Czy warto kupić poduszkę ortopedyczną dla dziecka?

Home/Rzeczy dla Dzieci, Wychowanie i Rozwój/Czy warto kupić poduszkę ortopedyczną dla dziecka?

Pierwsze miesiące życia dziecka to szczególny czas dla rozwoju psychofizycznego małego człowieka. Wszystko ma znaczenie, w tym także to, jak i na czym śpi noworodek. W tym czasie bardzo łatwo o ułożeniowe spłaszczenie głowy, które może być spowodowane przez nieprawidłowe układanie dziecka do snu. Prowadzi ono do zbyt dużego nacisk na wciąż formującą się czaszkę. Zapobieganie temu jest możliwe dzięki poduszce ortopedycznej dla dzieci.

Wybór dobrej poduszki dla niemowląt

Wielu lekarzy i specjalistów uważa, że przez pierwsze tygodnie życia dziecka nie powinno ono spać na żadnej poduszce, ponieważ są zupełnie zbędne. Mogą powodować osłabienie mięśni brzucha, utrwalenie asymetrii czaszki, czy zaburzenia w prawidłowym ustawieni miednicy. Ponadto poduszki, źle dobrane, zbyt duże, które z punktu widzenia dorosłego byłyby idealne, mogą przyczynić się do wzrostu ryzyka wystąpienia SIDS, czyli śmierci łóżeczkowej. Według badań niemal ¼ wszystkich tego typu śmierci nastąpiło, kiedy dziecko spało na poduszce. Dlatego, jeśli w rozwoju dziecka nie występują żadne nieprawidłowości, spokojnie możne ono spać, przez pierwsze miesiące życia, na samym materacu.

Odstępstwem od normy są sytuacje chorobowe, takie jak katar, refluks, czy inne infekcje, w których podniesienie główki może stanowić pomoc w oddychaniu i zapobiec zachłyśnięciu się, czy zadławieniu treściami żołądkowymi.

Poduszka ortopedyczna dla niemowlaka

Dla dzieci, które nie rozwijają się prawidłowo, bądź zaczynają dziać się niepokojące zmiany w wyglądzie główki, powstały poduszki ortopedyczne. Ich zadaniem jest normalizacja deformacji ułożeniowych główki dziecka, a także działanie profilaktycznie, czy też hamowanie pierwszych oznak zniekształceń głowy i asymetrii czaszkowych. Poduszka ortopedyczna dla niemowląt może być używana także podczas spacerów w wózku, działa wtedy antywstrząsowo, dbając o komfort i prawidłowe ułożenie głowy i szyi dziecka.

Poduszka ortopedyczna dla niemowląt może być używana od pierwszych dni życia dziecka, wszędzie tam, gdzie leży ono na plecach i na twardej powierzchni. Najlepiej wybierać takie poduszki z silikonowym wypełnieniem, które są bezpieczne nawet dla dzieci z alergią. Warto także zwrócić uwagę, aby poduszka miała podparcie pod kark, dzięki któremu niemowlę ma terapeutyczne ustawienie głowy w asymetrii napięciowej mięśni karku.

Poduszka ortopedyczna dla dzieci to wybór dla wszystkich rodziców, którzy szukają pomocy w profilaktyce dotyczącej prawidłowego rozwoju malucha, a także tych, którzy zmagają się z pierwszymi objawami syndromu płaskiej główki.

Bogatą ofertę poduszek znajdziecie na stronie Najs Shop.

Artykuł i zdjęcia opracowane przez: NajsShop.pl