Jak smart domy redukują zużycie prądu?

Cena energii elektrycznej w ostatnich czasach szybko wzrasta, dlatego każdy szuka sposobów na oszczędzanie. Okazuje się, że może być ono proste i niewymagające dużego zaangażowania, a nawet ułatwiające codzienne życie. Mowa tu o rozwiązaniach typu smart home – inteligentny dom. Elektroniczne systemy pozwalają na redukcję zużycia prądu, a także ciepła wykorzystywanego do ogrzewania. Przeczytaj, w jaki sposób może się to odbywać i dlaczego warto zainwestować w rozwiązania typu smart.

Elementy smart home wpływające na zużycie energii

Częścią inteligentnego domu w mniejszym lub większym stopniu może stać się niemal każdy sprzęt zasilany elektrycznieInteligentny dom tworzą między innymi rolety zewnętrzne, oświetlenie, inteligentne gniazdka wyposażone w możliwość monitorowania zużycia energii elektrycznej. Takie podejście pozwala na:

  • znalezienie sprzętów mających największy pobór energii,
  • ustawienie harmonogramów włączania i wyłączania sprzętów,
  • zdalne zarządzanie elementami systemu.

Dzięki użyciu inteligentnego gniazdka można zdalnie wyłączyć i włączyć zwykłe sprzęty elektryczne, na przykład czajnik czy ekspres do kawy. Daje to nie tylko szansę na zaoszczędzenie energii, ale także podniesienie komfortu życia.

System czujników i sterowników smart home

W skład inteligentnego domu bardzo często mogą wchodzić systemy czujników oraz sterowników i mechanizmów automatyzujących pewne zadania. Dzięki czujnikom można sprawdzić temperaturę w pomieszczeniach, ale także czy ktoś znajduje się w pobliżu i czy przypadkiem nie jest konieczne wyłączenie światła. Czujniki zamknięcia drzwi i okien nie tylko zadbają o bezpieczeństwo, lecz także pozwolą zaoszczędzić energię potrzebną do dogrzania domu, gdy sezon grzewczy już się rozpoczął.

Inteligentne oświetlenie w domu

O zaletach oświetlenia smart można pisać wiele. Jest ono właściwie zawsze energooszczędne, ale na tym nie kończy się jego wpływ na możliwość zaoszczędzenia prądu. Inteligentne systemy mogące automatycznie wyłączać światło według harmonogramu albo w sytuacji, gdy nikt nie znajduje się w pomieszczeniu, pozwalają także na inne działania. To na przykład adaptacyjne oświetlenie zależne od pory dnia, weryfikacja zużycia prądu przez lampy czy zdalne sterowanie za pomocą smartfonu, aplikacji lub pilota.

Ogrzewanie sterowane przez systemy smart

Częścią inteligentnego domu może być także system ogrzewania. Inteligentny sterownik do pieca może stać się częścią systemu smart, podobnie jak termostaty nawet w każdym z pomieszczeń. Dzięki temu możliwe jest sterowanie przez Wi-Fi w zakresie lokalnej sieci bezprzewodowej, a dzięki dołączonej do systemu bramce podpiętej do Internetu także z dowolnego miejsca na ziemi. Nie ma Cię w domu, nagle wyjechałeś czy powrót się opóźnił? Bez trudu dzięki zintegrowanym systemom smart możesz zadbać o dom, bezpieczeństwo i oszczędzanie energii. W tym przypadku, gdy ogrzewanie bazuje na energii elektrycznej, redukcja zużycia prądu może okazać się znaczna.

Jak jeszcze można zaoszczędzić na energii?

Sposobów na ograniczenie zużycia prądu jest naprawdę wiele. Warto dobrze przemyśleć sposób korzystania z różnych sprzętów domowych i rozsądne zużycie. Dobre nawyki wyłączania nieużywanych urządzeń, korzystanie jedynie z niezbędnego oświetlenia czy inne praktyki na dłuższą metę okazują się naprawdę skuteczne, w szczególności w połączeniu z rozwiązaniami smart home.

Artykuł sponsorowany

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

Zostaw komentarz

henna pudrowa brwi
Henna pudrowa brwi: przewodnik po stylizacji i zabiegach
Henna pudrowa brwi to innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie stylizacji brwi, które zdobywa coraz większą...
sposoby na piękny biust
Topowe, sprawdzone sposoby na piękny i jędrny biust
W poszukiwaniu sposobów na piękny biust, warto zwrócić uwagę na różnorodne metody, które pomogą osiągnąć...
Kombinezon damski
Kombinezon damski to coroczny hit. Jaki wybrać i z czym go nosić?
Jest idealny na każdą okazję, pasuje na każdą sylwetkę, a do tego nie wychodzi z mody. To kombinezon...
Bluzy damskie
Bluzy damskie – modne i komfortowe
Bluzy damskie to nie tylko element garderoby, ale także wyraz osobistego stylu i wygody. Stanowią one...
ślub w średnim wieku
Ślub w średnim wieku - początek czy kontynuacja?
Decyzja o zawarciu związku małżeńskiego po przekroczeniu progu czterdziestego roku życia często budzi...
jak się ubrać na świeta
Jak się ubrać na święta 2022? Poradnik dla kobiet i mężczyzn
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który spędzamy w gronie rodziny i przyjaciół. To także okazja,...