Narządy płciowe dziecka są jednym z najwrażliwszych części jego dojrzewającego ciała, dlatego wymagają szczególnej ochrony i pielęgnacji. W okolicach od 3. do 7. roku życia dochodzić może do zapalenia sromu i pochwy u dziewczynek. Czy zaczerwienione wargi sromowe to sygnał do podjęcia leczenia? Sprawdź przyczyny i objawy.
Zaczerwienione wargi sromowe u dziewczynki – czy to zapalenie sromu i pochwy?
Stany zapalne narządów płciowych u dziewczynek występują zazwyczaj miedzy 3. a 7. rokiem życia, kiedy są one bardzo wrażliwe i jeszcze nie w pełni rozwinięte. W tym okresie pochwa i srom są podatne na uszkodzenia przez małe stężenie hormonów. Dodatkowo znajdują się blisko ujścia cewki moczowej i odbytu, co sprzyja rozwojowi infekcji. Przyczyny ich występowania można podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Do pierwszych należą:
- niewłaściwy poziom estrogenów,
- dermatozy,
- awitaminozy,
- choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca),
- zaburzenia psychiczne [1],
- długotrwała antybiotykoterapia,
- immunosupresja,
- wrodzone niedobory odporności,
- choroby alergiczne [3].
Do przyczyn zewnętrznych zalicza się te: termiczne, mechaniczne, chemiczne oraz związane z higieną. Ponadto stany zapalne sromy i pochwy mogą być związane z czynnikami biotycznymi: bakteriami, wirusami, pasożytami, grzybami. Pożywką dla nich jest mastka, czyli zalegająca wydzielina gruczołów potowych i łojowych, która – przez niewłaściwą higienę – może pozostawać między wargami sromowymi [1].
Jak rozpoznać zapalenie sromu i pochwy? Czy zaczerwienione wargi sromowe u dziecka to jedyny objaw infekcji? Zaniepokoić powinny również: mlecznożółte lub zielonożółte upławy o nieprzyjemnym zapachu, obrzęk, ból, pieczenie, swędzenie. Mogą również pojawić się nadżerki czy pęcherze oraz uszkodzenia naskórka. Zapalenie może też objąć układ moczowy [1] lub towarzyszyć sklejeniu warg sromowych mniejszych, występujących najczęściej między 1. a 7. rokiem życia [3].
Warto też wiedzieć, że zapalenie sromu i pochwy może też towarzyszyć infekcjom górnych dróg oddechowych. Infekcje wywołują też pasożyty takie jak: owsiki, glista ludzka, wesz łonowa, świerzbowiec ludzki [1]. Objawy mogą być jednak mylone z alergią, podrażnieniem lub chorobami systemowymi [2], dlatego należy zwrócić się z nimi do lekarza.
Zapalenie sromu – jak leczyć?
Infekcje narządów płciowych mają tendencję do nawracania [2], dlatego tak ważne jest prawidłowe leczenie oraz profilaktyka, do której zalicza się przede wszystkim zachowanie właściwej higieny. Terapia zależy od wyniku badania bakteriologicznego. Często zalecana jest antybiotykoterapia ogólna (przy nasilonych objawach) lub miejscowa (przy łagodnym przebiegu) w postaci kremów, maści czy globulek. Zalecane jest też częste przemywanie sromu, unikanie długich kąpieli w gorącej wodzie, nasiadówki i miejscowe środki łagodzące. Należy też upewnić się, że bielizna jest przewiewna, wykonana z naturalnych materiałów i nie przylega nadmiernie do ciała. Warto też sprawdzić, czy do podrażnień nie dochodzi przez stosowane kosmetyki czy środki piorące [3].
Czym smarować zaczerwienione wargi sromowe u dziecka
Lekiem na infekcje intymne – również na zapalenie sromu i pochwy u dzieci – bez recepty będzie octenisept® spray, który działa kompleksowo: łagodzi podrażnienia i zabezpiecza małe ranki, nie dopuszcza do rozwoju bakterii i grzybów oraz wirusów. Jest bezpieczny i skuteczny zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Uzyskał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Zawiera przeciwdrobnoustrojową oktenidynę, która nie szczypie i wykazuje wysoką tolerancję tkankową.
Na zaczerwienione wargi sromowe u dziecka odpowiedni będzie także octenisept® krem, który pielęgnuje skórę dzięki zawartości emolientów i substancji regenerujących. W jego składzie również znajdziemy oktenidynę o właściwościach antybakteryjnych.
Źródła:
- Olejek, S. Kellas-Ślęczka, I. Kozak-Darmas, A. Bilska, J. Zamłyński, S. Horak, L. Nowak, Stany zapalne narządów płciowych u dziewczynek: https://core.ac.uk/download/pdf/268473125.pdf
- Miller, Nawrotowe zapalenie sromu i pochwy – porady dotyczące leczenia: https://podyplomie.pl/ginekologia/17012,nawrotowe-zapalenie-sromu-i-pochwy-porady-dotyczace-leczenia
- Boroch, G. Jarząbek-Bielecka, M. Mizgier, M. Pawlaczyk, M. Pisarska-Krawczyk, P. Wojtyła-Buciora, A. Wojtyła, M. Chuchracki, W. Kędzia, Wybrane problemy dermatologiczno-ginekologiczne z uwzględnieniem niektórych aspektów dietetycznych u dziewcząt: https://www.researchgate.net/profile/Andrzej-Wojtyla-3/publication/339313744_Medycyna_rodzinna_42018/links/5e4adfb6299bf1cdb933a4e3/Medycyna-rodzinna-4-2018.pdf
octenisept® 100 g płynu zawiera substancje czynne: Octenidinum dichydrochloridum (oktenidyny dichlorowodorek) 0,10 g, Phenoxyethanolum (fenoksyetanol) 2,00 g.
Wskazania do stosowania:
octenisept® jest wskazany do: odkażania i wspomagającego leczenia małych, powierzchownych ran oraz dezynfekcji skóry przed zabiegami niechirurgicznymi; wspomagającego postępowania antyseptycznego w obrębie zamkniętych powłok skórnych po zabiegach – np. szwów pozabiegowych; wielokrotnego, krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiadujących tkanek przed i po procedurach diagnostycznych w obrębie jamy ustnej, narządów płciowych i odbytu, w tym pochwy, sromu i żołędzi prącia, a także przed cewnikowaniem pęcherza moczowego; w pediatrii (m.in. do pielęgnacji kikuta pępowinowego); do dezynfekcji jamy ustnej (np. afty, podrażnienia spowodowane noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej); ograniczonego czasowo, wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej; w obrębie narządów rodnych, np. stanach zapalnych pochwy, a także w obrębie żołędzi prącia mężczyzny. octenisept® jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci w każdym wieku.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Podmiot odpowiedzialny: Schülke & Mayr GmbH, Robert Koch Strasse 2, 22851 Norderstedt, Niemcy.
Materiał sponsorowany.