Wiskoza to tkanina półsyntetyczna, najczęściej wytwarzana z celulozy lub miazgi drzewnej takich drzew jak bambus, eukaliptus i sosna. Ponieważ wygląda i w dotyku bardzo przypomina jedwab, jest powszechnie stosowana jako jego tańsza alternatywa.
Wiskoza to tkanina półsyntetyczna, najczęściej wytwarzana z celulozy lub miazgi drzewnej takich drzew jak bambus, eukaliptus i sosna. Ponieważ wygląda i w dotyku bardzo przypomina jedwab, jest powszechnie stosowana jako jego tańsza alternatywa.
Najczęstsze zastosowanie
Wiskoza to świetna tkanina do tworzenia wszelkiego rodzaju sukienek letnich, spódnic, a także miękkich i bardzo przyjemnych w noszeniu bluzek.
Ze względu na swoją miękkość i lekkość jest to również bardzo często stosowana tkanina tapicerska.
Co można zrobić z tkaniny wiskozowej?
Miękka i delikatna dla skóry wiskoza jest idealną tkaniną krawiecką. Oprócz wspomnianych sukienek i bluzek, wykorzystywana jest do tworzenia wygodnych i trwałych koszul, spodni, kurtkek, a takze odzieży sportowej.
Kup teraz: wiskoza na metry, w najlepszej cenie.
Wiskoza wykorzystywana jest także do tworzenia pościel i dywanów. Ogromnym atutem w tym przypadku jest chłonność, możliwość łatwego ukłądania oraz niska cena materiału.
Wiskoza w codziennym użytkowaniu
Materiał z wyglądu bardzo przypomina jedwab, jednak w dotyku nieco bliżej mu do bawełny. Jest to materiał bardzo miękki jednak nieco cięży niż jedwab. Wiskoza to dobry materiał na gorące letnie dni, ponieważ jest przewiewny i naturalnie chłodny. Bardzo dobrze wchłania wilgoć.
Zalety
Wygląd oraz miłew w dotyku odczucie bawełny sprawiają, że wiskoza jest bardzo popularnym materiałem krawieckim. To najleposzy sposób na uzyskanie luksusowego wyglądu, za ułamek ceny jedwabiu.
Wiskoza w prawdzie nie jest zbyt rozciągliwa, jednak ubrania wykonane z tego materiału bardzo dobrze utrzymują swój kształt. W celu uzyskania większej rozciągliwości, do wiskozy często dodawane są domieszki elastanu lub spandexu.
Zestawienie zalet i wad wiskozy
Zalety materiału:
- Lekki
- Oddychający
- Utrzymuje kształt
- Wygodny
- Miękki w dotyku
- Chłonny
- Trwały
- Nie drogi
- Nie blaknie nawet po wielu praniach
- Dobrze komponuje się z innymi tkaninami
Wady materiału:
- Może kurczyć się w praniu
- Może osłabnąć, gdy zamoknie
- Dość łatwo się gniecie
- Tkanina słabność przy dużej ekspozycji na słońce
- Może się odbarwiać, jeśli wchłonie zbyt dużo wilgoci
Tkaniny podobne do wiskozy
Twill wiskozowy
Twill odnosi się do rodzaju splotu o ukośnych prążkach. Twill wiskozowy to dobry wybór, do tworzenia odzieży bardzi lekkiej, zwiewnej.
Krepa wiskozowa
Krepa jest cięższa od standardowej tkaniny wiskozowej. Materiał ten jest często wykorzystywany do tworzenia sukienek i bluzek w stylu vintage. Mimo, iż nie jest to dzianina, materiał jest lekko rozciągliwy. Pozwala osiągnąc wygląd, który trudno uzyskać w przypadku włókien naturalnych, jak np. bawełna.
Satyna wiskozowa
Jest to mieszanka wiskozy i satyny. Materiał o średniej gramaturze. Świetnie sprawdza się do tworzenia eleganckiej, luksusowej odzieży. To tkanina o wyjątkowym wyglądzie.
Żorżeta wiskozowa
Wszechstronny materiał. Doskonale nadaje się do tworzenia szali, koszul, sukienek i nie tylko. Ma lekko ziarnistą konsystencję i jest tkany z mocno skręconych przędz. Materiał jest bardzo trwały, nie gniecie się. Żorżeta wiskozowa jest również doskonałym materiałem do tworzenia elementów wyposażenia wnętrz.
Artykuł zewnętrzny.