Jak smart domy redukują zużycie prądu?

Cena energii elektrycznej w ostatnich czasach szybko wzrasta, dlatego każdy szuka sposobów na oszczędzanie. Okazuje się, że może być ono proste i niewymagające dużego zaangażowania, a nawet ułatwiające codzienne życie. Mowa tu o rozwiązaniach typu smart home – inteligentny dom. Elektroniczne systemy pozwalają na redukcję zużycia prądu, a także ciepła wykorzystywanego do ogrzewania. Przeczytaj, w jaki sposób może się to odbywać i dlaczego warto zainwestować w rozwiązania typu smart.

Elementy smart home wpływające na zużycie energii

Częścią inteligentnego domu w mniejszym lub większym stopniu może stać się niemal każdy sprzęt zasilany elektrycznieInteligentny dom tworzą między innymi rolety zewnętrzne, oświetlenie, inteligentne gniazdka wyposażone w możliwość monitorowania zużycia energii elektrycznej. Takie podejście pozwala na:

  • znalezienie sprzętów mających największy pobór energii,
  • ustawienie harmonogramów włączania i wyłączania sprzętów,
  • zdalne zarządzanie elementami systemu.

Dzięki użyciu inteligentnego gniazdka można zdalnie wyłączyć i włączyć zwykłe sprzęty elektryczne, na przykład czajnik czy ekspres do kawy. Daje to nie tylko szansę na zaoszczędzenie energii, ale także podniesienie komfortu życia.

System czujników i sterowników smart home

W skład inteligentnego domu bardzo często mogą wchodzić systemy czujników oraz sterowników i mechanizmów automatyzujących pewne zadania. Dzięki czujnikom można sprawdzić temperaturę w pomieszczeniach, ale także czy ktoś znajduje się w pobliżu i czy przypadkiem nie jest konieczne wyłączenie światła. Czujniki zamknięcia drzwi i okien nie tylko zadbają o bezpieczeństwo, lecz także pozwolą zaoszczędzić energię potrzebną do dogrzania domu, gdy sezon grzewczy już się rozpoczął.

Inteligentne oświetlenie w domu

O zaletach oświetlenia smart można pisać wiele. Jest ono właściwie zawsze energooszczędne, ale na tym nie kończy się jego wpływ na możliwość zaoszczędzenia prądu. Inteligentne systemy mogące automatycznie wyłączać światło według harmonogramu albo w sytuacji, gdy nikt nie znajduje się w pomieszczeniu, pozwalają także na inne działania. To na przykład adaptacyjne oświetlenie zależne od pory dnia, weryfikacja zużycia prądu przez lampy czy zdalne sterowanie za pomocą smartfonu, aplikacji lub pilota.

Ogrzewanie sterowane przez systemy smart

Częścią inteligentnego domu może być także system ogrzewania. Inteligentny sterownik do pieca może stać się częścią systemu smart, podobnie jak termostaty nawet w każdym z pomieszczeń. Dzięki temu możliwe jest sterowanie przez Wi-Fi w zakresie lokalnej sieci bezprzewodowej, a dzięki dołączonej do systemu bramce podpiętej do Internetu także z dowolnego miejsca na ziemi. Nie ma Cię w domu, nagle wyjechałeś czy powrót się opóźnił? Bez trudu dzięki zintegrowanym systemom smart możesz zadbać o dom, bezpieczeństwo i oszczędzanie energii. W tym przypadku, gdy ogrzewanie bazuje na energii elektrycznej, redukcja zużycia prądu może okazać się znaczna.

Jak jeszcze można zaoszczędzić na energii?

Sposobów na ograniczenie zużycia prądu jest naprawdę wiele. Warto dobrze przemyśleć sposób korzystania z różnych sprzętów domowych i rozsądne zużycie. Dobre nawyki wyłączania nieużywanych urządzeń, korzystanie jedynie z niezbędnego oświetlenia czy inne praktyki na dłuższą metę okazują się naprawdę skuteczne, w szczególności w połączeniu z rozwiązaniami smart home.

Artykuł sponsorowany

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print

Zostaw komentarz

ile-powinno-przybierac-na-wadze-zdrowe-niemowle
Ile powinno przybierać na wadze zdrowe niemowlę?
Opieka nad noworodkiem to wyjątkowy okres w życiu rodziny, pełen troski i radości. Wiele rodziców ma...
Odblaski jako gadżety reklamowe
Odblaski jako gadżety reklamowe - jak wykorzystać je w promocji?
Akcesoria odblaskowe z logo firmy to skuteczne narzędzie marketingowe. Jak i kiedy warto po nie sięgnąć? Akcesoria...
Komoda do salonu
Komoda do salonu - klucz do stylu i funkcjonalności Twojego wnętrza
Komody do salonu to nie tylko praktyczne meble do przechowywania, ale także kluczowe elementy, które...
jak wybrać farbę do włosów
Farba do włosów - jak wybrać najlepszą i o czym pamiętać podczas koloryzacji?
Szeroki wybór farb do włosów sprawia, że możemy mieć problem z podjęciem decyzji, jaki produkt kupić....
Okna nietypowe
Okna nietypowe - co trzeba o nich wiedzieć?
Okna nietypowe zdecydowanie różnią się od okien standardowych. Wyróżniają się nietypowymi kształtami,...
fotelik-samochodowy-besafe-dla-niemowlaka
Foteliki dla niemowlaka - na co zwracać uwagę przy wyborze modelu 0-13 kg?
Wybór odpowiedniego fotelika dla niemowlaka jest niezwykle ważny dla zachowania jego bezpieczeństwa podczas...