Idealny odcień zielonego na ścianie? To możliwe! Poznaj sekret doboru zielonej farby do swojego wnętrza! Wiele osób obawia się wprowadzenia zieleni do swoich wnętrz. Uważa, że to trudny kolor jeśli chodzi o dobór dodatków i uzyskanie harmonii. Tak nie musi być! Z odpowiednią wiedzą wcześniejsze obawy okazują się nieuzasadnione. Zastosowanie zieleni w mieszkaniu może być proste i przynieść fantastyczne efekty: wystarczy po prostu postawić na odpowiedni odcień. Trochę dobrej woli i szczypta wiedzy mogą sprawić, że ten piękny kolor na stałe zadomowi się w Twoim wnętrzu. Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni odcień w zależności od potrzeb!
Na co zwrócić szczególną uwagę przy doborze zielonej farby?
Zielony to kolor relaksu, harmonii, spokoju. Kojarzy się także silnie z przyrodą. Nic więc dziwnego, że uznaje się, że barwa ta może koić zszargane nerwy i zapewnić odpoczynek oczom. Zanim jednak kupisz puszkę farby i weźmiesz pędzel w dłoń, należy głęboko się zastanowić. Nie każdy odcień zielonego będzie pasował zarówno jako kolor dominujący, pokrywający całą ścianę, jak i akcent. Należy także pod uwagę wziąć moc oświetlenie, ilość okien i generalne zacienienie danego pokoju. Kluczowe okazują się także meble – jeśli pomieszczenie jest już umeblowane, to one będą miały decydujące słowo przy wybieraniu odpowiedniej farby.
Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że światło znacząco wpływa na sposób postrzegania danego koloru. Jaskrawe, mocne oświetlenie da zdecydowanie inny efekt niż delikatne półcienie rzucane przez pojedynczą lampę. W związku z tym, zanim zdecydujemy się na pomalowanie ściany, warto przeanalizować, czy dany kolor nie będzie wyglądał całkowicie inaczej w sztucznym świetle. Jeśli możesz poszczycić się dobrze oświetlonym wnętrzem z dużą ilością okien lub mocnymi lampami, to możesz pozwolić sobie na niemal każdy kolor w swoim pokoju. W szczególności zaś nadadzą się jasne odcienie zielonego: groszkowy, miętowy, pistacjowy czy limonowy. Wszelkie kolory pastelowe pomogą w zmatowieniu ostrego światła, powiększą także optycznie pokój.
W przypadku ciemnych wnętrz warto postawić na stonowane kolory. Choć może to wydawać się nieco paradoksalne, użycie jasnych, neonowych odcieni zielonego może przynieść odwrotny efekt od zamierzonego – zamiast rozjaśnić pomieszczenie, przytłoczą swoją intensywnością. Kontrastowe kolory mogą także wyglądać całkiem inaczej w półmroku. Zaleca się także unikanie farb z brokatem z powodów powyżej wymienionych. Jakich odcieni więc użyć? Sprawdzą się przytłumione, zgaszone zielenie. Stonowane barwy nie będą sprawiały wrażenia inwazyjnych. Farby z domieszką szarości, brązu czy granatu będą także odpowiednie.
Jaki zielony dobrać do swojego wnętrza, chcąc uzyskać kontrast?
Kolor odpowiedniej farby w dużej mierze zależy od efektu, który chcemy osiągnąć. Głównym celem jest oczywiście stworzenie spójnego, estetycznego pomieszczenia pomalowanego na zielono: można jednak zastosować kilka metod doboru kolorów. Najpopularniejsze z nich to zastosowanie kontrastu lub utworzenie monochromatycznego wnętrza.
Wybierając pierwszą opcję, należy starać się o stworzenie w danym pokoju komplementarnej palety barw. W praktyce oznacza to wybieranie kolorów jasnych i łączenie ich z ciemnymi lub na odwrót. Przykładowo, jeśli w pomieszczeniu znajdują się meble jasne, kremowe, beżowe czy białe, to idealnie skomponują się z ciemnymi odcieniami zieleni. Farba w kolorze morskiej zieleni, zieleni butelkowej, malachitowej czy szmaragdowej zharmonizuje wnętrze, tworząc przyjemny dla oka kontrast. Można postawić także na przytłumione odcienie zieleni, z domieszką szarego – zieleń khaki prezentuje się naprawdę okazale w jasnych wnętrzach.
W przypadku mebli czarnych, ciemnoszarych zaleca się jasne odcienie. Mogą być zarówno przygaszone, tak jak w przypadku zieleni pistacjowej lub khaki, jak pastelowe. Dobrym wyborem będzie kolor miętowy, patynowy.
Wiele problemu dostarczają meble drewniane. Szeroki zakres kolorów drewna często powoduje wątpliwości odnośnie koloru farby. Ciemne, mahoniowe wyposażenie pokoju będzie wspaniale współgrało z delikatnym, ciepłym odcieniem zieleni. Kolor groszkowy, limonowy lub zieleń wiosenna rozjaśnią optycznie wnętrze i nada mu lekkości. Wielbiciele zimnych barw mogą pokusić się o chłodny oliwkowy zielony lub khaki; ważne, aby odcień nie był zbyt ciemny. Jasne brązy natomiast będą współgrały z kolorem miętowym, trawiastym, malachitowym, morską zielenią.
Jak dobrać zieloną farbę, tworząc monochromatyczne wnętrze?
Tworząc pomieszczenia monochromatyczne, chcemy urządzić wnętrze w podobnych barwach i odcieniach. Jeśli pokój umeblowany jest jasnymi meblami, można postawić na jasne odcienie zielonego: zieleń wiosenną, miętowy, pistacjowy. W przypadku pastelowych kolorów nie należy jednak malować całych ścian – zielony sprawdzi się bardziej w roli akcentu.
Ciemne, drewniane meble wspaniale będącą komponować się z butelkową zielenią, bogatymi, szmaragdowymi tonami czy też z kolorem mchu. Można także użyć farb z domieszkami szarości, aby stonować całe pomieszczenie. Przy ciemniejszych meblach nie ma przeciwwskazań przeciwko użyciu zielonego jako barwy dominującej. Jeśli jednak istnieją obawy odnośnie zdominowania wnętrza, można rozjaśnić pomieszczenie, malując część ścian na biało.
Znalezienie odpowiedniego koloru do pomieszczenia może wydawać się zadaniem nużącym i trudnym. Na całe szczęście istnieje wiele opcji, z których można skorzystać. Zielona barwa jest bardzo wdzięczna i przy odrobinie myślenia można sprawić, aby zgrywała się z całym wnętrzem. Gdy pamięta się o wymiarach swojego pokoju, a także o oświetleniu, ilości okien, a przede wszystkim – o meblach, uzyskać wspaniałe rezultaty. Niezależnie, czy poszukujesz przytulnego, nieco rustykalnego wnętrza, czy może wyrafinowanego i ociekającego splendorem – możesz osiągnąć niemal każdy efekt z odpowiednią farbą. Liczymy, że powyższy poradnik pomógł w podjęciu odpowiedniego wyboru odnośnie farby. Miłego malowania!
Artykuł sponsorowany.