Przydomowy plac zabaw dla dzieci to doskonała zachęta dla maluchów do przebywania na świeżym powietrzu.
Z artykułu dowiemy się:
- Jakie są zalety przydomowego placu zabaw dla dzieci;
- Jaki plac zabaw dla dzieci jest lepszy – plastikowy czy drewniany;
- Jaki plac zabaw dla dzieci kupić;
- Jakie elementy może zawierać przydomowy plac zabaw dla dzieci;
- Jak zrobić drewniany plac zabaw do ogrodu;
- Ile kosztuje drewniany plac zabaw zrobiony samodzielnie.
Zapraszamy także do artykułu Squla: platforma edukacyjna dla dzieci.
Przydomowy plac zabaw dla dzieci – dlaczego warto go mieć?
Przydomowy plac zabaw dla dzieci to wspaniała atrakcja. Maluchy mają do niego dostęp w każdej wolnej chwili. Dobrze dotleniony organizm funkcjonuje prawidłowo. Małe szkraby lepiej wówczas myślą i mają mnóstwo energii. Pod wpływem promieni słonecznych wytwarzana jest w organizmie witamina D. Wpływa ona pozytywnie na zdrowie oraz dobry nastój. Dzieci powinny korzystać z możliwości zabawy na świeżym powietrzu, gdy tylko jest to możliwe. Zabawy na zewnątrz wzmacniają odporność małego człowieka.
Jaka jest najważniejsza zaleta domowego placu zabaw dla dzieci? Maluchy mają mnóstwo energii. W domu nie mogą jej jednak rozładować. Wciąż prosimy je o to, aby:
- nie biegały;
- nie skakały po łóżku;
- nie wspinały się po witrynie drzwi;
- nie krzyczały;
- nie rzucały piłką…
Na przydomowym placu zabaw dzieci mogą się wyszaleć. Tutaj jest niemal wszystko dozwolone. Zabawy tj. skakanie na trampolinie, wspinanie się po ściance czy gra w piłkę nikomu nie przeszkadzają. Po takiej aktywności w ciągu dnia maluchy zasną w mgnieniu oka.
Drewniany czy plastikowy – który plac zabaw lepiej sprawdzi się w domowym ogrodzie?
Place zabaw dla dzieci dostępne w sprzedaży mogą być zrobione z tworzywa sztucznego lub z drewna. Które z nich są lepsze? W tabelce poniżej znajdziemy informacje na temat tego, który plac zabaw jest lepszy – plastikowy czy drewniany.
Plac zabaw – rodzaje | Zalety | Wady |
Plac zabaw dla dzieci – plastikowe elementy |
|
|
Plac zabaw dla dzieci zrobiony z drewna |
|
|
Jak widzimy, oba rozwiązania mają mnóstwo zalet oraz kilka wad. Jaki plac zabaw dla dzieci do ogrodu wybrać? Na decyzję mogą mieć wpływ następujące czynniki:
- możliwości finansowe;
- wiek dziecka;
- upodobania malucha;
- wygoda;
- wielkość miejsca przeznaczonego na plac zabaw;
- bycie świadomym ekorodzicem;
- posiadane zdolności majsterkowicza oraz chęć zbudowania placu zabaw samodzielnie.
Dla niektórych opiekunów decyzja może być niezwykle prosta. Inni mogą długo rozważać, jakie są za i przeciw, zanim podejmą decyzję o zakupie placu zabaw.
Jakie elementy placu zabaw wybrać w zależności od wieku pociechy?
Plac zabaw dla najmłodszych do ogrodu powinien być dostosowany do ich wieku. Zasada jest prosta: małe dzieci – mały plac zabaw, duże dzieci – duży plac zabaw. Mowa tutaj o elementach takich jak trampolina czy zjeżdżalnia. Są to zabawki dla dzieci do ogrodu, które w zależności od modelu mogą mieć zupełnie inne wymiary.
Dla większych dzieci (powyżej 5 lat) możemy zakupić duże trampoliny do ogrodu (średnica 4,5 metra lub więcej) oraz wysokie zjeżdżalnie. Trampolina dla bezpieczeństwa dziecka powinna być ogrodzona siatką. W tym wieku sprawdzą się elementy placu zabaw umożliwiające zabawę na wysokości tj.:
- drabinki;
- ścianka wspinaczkowa;
- liny do wciągania się;
- siatki, tunele oraz kładki na wysokości (mały park wspinaczkowy);
- domek na drzewie.
Dla małych szkrabów idealne będą niewielkie, plastikowe zjeżdżalnie oraz trampoliny. W przypadku dzieci w wieku 1-5 lat będą to trampoliny o średnicy 40-50 cm. Dla najmłodszych możemy zakupić trampolinę dmuchaną. Wysokie, dmuchane brzegi takiej konstrukcji będą doskonałą gwarancją bezpieczeństwa małego dziecka. Niewielkie zjeżdżalnie dla dzieci, które dopiero co nauczyły się chodzić, mają wysokość 0,5 metra.
Kolejne elementy, w które możemy wyposażyć plac zabaw dla najmłodszych dzieci to:
- piaskownica oraz zabawki;
- niewielki basen;
- suchy basen (z kulkami);
- domek z ogródkiem;
- tunele;
- bujak;
- huśtawka z odpowiednim zabezpieczeniem.
Tak wyposażony plac zabaw sprawi dzieciakom mnóstwo frajdy. Pamiętajmy, aby zmienić wyposażenie placu, gdy nasze pociechy podrosną.
Kupić czy zrobić – plac zabaw w ogrodzie?
Własnoręcznie zrobiony plac zabaw będzie dostosowany do potrzeb dzieci. Możemy wykazać się kreatywnością i zrobić wspaniały, drewniany małpi gaj dla dzieci ze zjeżdżalniami, tunelami, siatkami oraz parkiem wspinaczek. Możemy dostosować rozmiar przedsięwzięcia do dostępnej powierzchni. Duży ogród oferuje nam sporo możliwości. Możemy stworzyć niepowtarzalny plac zabaw, który przyciągnie wszystkie szkraby z sąsiedztwa. Jeśli mamy dostęp do tanich materiałów budowlanych, będzie to również duża oszczędność pieniędzy.
Za samodzielne robienie ogrodu nie powinny się brać osoby nieposiadające zdolności typowych dla majsterkowicza. Drewniane place zabaw dla dzieci mogą zostać wykonywane na zamówienie. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie potrafią obchodzić się z piłą oraz wiertarką. W ten sposób możemy stworzyć spersonalizowany raj odpowiadający w stu procentach zainteresowaniom oraz możliwościom dzieci. Może to być bardzo kosztowne przedsięwzięcie.
Jak zrobić samodzielnie i ile kosztuje plac zabaw dla dzieci?
Drewniany plac zabaw dla dzieci możemy zrobić samodzielnie. Potrzebne będą nam do tego:
- umiejętności;
- czas;
- sprzęt;
- materiały budowlane;
- dobre chęci.
Wskazówki krok po kroku, jak zrobić samodzielnie drewniany plac zabaw dla dzieci:
- Projekt.
- Zakup materiałów;
- Przygotowanie podłoża.
- Wycięcie odpowiednich elementów.
- Montaż placu zabaw.
- Kosmetyczne zabiegi np. malowanie niektórych elementów, zakładanie firanek w domku na drzewie czy też materiałowego daszku nad piaskownicą.
- Testowanie.
Ile kosztuje samodzielne wykonanie drewnianego placu zabaw dla dzieci? Koszt całego przedsięwzięcia zależy od rozmiarów placu zabaw oraz ceny zakupionych materiałów. Musimy liczyć się z zakupem następujących przedmiotów:
- drewno;
- materiał do zrobienia zjeżdżalni;
- śruby, nakrętki, haki;
- liny;
- środek do impregnacji drewna/ farba.
Oprócz kupna materiału w wykonanie drewnianego placu zabaw dla dzieci będziemy musieli zainwestować czas. Najlepiej poprosić o pomoc znajomych. W ten sposób prace zostaną wykonane w krótkim czasie. W ramach podziękowania możemy zorganizować grill w ogrodzie. Dzieci będą miały wówczas okazję przetestować nasze dzieło. Z pewnością wystawią one nam opinię.
Faq
Z czego można zrobić zjeżdżalnię?
Zjeżdżalnia to faktycznie największe wyzwanie. W sprzedaży dostępne są gotowe elementy z tworzywa sztucznego do zrobienia ślizgawki. Możemy także sięgnąć po materiały tj. sklejka, ocynkowana stal czy też linoleum.
W jakim miejscu ogrodu powinien znajdować się plac zabaw?
Domowy plac zabaw dla dzieci najlepiej ustawić w miejscu, w którym w słoneczne dni maluchy będą miały odrobinę cienia. Sprawdzą się tutaj wysoki żywopłot, drzewa lub ściana budynku. Podczas wysokiej temperatury ochronią one nasze pociechy przed silnym działaniem promieni słonecznych.