Jak radzić sobie z depresją?

Kobieta rozmyśla na fotelu

Kiedy jesteś w depresji, nie możesz tak po prostu zmusić się do „otrząśnięcia się”. Jednak strategie radzenia sobie z tym stanem, mogą pomóc Ci poradzić sobie z depresją i skierować na właściwą drogę do wyzdrowienia. Depresja wysysa twoją energię, nadzieję i motywację, jednocześnie utrudniając podjęcie kroków, które pomogą Ci poczuć się lepiej. Czasami samo myślenie o rzeczach, które możesz zrobić, aby poczuć się lepiej, wydaje się wyczerpujące lub niemożliwe do wykonania.

Co to jest depresja?

Uczucie smutku i rozpaczy w odpowiedzi na wydarzenia życiowe, takie jak utrata bliskich lub poważne zmiany w życiu są czymś normalnym. W większości przypadków smutne uczucia ustępują, gdy pogodzisz się ze zmianami w swoim życiu.

Depresja to zaburzenie charakteryzujące się nadmiernym smutkiem, utratą zainteresowania przyjemnymi rzeczami i niską motywacją. Depresja jest bardzo powszechnym stanem, którego na pewnym etapie swojego życia doświadcza co najmniej jedna osoba na trzy.

Większość z tych przypadków depresji ma bardzo łagodny przebieg, jednak średnio jedna osoba na dziesięć, będzie miała umiarkowany lub ciężki epizod.

Jak samodzielnie radzić sobie z depresją?

Poniżej przedstawimy działania, które warto wdrożyć w swoje codzienne życie, gdy czujesz się przygnębiony, dzięki którym Twoje życie może się polepszyć.

Nie zrywaj kontaktu ze znajomymi

Nie wycofuj się z życia towarzyskiego, bo to właśnie ono może poprawić Twój nastrój. Utrzymywanie stałego kontaktu z przyjaciółmi i rodziną oznacza, że ​​masz kogoś, z kim możesz porozmawiać, gdy czujesz się źle.

Postaw na aktywność

Zacznij uprawiać sport lub jakąkolwiek aktywność fizyczną. Istnieją dowody na to, że ćwiczenia mogą wpłynąć na poprawę nastroju.

Jeśli nigdy nie ćwiczyłeś, możesz zacząć od spokojnego spaceru przez 20 minut dziennie, a gdy poczujesz się lepiej zamienisz spacer na coś bardziej aktywnego.

Staw czoła swoim lękom

Nie unikaj rzeczy, które wydają Ci się trudne. Kiedy ludzie czują się przygnębieni lub zaniepokojeni, zazwyczaj unikają rozmów z innymi ludźmi. Niektóre osoby mogą stracić pewność siebie podczas wychodzenia z domu, prowadzenia samochodu lub podróżowania.

Jeśli tak się stanie, to właśnie stawienie czoła tym sytuacjom sprawi, że w przyszłości staną się one łatwiejsze.

Jedz zdrowo

Podczas depresji, niektórzy ludzie całkowicie tracą ochotę na jedzenie, co może prowadzić do nadwagi i innych problemów zdrowotnych. Z kolei pozostała część to właśnie w jedzeniu znajduje pocieszenie, co sprawia, że mogą one przybrać na wadze.

Staraj się wdrożyć do swojego codziennego życia zdrowe nawyki żywieniowe. Swoją dietę wzbogać o zdrowe przekąski, warzywa i owoce. Zalecana jest całkowita rezygnacja z używek i alkoholu.

Pamiętaj także o utrzymaniu prawidłowej rutyny życia. Jej brak, może negatywnie wpłynąć nie tylko na ilość snu, ale również na Twoje jedzenie.

Kiedy uzyskać profesjonalną pomoc w przypadku depresji?

Jeśli podjąłeś kroki samopomocy i dokonałeś pozytywnych zmian w stylu życia, a depresja nadal się pogarsza, poszukaj profesjonalnej pomocy. Pamiętaj, że potrzeba dodatkowej pomocy nie oznacza, że ​​jesteś słaby.

Czasami negatywne myślenie w depresji może sprawić, że poczujesz się przegrany, ale depresję można leczyć i możesz poczuć się lepiej!

Leczenie depresji obejmuje zazwyczaj farmakoterapię oraz terapię psychologiczne. Doskonałym rozwiązaniem są obecnie psychoterapia online, dzięki którym możesz konsultować się z lekarzem bez konieczności wychodzenia z domu.

 

Materiał powstał we współpracy z serwisem Hedepy.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email
Print
bezpieczne ferie zimowe w górach
Ferie zimowe 2023 - podstawowe zasady bezpieczeństwa dla dzieci
W województwach lubelskim, łódzkim, podkarpackim, śląskim i pomorskim rozpoczęły się ferie zimowe 2023....
granitowy zlew w kuchni
Dlaczego warto wybrać granitowy zlew do kuchni?
Granitowe zlewy stały się w ostatnich czasach niezwykle modne. Nie ma w tym nic dziwnego, kiedy weźmiemy...
Sprzątanie biurka w domu
Jak utrzymać porządek w domu? 5 przydatnych zasad
Sprzątanie domu bywa postrzegane jako nigdy niekończąca się praca, przez to, że właściwie zawsze znajdzie...
kobieta odmładzanie skóry laserem
Laserowe odmładzanie skóry po 40. – wypróbuj laser Harmony Alma ClearLift
Laserowe odmładzanie skóry to zabieg, który świetnie sprawdza się w celu rewitalizacji skóry po czterdziestce....
1083829417_wp6389f9261a1cc4
Jak wybrać najlepszy smartwatch dla dziecka?
Rodzice chcą zapewnić dzieciom najwyższy poziom bezpieczeństwa. Aby zagwarantować sobie większą kontrolę...
68844121_wp637dd180e6cd53
Jak pomóc dziecku zasnąć? Poznaj nasze sprawdzone sposoby na to, jak szybko uspać dziecko
Wieczorne usypianie dziecka to dla wielu rodziców spore wyzwanie. Zwłaszcza jeśli czynności tej towarzyszy...