Holistyczne dbanie o zdrowie – co to oznacza w praktyce?

Holistyczne dbanie o zdrowie

W zdrowym ciele zdrowy duch… Jak to zrobić, aby cieszyć się zdrowiem na długie lata? Eksperci podpowiadają, że kluczem do sukcesu może być podejście holistyczne. Co to oznacza w praktyce?

Jak dbać o zdrowie? Holistycznie, czyli całościowo

Idea holistycznego podejścia do zdrowia zaczęła kształtować się pod koniec XX wieku. Zaczęto zakładać wtedy, że na zdrowie wpływa zarówno środowisko, jak i sam człowiek, ponieważ jest on częścią większej całości (środowiska, które go otacza), jednocześnie będąc niezależny w swoich decyzjach. Na jego zdrowie nie można patrzyć więc tylko z jednej perspektywy. W 1999 stwierdzono, że na ludzką sprawność wpływa wiele czynników, a samopoczucie zależy od złożonych powiązań.

Te pierwsze tezy pozwoliły wyklarować ideę zdrowia holistycznego, która polega na utrzymywaniu równowagi w różnych aspektach życia: fizycznym, psychicznym, społecznym, duchowym, środowiskowym i seksualnym. Żaden z tych elementów nie może zostać pominięty, jeśli chcemy funkcjonować bez bólu i przykrych dolegliwości, ponieważ wpływają one na siebie wzajemnie. Bardzo ważną zasadą utrzymywania zdrowia holistycznego jest eliminowanie przyczyn choroby, a nie jedynie jej objawów. Zapobiega to usuwaniu dolegliwości tylko na krótki czas.

Wielkie znaczenie zdrowia fizycznego

Myśląc o zdrowiu, najczęściej skupiamy się na fizycznym jego aspekcie: byciu wolnym od chorób, dysfunkcji, wad narządów. Czasem wliczamy w to także ogólną sprawność ciała, na przykład to, że możemy biegać bez zadyszki, zginać kolana bez bólu czy też oddychać całą możliwą objętością płuc. Ten aspekt zdrowia z pewnością jest bardzo ważny, ponieważ na nim najszybciej można rozpoznać, że z organizmem dzieje się coś nie w porządku. Przykładowo, zdecydowanie łatwiej wyłapać objawy grypy niż kryzysu psychicznego czy duchowego.

Zdrowie fizyczne wpływa na każdy inny obszar życia. Mając silne, sprawne ciało, łatwiej poczuć się zadowolonym z siebie, co odbija się na aspekcie psychicznym. Jesteśmy także lepiej postrzegani przez społeczeństwo, co może dobrze wpłynąć na zdrowie społeczne. Warto więc poświęcić nieco więcej uwagi swojemu ciału.

Można zacząć od wprowadzenia lepszych nawyków żywieniowych – częściej sięgać po żywność bogatą w składniki odżywcze, a rzadziej po tę wysokoprzetworzoną. O fundamentalnym znaczeniu odpowiedniego jedzenia w przypadku leczenia chorób dowiesz się na stronie zywieniemaznaczenie.pl

Nie należy także ignorować znaczenia wysiłku fizycznego. Pozwala on zachować sprawność mięśni, rozwijając ich siłę. W przypadku nadwagi lub otyłości przyśpieszy proces chudnięcia, pomagając osiągnąć pełnię zdrowia. Warto rozważyć częstsze chodzenie na spacery, wyjścia do siłowni czy choćby wybieranie schodów zamiast windy – w szerszej perspektywie pomoże to walczyć z chorobami cywilizacyjnymi i cieszyć się zdrowiem przez długie lata.

Poświęć uwagę równowadze psychicznej

Cierpiąc na problemy związane z psychiką, zdecydowanie łatwiej o pogorszenie zdrowia w innych aspektach, dlatego tak ważna jest profilaktyka wszelkich schorzeń z tej kategorii. Aby rozwijać swoje zdrowie psychiczne, warto zacząć praktykowanie wdzięczności, chociażby poprzez wymienianie codziennie kilku rzeczy, za które jest się wdzięcznym. Budowanie i podtrzymywanie zdrowych relacji opartych na wzajemnym szacunku i zaufaniu z pewnością także pomoże utrzymać dystans do problemów i przeciwności losu. Dla niektórych pomocna będzie medytacja. Osoby zmagające się ze szczególnymi problemami powinny rozważyć wizytę u psychoterapeuty lub psychologa, w zależności od problemu. Praca nad sobą wpłynie pozytywnie na balans w innych obszarach życia.

Aby być mniej narażonym na depresję i stany niepokoju oraz zmniejszyć wahania nastroju, należy stosować także odpowiednią dietę z dużą ilością owoców, warzyw, produktów zbożowych, ryb i niskotłuszczowych produktów mlecznych. Kluczowa jest duża ilość witamin i likwidowanie niedoborów. Przykładowo, osoby mające braki witaminy D, białka czy błonnika mogą wspomóc się wegańskim napojem medycznym Fresubin Plant Based Drink. Dbanie o odpowiednią dietę pomoże utrzymać równowagę psychiczną i tym samym zadbać o inne aspekty ogólnego zdrowia.

,,To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną treścią ulotki dołączonej do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.’

Artykuł partnera.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print
619851103_wp64edebbd143830
Dlaczego warto kupować kosmetyki dla dzieci w aptece?
Na półkach kiosków, supermarketów, drogerii i aptek czekają tysiące kosmetyków dla małych dzieci. Czy...
206786837_wp6763c97be1fa44
Witamina B3 - dlaczego jest tak ważna dla dzieci?
Witamina B3, znana również jako niacyna lub witamina PP, odgrywa kluczową rolę w rozwoju i prawidłowym...
Zadbaj o zdrowy sen z marką Hilding
Materac nawierzchniowy – dlaczego jest idealny dla alergików? Kilka korzyści
Regenerujący sen to podstawa dobrego samopoczucia. Jednak co zrobić, gdy alergie utrudniają zorganizowanie...
Kwas fulwowy
Kwas fulwowy – naturalny sposób na oczyszczenie organizmu i poprawę zdrowia
W dzisiejszym, pełnym zanieczyszczeń środowisku coraz większą uwagę przykładamy do naturalnych sposobów...
1690260305_wp66e7c98031cdf0
Na co pomaga Amol?
Amol to tradycyjny lek, który wyróżnia się unikalną kompozycją zapachową złożoną w 100% z naturalnych...
Jakie są rodzaje trądziku i czym się różnią?
Jakie są rodzaje trądziku i czym się różnią?
Trądzik jest jednym z najczęściej występujących problemów skórnych, który dotyka zarówno nastolatków,...