostępne są one w różnych stylach i wykonane z kilku materiałów, co pozwala dostosować je do indywidualnych preferencji, ale też designu królującego w pomieszczeniu.

Noże znajdujące się w bloku są łatwo dostępne. Wystarczy po nie sięgnąć, nie trzeba przekopywać całych szuflad, narażając się na przypadkowe zranienie.

Inne metody przechowywania noży

Chociaż bloki do noży są uważane za najbezpieczniejszą formę przechowywania noży, istnieją również inne popularne metody, które możemy tu wymienić. Są to m.in. magnetyczne listwy mocowane są do ściany. Inna opcja to etui lub pokrowce na noże, stworzone zwłaszcza dla tych, którzy przenoszą noże między różnymi miejscami. Na koniec szuflady z przegrodami – opcja ładna i praktyczna, ale kosztowna i wymagająca sporej dostępności miejsca.

Wybór idealnego bloku do noży

Jeśli zdecydujesz się na zakup bloku do noży, warto zwrócić uwagę na to, aby blok pasował do wystroju kuchni i noży, jakie posiadasz. Dlatego istotny będzie tu materiał – np. drewno jest tradycyjnym wyborem, choć ładne są też bloki z plastiku czy metalu. Ważne jest, aby materiał był łatwy do czyszczenia.

Dla bezpieczeństwa ważna jest także stabilność. Wybieraj bloki, które mają szersze dno i na większej powierzchni stykają się z blatem. Nie przewrócą się pod wpływem obciążenia nożami i nie spowodują zniszczeń. Zobacz, ile mają otworów i czy Twoje noże na pewno się w nich zmieszczą.

Artykuł partnera.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print
zabawki dla maluchów
Zabawki dla maluchów – praktyczne wskazówki dla rodziców
Zabawki to nie tylko gadżety do zabawy, ale też pełnowartościowe akcesoria edukacyjne. Najlepsze z nich...
ile-powinno-przybierac-na-wadze-zdrowe-niemowle
Ile powinno przybierać na wadze zdrowe niemowlę?
Opieka nad noworodkiem to wyjątkowy okres w życiu rodziny, pełen troski i radości. Wiele rodziców ma...
akcesoria do robienia biżuterii z koralików i kamieni
Tworzysz biżuterię z koralików i kamieni? Oto przydatne trzy akcesoria i narzędzia
Kolczyki, bransoletki, naszyjniki, zawieszki – spod twoich palców wychodzą prawdziwe cuda? A może dopiero...
skin cycling
Czy znasz skin cycling?
Jeśli chcesz spróbować nowego podejścia do pielęgnacji skóry, to musisz sprawdzić skin cycling. Zakłada...
Artykuły szkolne
Gdzie kupić dobrej jakości artykuły szkolne w atrakcyjnych cenach?
Dobrej jakości artykuły szkolne są kluczowym elementem zapewniającym efektywny proces edukacji. Wybór...
Kiedy dziecko zaczyna samodzielnie siadać?
Kiedy dziecko zaczyna samodzielnie siadać?
Rodzice często sadzają swoje dziecko, na przykład próbując je nakarmić. Niemniej jednak sadzania nie...