Pielęgnacja podczas ciąży — o czym warto pamiętać

Okres oczekiwania na dziecko jest wyjątkowym czasem, któremu towarzyszą skrajne emocje. Z jednej strony jest wielka radość, a z drugiej lęk przed niepożądanymi zdarzeniami, które mogą ją zmącić. Dlatego pragnąc w pełni wykorzystać ten czas, warto odpowiednio przygotować się do porodu — w końcu stres nie służy przyszłej mamie. Podczas ciąży bardzo ważna jest suplementacja odpowiednich witamin i minerałów, które dostarczą rozwijającemu się płodowi wszelkich niezbędnych substancji. Jednak równie istotne są zabiegi kosmetyczne, które pozwolą przyszłej mamie zadbać o zdrowy stan skóry i uniknąć niechcianych rozstępów. Dlatego warto wiedzieć, czego nie powinno zabraknąć w tym okresie w domowej apteczce.

Jakie witaminy dla kobiet w ciąży warto stosować?

Już podejrzewając u siebie ciążę, warto zacząć stosować kwas foliowy, który jest niezwykle istotny podczas początkowego etapu rozwoju płodu. Odgrywa on kluczową rolę w procesie tworzenia się cewy nerwowej, z której rozwija się mózg i rdzeń kręgowy płodu. Odpowiednia suplementacja kwasu foliowego może pozwolić uniknąć wielu wad wrodzonych, spowodowanych niedoborem tego składnika. Z tego też powodu lekarze zalecają jego suplementację kobietom, które planują ciążę. Równie istotne jest dostarczenie organizmowi wszelkich niezbędnych witamin, które nie zawsze dostarczy sama zdrowa dieta.

Podczas ciąży zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na wszelkie substancje, które są przekazywane dla płodu. W celu ich uzupełnienia zaleca się zażywać witaminy dla kobiet w ciąży. Preparaty te zbilansowane w taki sposób, aby zapewnić zarówno dziecku, jak i mamie wszelkich niezbędnych składników pokarmowych. Dzięki temu można uniknąć np. anemii, szczególnie niebezpiecznej u kobiet ciężarnych. Wybierając suplementy warto kierować się wskazówkami lekarza prowadzącego. Należy sprawdzić skład konkretnego specyfiku i w razie potrzeby stosować dodatkowo witaminę D i kwas DHA, który chroni przed przedwczesnym porodem, zmniejsza ryzyko stanu przedrzucawkowego, a także redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy.

Dlaczego odpowiednie kosmetyki dla kobiet w ciąży są ważne?

W stanie błogosławionym warto wymienić swoje kosmetyki na takie o naturalnym składzie, wolne od szkodliwych substancji mogących się przedostać przez skórę do rozwijającego się płodu. Z tego powodu warto wybierać dedykowane kosmetyki dla kobiet w ciąży, które są w pełni bezpieczne i pomagają dbać o wygląd. Podczas ciąży skóra jest podatna na wysuszenie. Szczególnie narażona jest ta w okolicy brzucha, która podczas rozciągania robi się sucha i swędzi. Jednak dzięki specjalnym kremom można tego uniknąć, dobrze odżywić i nawilżyć skórę unikając dyskomfortu. Delikatne i naturalne kosmetyki pozwolą również uniknąć alergii, które częściej występują w ciąży. Stosując takie preparaty można też uniknąć nieprzyjemnych zapachów.
Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

Skóra w czasie ciąży narażona jest również na rozstępy, które są wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, a także zmian sylwetki. Można ich uniknąć bądź zmniejszyć ich ilość dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Wystarczy stosować kosmetyki dla kobiet w ciąży na rozstępy. Preparaty te dobrze nawilżają, odżywiają i uelastyczniają skórę, dzięki czemu staje się bardziej rozciągliwa i łatwiej radzi sobie z szybkim przyrostem masy ciała. W ten sposób zmniejsza się ryzyko powstawania zmian zwanych inaczej rozstępami. Oczywiście warto pamiętać, aby kosmetyki stosować regularnie od początku ciąży, gdyż w innym przypadku może być za późno na działanie.

Materiał partnera

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print
melisa-w-ciazy-1
Melisa w ciąży
Melisa w ciąży to wciąż kontrowersyjny temat. Czy można bezpiecznie pić to zioło podczas oczekiwania...
najlepszy-krem-na-rozstepy-po-ciazy-1
Najlepszy krem na rozstępy po ciąży
Rozstępy to bardzo powszechna przypadłość, która spotyka młode mamy. Dlatego podpowiadamy, jaki krem...
Fundacja Gajusz
Hospicjum perinatalne - miejsce wzruszających powitań i trudnych pożegnań
Poruszającą historię małego Mieszka poznałam kilka miesięcy temu. Były to dwa, pełne miłości listy napisane...
Cholestaza i cukrzyca w ciąży
Cholestaza i cukrzyca w ciąży: Jaką dietę stosować?
Jakiś czas temu napisałam dwa wpisy o cholestazie ciężarnych. W jednym z nich wspomniałam, że oprócz...
Dieta przy cholestazie
Dieta przy cholestazie ciążowej
Zgodnie z obietnicą, opiszę Wam, jak powinna wyglądać dieta przy cholestazie ciążowej. Cholestaza oznacza...
Cholestaza w czasie ciąży
Cholestaza ciążowa: teoria i osobiste doświadczenia
Kiedy dowiedziałam się, że zostanę mamą, zaczęłam pochłaniać wiedzę na temat ciąży, porodu i macierzyństwa....