Czym się zajmuje dermatoonkologia? Gdzie znaleźć klinikę?

Home/Strefa Rodzica/Czym się zajmuje dermatoonkologia? Gdzie znaleźć klinikę?

Dermatoonkologia jest działem medycyny, który obejmuje diagnostykę, leczenie i profilaktykę zmian nowotworowych skóry, jej przydatków i tkanki podskórnej. Zauważając jakąkolwiek niepokojącą zmianę na ciele, warto udać się na konsultację właśnie do specjalisty z zakresu dermatoonkologii. Odpowiednio szybko podjęte leczenie zawsze zwiększa szanse powodzenia, niezależnie od charakteru zmiany.

Co to jest dermatoonkologia? 

Dermatoonkologia jest dziedziną medycyny, której zakres obejmuje zmiany nowotworowe skóry, jej przydatków i tkanki podskórnej. Zmiany nowotworowe, zarówno łagodne, jak i złośliwe, to stosunkowo często występujące schorzenia, na które wpływ mogą mieć także czynniki zewnętrzne, w tym promieniowanie słoneczne. Dermatoonkologia zajmuje się nie tylko leczeniem tego rodzaju schorzeń, lecz także bardzo ważną profilaktyką, która w wielu przypadkach znacznie minimalizuje ryzyko rozwoju zmian nowotworowych skóry.

Również po leczeniu pacjent potrzebuje odpowiedniego wsparcia. Rekonwalescencja pozabiegowa jest jednym z bardzo ważnych elementów leczenia. Jednym z celów dermatoonkologii jest także pomoc pacjentom, którzy w wyniku przebytej terapii onkologicznej doznali urazów skórnych. Zabiegi z zakresu tej dziedziny pomagają m.in. w zapobieganiu bliznom przerostowym i koloidalnym czy przyspieszeniu gojenia.

Najtrafniej można więc określić dermatoonkologię, jako dziedzinę obejmującą szereg działań medycznych, których celem jest profilaktyka, diagnostyka i leczenie nowotworów skóry.

Jakie schorzenia obejmuje dermatoonkologia? 

Pojęcie ,,onkologia” kojarzy się głównie ze zmianami złośliwymi. W rzeczywistości jednak nie każda narośl na skórze, jej przydatkach (np. paznokciach) czy w tkance podskórnej ma charakter złośliwy. Dermatoonkologia zajmuje się wszystkimi rodzajami nowotworowych zmian skórnych. Wśród tych łagodnych najczęściej spotykane są:

 • brodawka łojotokowa,
 • tłuszczak,
 • włókniak skóry,
 • bliznowiec,
 • naczyniak,
 • malformacja naczyniowa,
 • ziarniniak naczyniowy,
 • barwnikowe znamiona skórne,
 • rogowiak kolczystokomórkowy.

Złośliwe nowotwory skóry i tkanki podskórnej wymagają możliwie najszybszego leczenia. Do takich zalicza się:

 • raki,
 • czerniaki,
 • mięsaki,
 • chłoniaki.

Czym wyróżnia się nowoczesna dermatoonkologia?

Dermatoonkologia jest prężnie rozwijającą się dziedziną medycyny. Początkowo do leczenia zmian skórnych wykorzystywano tradycyjne zabiegi chirurgiczne, przy użyciu skalpela. Obecnie pacjenci ze zmianami nowotworowymi mają do dyspozycji nowatorskie metody, takie jak np.:

 • elektrochirurgia,
 • chirurgia laserowa,
 • radiochirurgia.

Nowoczesne sprzęty w wielu przypadkach umożliwiają wykonywanie zabiegów o znacznie mniejszej inwazyjności, w porównaniu do tradycyjnych zabiegów chirurgicznych. W Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy dermatoonkologia jest praktykowana z zastosowaniem konwencjonalnych, jak również innowacyjnych technologii, przy użyciu najnowszych urządzeń. Jednym z nich jest np. cyfrowa dermakostopia FullHD. Dzięki tak zaawansowanej metodzie diagnostyki możliwe jest gromadzenie wyników badań, co ułatwia m.in. kontrolę zmiany i ocenę wyników osiąganych w trakcie leczenia.

Jak znaleźć klinikę z oddziałem dermatoonkologii? 

Do leczenia zmian nowotworowych, zarówno łagodnych, jak i złośliwych, wykorzystuje się różne techniki. Dzięki temu możliwe jest ustalenie indywidualnego planu postępowania, w zależności od potrzeb danej osoby. W wielu przypadkach konwencjonalne metody mogą zostać zastąpione mniej inwazyjnymi zabiegami, które m.in. skracają okres rekonwalescencji i zwiększają komfort pacjenta. Co więcej, chirurgiczne leczenie niektórych zmian jest przeciwwskazane. Jednak istnieją też zmiany, które można usunąć wyłącznie chirurgicznie, np. tłuszczak. Właśnie dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do każdego problemu.

Poza diagnozą i leczeniem zmiany skórnej ważne jest również umożliwienie jak najszybszego powrotu do zdrowia, m.in. poprzez przyspieszenie gojenia czy redukcję ewentualnych blizn. Po zaobserwowaniu zmiany na skórze warto więc wybrać klinikę, która dysponuje doświadczeniem i szerokim wachlarzem zabiegów. Zachęcamy do ustalenia terminu wizyty w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy.