Jak utrzymać porządek w domu? 5 przydatnych zasad

Sprzątanie biurka w domu

Sprzątanie domu bywa postrzegane jako nigdy niekończąca się praca, przez to, że właściwie zawsze znajdzie się coś do zrobienia. Czujesz, że cały czas sprzątasz, a Twój dom wciąż nie wygląda na czysty? Postaraj się wdrożyć do swojej codzienności 5 prostych zasad, które pomogą utrzymać porządek. Nie są one zbyt wymagające – jedyne, co musisz zrobić, to pamiętać o regułach i poświęcić na nie przynajmniej kilkanaście minut dziennie.

1. Za proste prace zabierz się od razu

Jest cała masa obowiązków domowych, które nie zajmują więcej, niż 5 minut. Można wymienić tu na przykład umycie kilku talerzy, odkurzenie okruszków z podłogi, czy rozwieszenie prania. Nie warto się oszukiwać – nawet najbardziej zapracowani są w stanie znaleźć kilka minut na wykonanie tak prostych zadań.

Odkładanie na później prac, które zajmą zaledwie chwilę, to częsty nawyk, który bardzo szybko tworzy bałagan w mieszkaniu. Kup środki czystości, żeby mieć pod ręką wszystko, co niezbędne i postaraj się sprzątać na bieżąco, zwłaszcza jeśli nie wymaga to zbyt wiele czasu.

2. Odkładaj rzeczy tam, gdzie ich miejsce

Jak często sprzątanie domu okazuje się krążeniem między pomieszczeniami, żeby odnieść różne rzeczy na swoje miejsce? Jeśli postarasz się, żeby trafiały tam one od razu, zniknie spora część pracy. To jedno z zadań, które zajmuje zaledwie chwilę, dlatego nie warto odkładać go na później.

Żeby móc odkładać rzeczy na miejsce, musisz najpierw ustalić, gdzie ono jest. Uporządkuj wszystkie swoje rzeczy, a później pilnuj, żeby wracały we właściwe miejsce po każdym użyciu. Tyczy się to nawet takich przedmiotów jak dekoracje – warto raz na zawsze ustalić, czy mają one stać na półce, na parapecie, czy może na biurku. Dla podkreślenia efektu schludnego i przytulnego mieszkania zaleca się wybór choćby kilku prostych dekoracji. Mogą to być tanie świece, wzorzyste narzuty, czy choćby kilka poduszek dekoracyjnych na kanapie.

3. Sprzątaj od razu po gotowaniu i jedzeniu

Kuchnia to najczęściej sprzątane pomieszczenie w całym domu. Nic dziwnego – nawet przygotowanie prostych przekąsek, jak kanapki, niesie ze sobą konieczność mycia kilku naczyń albo przetarcia blatu z okruszków. Gotowanie kilkudaniowego obiadu czy przygotowywanie deserów tworzy jeszcze większy bałagan.

Przekładnie usmażonych dań z patelni na talerz

Jeśli nie lubisz sprzątać kuchni i szukasz sposobu, na utrzymanie jej w czystości, przede wszystkim nie pozwalaj, żeby bałagan narastał. Im więcej brudnych naczyń pojawi się w zlewie, tym trudniej będzie zabrać się za ich mycie i tym dłużej będzie trwało sprzątanie.

4. Posprzątaj dom przed pójściem do łóżka

Nie trzeba myć wszystkich podłóg codziennie wieczorem, ale 10 minut szybkiego sprzątania może wiele zmienić. Codziennie przed położeniem się do łóżka przejść się po mieszkaniu. Poodkładaj na swoje miejsce pozostawione przedmioty, zmyj naczynia pozostałe w kuchennym zlewie, albo przetrzyj stół wilgotną szmatką. Szybkie sprzątanie w zupełności wystarczy.

Dlaczego należy sprzątać akurat przed snem? Dlatego, że nic nie zastąpi przyjemnego uczucia budzenia się w czystym domu. W ten sposób można łatwo poprawić sobie nastrój już z samego rana, a zarazem motywację do utrzymania porządku.

5. Nie trzymaj w domu niepotrzebnych rzeczy

Co jakiś czas przejrzyj swoje rzeczy, w tym przede wszystkim ubrania, pod kątem tego, czego nie używasz. Jeżeli nie nosisz jakiejś bluzki od kilku miesięcy, nie warto się oszukiwać – najpewniej już jej nie założysz. To tyczy się także innych przedmiotów, w tym na przykład książek. Do niektórych nie zamierza się wracać, więc może warto przejść się z nimi do antykwariatu?

Mając do dyspozycji garaż, strych, albo inne pomieszczenie odpowiednie do przechowywania, można sobie pozwolić na trzymanie niektórych nieużywanych, a z różnych powodów wartościowych rzeczy. Nigdy nie należy jednak przechowywać takich przedmiotów w domowych szafkach, ponieważ utrudniają utrzymanie porządku wśród tych, z których korzysta się na co dzień.

 

Materiał powstał we współpracy ze sklepem Action.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print
bezpieczne ferie zimowe w górach
Ferie zimowe 2023 - podstawowe zasady bezpieczeństwa dla dzieci
W województwach lubelskim, łódzkim, podkarpackim, śląskim i pomorskim rozpoczęły się ferie zimowe 2023....
granitowy zlew w kuchni
Dlaczego warto wybrać granitowy zlew do kuchni?
Granitowe zlewy stały się w ostatnich czasach niezwykle modne. Nie ma w tym nic dziwnego, kiedy weźmiemy...
kobieta odmładzanie skóry laserem
Laserowe odmładzanie skóry po 40. – wypróbuj laser Harmony Alma ClearLift
Laserowe odmładzanie skóry to zabieg, który świetnie sprawdza się w celu rewitalizacji skóry po czterdziestce....
Kobieta rozmyśla na fotelu
Jak radzić sobie z depresją?
Kiedy jesteś w depresji, nie możesz tak po prostu zmusić się do „otrząśnięcia się”. Jednak strategie...
1083829417_wp6389f9261a1cc4
Jak wybrać najlepszy smartwatch dla dziecka?
Rodzice chcą zapewnić dzieciom najwyższy poziom bezpieczeństwa. Aby zagwarantować sobie większą kontrolę...
68844121_wp637dd180e6cd53
Jak pomóc dziecku zasnąć? Poznaj nasze sprawdzone sposoby na to, jak szybko uspać dziecko
Wieczorne usypianie dziecka to dla wielu rodziców spore wyzwanie. Zwłaszcza jeśli czynności tej towarzyszy...