Holistyczne dbanie o zdrowie – co to oznacza w praktyce?

Holistyczne dbanie o zdrowie

W zdrowym ciele zdrowy duch… Jak to zrobić, aby cieszyć się zdrowiem na długie lata? Eksperci podpowiadają, że kluczem do sukcesu może być podejście holistyczne. Co to oznacza w praktyce?

Jak dbać o zdrowie? Holistycznie, czyli całościowo

Idea holistycznego podejścia do zdrowia zaczęła kształtować się pod koniec XX wieku. Zaczęto zakładać wtedy, że na zdrowie wpływa zarówno środowisko, jak i sam człowiek, ponieważ jest on częścią większej całości (środowiska, które go otacza), jednocześnie będąc niezależny w swoich decyzjach. Na jego zdrowie nie można patrzyć więc tylko z jednej perspektywy. W 1999 stwierdzono, że na ludzką sprawność wpływa wiele czynników, a samopoczucie zależy od złożonych powiązań.

Te pierwsze tezy pozwoliły wyklarować ideę zdrowia holistycznego, która polega na utrzymywaniu równowagi w różnych aspektach życia: fizycznym, psychicznym, społecznym, duchowym, środowiskowym i seksualnym. Żaden z tych elementów nie może zostać pominięty, jeśli chcemy funkcjonować bez bólu i przykrych dolegliwości, ponieważ wpływają one na siebie wzajemnie. Bardzo ważną zasadą utrzymywania zdrowia holistycznego jest eliminowanie przyczyn choroby, a nie jedynie jej objawów. Zapobiega to usuwaniu dolegliwości tylko na krótki czas.

Wielkie znaczenie zdrowia fizycznego

Myśląc o zdrowiu, najczęściej skupiamy się na fizycznym jego aspekcie: byciu wolnym od chorób, dysfunkcji, wad narządów. Czasem wliczamy w to także ogólną sprawność ciała, na przykład to, że możemy biegać bez zadyszki, zginać kolana bez bólu czy też oddychać całą możliwą objętością płuc. Ten aspekt zdrowia z pewnością jest bardzo ważny, ponieważ na nim najszybciej można rozpoznać, że z organizmem dzieje się coś nie w porządku. Przykładowo, zdecydowanie łatwiej wyłapać objawy grypy niż kryzysu psychicznego czy duchowego.

Zdrowie fizyczne wpływa na każdy inny obszar życia. Mając silne, sprawne ciało, łatwiej poczuć się zadowolonym z siebie, co odbija się na aspekcie psychicznym. Jesteśmy także lepiej postrzegani przez społeczeństwo, co może dobrze wpłynąć na zdrowie społeczne. Warto więc poświęcić nieco więcej uwagi swojemu ciału.

Można zacząć od wprowadzenia lepszych nawyków żywieniowych – częściej sięgać po żywność bogatą w składniki odżywcze, a rzadziej po tę wysokoprzetworzoną. O fundamentalnym znaczeniu odpowiedniego jedzenia w przypadku leczenia chorób dowiesz się na stronie zywieniemaznaczenie.pl

Nie należy także ignorować znaczenia wysiłku fizycznego. Pozwala on zachować sprawność mięśni, rozwijając ich siłę. W przypadku nadwagi lub otyłości przyśpieszy proces chudnięcia, pomagając osiągnąć pełnię zdrowia. Warto rozważyć częstsze chodzenie na spacery, wyjścia do siłowni czy choćby wybieranie schodów zamiast windy – w szerszej perspektywie pomoże to walczyć z chorobami cywilizacyjnymi i cieszyć się zdrowiem przez długie lata.

Poświęć uwagę równowadze psychicznej

Cierpiąc na problemy związane z psychiką, zdecydowanie łatwiej o pogorszenie zdrowia w innych aspektach, dlatego tak ważna jest profilaktyka wszelkich schorzeń z tej kategorii. Aby rozwijać swoje zdrowie psychiczne, warto zacząć praktykowanie wdzięczności, chociażby poprzez wymienianie codziennie kilku rzeczy, za które jest się wdzięcznym. Budowanie i podtrzymywanie zdrowych relacji opartych na wzajemnym szacunku i zaufaniu z pewnością także pomoże utrzymać dystans do problemów i przeciwności losu. Dla niektórych pomocna będzie medytacja. Osoby zmagające się ze szczególnymi problemami powinny rozważyć wizytę u psychoterapeuty lub psychologa, w zależności od problemu. Praca nad sobą wpłynie pozytywnie na balans w innych obszarach życia.

Aby być mniej narażonym na depresję i stany niepokoju oraz zmniejszyć wahania nastroju, należy stosować także odpowiednią dietę z dużą ilością owoców, warzyw, produktów zbożowych, ryb i niskotłuszczowych produktów mlecznych. Kluczowa jest duża ilość witamin i likwidowanie niedoborów. Przykładowo, osoby mające braki witaminy D, białka czy błonnika mogą wspomóc się wegańskim napojem medycznym Fresubin Plant Based Drink. Dbanie o odpowiednią dietę pomoże utrzymać równowagę psychiczną i tym samym zadbać o inne aspekty ogólnego zdrowia.

,,To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną treścią ulotki dołączonej do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.’

Artykuł partnera.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print
stany zapalne skóry
Zaczerwienione wargi sromowe u dziecka. Jak rozpoznać zapalenie sromu?
Narządy płciowe dziecka są jednym z najwrażliwszych części jego dojrzewającego ciała, dlatego wymagają...
1672739957_wp667286464ad9c4
Damskie sneakersy – dlaczego świat mody oszalał na ich punkcie?
W ostatnich latach damskie sneakersy stały się jednym z najważniejszych elementów współczesnej mody....
Jak nawilżać suche usta
Jak nawilżać suche usta, a przy tym sprawić, że staną się miękkie i jędrne?
Zima nie jest ulubioną porą roku dla naszej skóry, która często staje się przesuszona. Także usta często...
ciepło podczas snu
5 akcesoriów, które zapewnią ci ciepło podczas snu
Zima to czas, kiedy chcemy się wtulić w miękką kołdrę i zasnąć w przytulnym łóżku. Nie zawsze jest to...
Buty zimowe
Jakie buty zimowe najlepiej sprawdzają się w mieście?
Spacery po mieście w zimie mogą być wyzwaniem, dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednie buty, które...
Wkładki supinujące
Wkładki supinujące – czym są i dlaczego warto je stosować?
Wkładki supinujące to specjalne wkładki ortopedyczne zaprojektowane, by korygować nadmierne pronowanie...